Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMV50E10EU/17 - nie pobiera wody, piszczy 5 razy

08 Sty 2020 10:27 276 2
  • Poziom 8  
    Witajcie,

Problem z uruchomieniem zmywarki jak w temacie.
    Objawy:
    po uruchomieniu włącza się pompa odprowadzająca wodę, następnie włącza się kolejna pompa (inny dźwięk - niestety nie zlokalizowałem, która to). Potem włącza się znów pompa odprowadzająca wodę, i na końcu ponownie pompa niezlokalizowana. Po tej sekwencji zmywarka piszczy 5 razy i na panelu świeci się kranik.

Raz na około 15 włączeń zaskoczy i przejdzie całą sekwencje mycia i działa w porządku, niestety coraz trudniej "zaskakuje". Sprawdziłem elektrozawór aquastop - działa podłączyłem na krótko i otwiera się, a woda leci.

Uruchomiłem zmywarkę "na sucho" i w trakcie wcześniej wspomnianej sekwencji włączania pomp nie pojawia się napięcie na elektrozawór (nie drga)... Jestem na etapie wydłubywania płytki sterującej sugerując się sprawdzeniem triaka w oparciu o podobne posty dotyczące tejże zmywarki.

Proszę o podpowiedź czy zanim wykopie tą płytkę można sprawdzić jeszcze inny element, który może powodować takie niepoprawne zachowanie zmywarki?

Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 13  
    Sprawdź:
    1] czy nie jest zablokowana pompa
    2] czy wirnik pompy lekko się obraca

Jeśli jest zablokowana pompogrzałka lub wirnik obraca się z oporem, to elektronika blokuje podanie napięcia na silnik
  • Poziom 8  
    Witam,

Dzięki za odpowiedź. Wyciągnąłem pompę i według mnie wygląda OK. Wirnik nie był zablokowany i obraca się swobodnie. Zajrzałem także do środka i wygląda, że jest szczelna, nie było syfu ani nagromadzonej w obudowie wody. Szukam dalej, dalsze sugestie mile widziane...
    Edit:
    Trochę gorzej wygląda pompa spustowa. Wirnik nie obracał się tak swobodnie - po popchnięciu zatrzymywał się, a w komorze stojana nagromadziła się woda. Wyczyściłem także zaplątane nitki wokół osi wirnika. Teraz porusza się swobodnie. Czy to mogło być przyczyną? Dodam, że w zmywarce nie zostawała woda więc była wypompowywana poprawnie. Jeszcze nie składam zmywarki :)
    Pozdrawiam
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003