Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV50E10EU/17 - nie pobiera wody, piszczy 5 razy

08 Jan 2020 10:27 657 2
  • Level 9  
    Witajcie,

Problem z uruchomieniem zmywarki jak w temacie.
    Objawy:
    po uruchomieniu włącza się pompa odprowadzająca wodę, następnie włącza się kolejna pompa (inny dźwięk - niestety nie zlokalizowałem, która to). Potem włącza się znów pompa odprowadzająca wodę, i na końcu ponownie pompa niezlokalizowana. Po tej sekwencji zmywarka piszczy 5 razy i na panelu świeci się kranik.

Raz na około 15 włączeń zaskoczy i przejdzie całą sekwencje mycia i działa w porządku, niestety coraz trudniej "zaskakuje". Sprawdziłem elektrozawór aquastop - działa podłączyłem na krótko i otwiera się, a woda leci.

Uruchomiłem zmywarkę "na sucho" i w trakcie wcześniej wspomnianej sekwencji włączania pomp nie pojawia się napięcie na elektrozawór (nie drga)... Jestem na etapie wydłubywania płytki sterującej sugerując się sprawdzeniem triaka w oparciu o podobne posty dotyczące tejże zmywarki.

Proszę o podpowiedź czy zanim wykopie tą płytkę można sprawdzić jeszcze inny element, który może powodować takie niepoprawne zachowanie zmywarki?

Pozdrawiam
  • Level 20  
    Sprawdź:
    1] czy nie jest zablokowana pompa
    2] czy wirnik pompy lekko się obraca

Jeśli jest zablokowana pompogrzałka lub wirnik obraca się z oporem, to elektronika blokuje podanie napięcia na silnik
  • Level 9  
    Witam,

Dzięki za odpowiedź. Wyciągnąłem pompę i według mnie wygląda OK. Wirnik nie był zablokowany i obraca się swobodnie. Zajrzałem także do środka i wygląda, że jest szczelna, nie było syfu ani nagromadzonej w obudowie wody. Szukam dalej, dalsze sugestie mile widziane...
    Edit:
    Trochę gorzej wygląda pompa spustowa. Wirnik nie obracał się tak swobodnie - po popchnięciu zatrzymywał się, a w komorze stojana nagromadziła się woda. Wyczyściłem także zaplątane nitki wokół osi wirnika. Teraz porusza się swobodnie. Czy to mogło być przyczyną? Dodam, że w zmywarce nie zostawała woda więc była wypompowywana poprawnie. Jeszcze nie składam zmywarki :)
    Pozdrawiam
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003