Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV50E10EU/17 - nie pobiera wody, piszczy 5 razy

y00r 08 Jan 2020 10:27 1416 2
Bosch
 • #1
  y00r
  Level 9  
  Witajcie,

  Problem z uruchomieniem zmywarki jak w temacie.
  Objawy:
  po uruchomieniu włącza się pompa odprowadzająca wodę, następnie włącza się kolejna pompa (inny dźwięk - niestety nie zlokalizowałem, która to). Potem włącza się znów pompa odprowadzająca wodę, i na końcu ponownie pompa niezlokalizowana. Po tej sekwencji zmywarka piszczy 5 razy i na panelu świeci się kranik.

  Raz na około 15 włączeń zaskoczy i przejdzie całą sekwencje mycia i działa w porządku, niestety coraz trudniej "zaskakuje". Sprawdziłem elektrozawór aquastop - działa podłączyłem na krótko i otwiera się, a woda leci.

  Uruchomiłem zmywarkę "na sucho" i w trakcie wcześniej wspomnianej sekwencji włączania pomp nie pojawia się napięcie na elektrozawór (nie drga)... Jestem na etapie wydłubywania płytki sterującej sugerując się sprawdzeniem triaka w oparciu o podobne posty dotyczące tejże zmywarki.

  Proszę o podpowiedź czy zanim wykopie tą płytkę można sprawdzić jeszcze inny element, który może powodować takie niepoprawne zachowanie zmywarki?

  Pozdrawiam
 • Bosch
 • #2
  WPX2
  Level 21  
  Sprawdź:
  1] czy nie jest zablokowana pompa
  2] czy wirnik pompy lekko się obraca

  Jeśli jest zablokowana pompogrzałka lub wirnik obraca się z oporem, to elektronika blokuje podanie napięcia na silnik
 • #3
  y00r
  Level 9  
  Witam,

  Dzięki za odpowiedź. Wyciągnąłem pompę i według mnie wygląda OK. Wirnik nie był zablokowany i obraca się swobodnie. Zajrzałem także do środka i wygląda, że jest szczelna, nie było syfu ani nagromadzonej w obudowie wody. Szukam dalej, dalsze sugestie mile widziane...
  Edit:
  Trochę gorzej wygląda pompa spustowa. Wirnik nie obracał się tak swobodnie - po popchnięciu zatrzymywał się, a w komorze stojana nagromadziła się woda. Wyczyściłem także zaplątane nitki wokół osi wirnika. Teraz porusza się swobodnie. Czy to mogło być przyczyną? Dodam, że w zmywarce nie zostawała woda więc była wypompowywana poprawnie. Jeszcze nie składam zmywarki :)
  Pozdrawiam
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003