Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Hotpoint KIC 642 C-Awaria płyty indukcyjnej

08 Sty 2020 15:12 231 4
  • Poziom 3  
    Ariston Hotpoint KIC 642 C-Awaria płyty indukcyjnej
    Witam.
    Posiadam już dość wiekową płytę Ariston Hitpoint KIC 642 C. Była kilka lat temu serwisowana - jedno z pól przestało działać. Wczoraj pojawił się nowy problem. Płyta jest zainstalowana nad piekarnikiem (zgodnie z zaleceniami w instrukcji, montowana przez profesjonalistów), który ewidentnie "przegrzewa" płytę. O dziwo nie pojawia się na niej symbol F, ale przy intensywnym korzystaniu z piekarnika elektronika zaczyna wariować - pomimo wyłączonej płyty diody się podświetlają, czasem migają.

Zazwyczaj ten stan przechodził wraz z wystudzeniem się obu urządzeń. Wczoraj jednak nie miałam czasu i zaczęłam korzystać z płyty symultanicznie z działaniem piekarnika. Teoretycznie działała, jednak w pewnym momencie wskaźnik grzania pola z którego korzystałam zaczął się zmieniać na losowe cyfry, nie mogłam wyłączyć pola, spanikowałam na tyle, że nawet nie wiem czy była to tylko awaria wyświetlacza, czy może również poziom grzania skakał. Na szczęście udało mi się wyłączyć płytę, po ponownym włączeniu działa "normalnie". Diody od wczoraj nadal są podświetlone, nie odważyłam się użyć płyty po raz kolejny. Jakieś pomysły co się stało, co teraz i czy warto w ogóle próbować to naprawiać?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    A płyta ma odpowiednie chłodzenie? Zwykle rant cokołu powinien być sfrezowany na pół centymetra (wlot tlenu); za piekarnikiem, cyrka pięć centymetrów powietrza od ściany. No i na koniec clou, czyli pomiędzy blatem, a piekarnikiem powinna być szpara jakieś minimum siedem milimetrów. Piszę z pamięci i możesz obudzić mnie o trzeciej w nocy.
    Masz tak zabudowaną płytę?
    Jak nie masz, to nie ma rozmowy.
    I zmień profesjonalistów od zabudowy płyty ceramicznej, bo o indukcjach, to pewnie pierwsze słyszeli...
  • Poziom 3  
    Szczerze mówiąc nie wiem czy jest tak zamontowana, wydaje mi się że tak. Gdyby coś było nie tak serwisant przy pierwszej awarii zwróciłby chyba uwagę na nieodpowiedni montaż (?) Myślisz że warto próbować znowu kogoś ściągać i ją ratować, czy dać sobie spokój i kupić nową?
  • Poziom 3  
    Poza tym mocno ciekawi mnie fakt co tak naprawdę się stało, bo tak jak pisałam wyżej, objawy nie są zwyczajne - nie pojawia się F, kuchenka się nie wyłącza, tylko dzieją się rzeczy dziwne, tak jakby to była awaria spowodowana zupełnie czymś innym. Zwyczajne przegrzanie może mieć wpływ na elektronikę płyty na tyle, że zacznie wariować?
  • Poziom 3  
    Przy demontażu płyty, która w końcu postanowiła przestać działać po niemal miesiącu, sprawdziłam i wszystkie parametry dotyczące odległości i wentylacji były jak najbardziej uwzględnione.