Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca

08 Sty 2020 21:20 318 23
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich, potrzebuję pomocy odnośnie laptopa Dell Inspiron 1525. Kupiłem go używanego i mam mega problem z rozjaśnianiem, jest ciemny. Wrzucam wsad z programu Powerstrip 3.77, może ktoś będzie w stanie ogarnąć ten wsad. Drugie pytanie: czym go mogę wgrać, lutowanie nie wchodzi w grę.

Monitor
    Windows description...... Rodzajowy monitor PnP
    Manufacturer............. AUO
    Plug and Play ID......... AUO8174
    Data string.............. B154EW08 V1
    Serial number............ n/a
    Manufacture date......... 2006, ISO week 1
    Filter driver............ Monitor

Moderowany przez dt1:

Pisownia została poprawiona (brak wielkich liter, brak znaków przestankowych i interpunkcji, literówki). Proszę dbać o poprawną pisownię w kolejnych postach.

• Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Spróbuj tych wsadów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10458130#10458130
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10073673#10073673
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8859403#8859403
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12008447#12008447

Więcej nie ma sensu wrzucać. Nie musi to być wsad od tej samej matrycy, możesz sobie wgrać od Samsunga czy od ChiMei i też powinien działać, zakładając że matryce mają taką samą rozdzielczość i podstawowe kluczowe parametry.

Wgrywanie przez programator. Możesz też szukać laptopa, w którym da się to przez pełną wersję Power Stripa zrobić, w laptopach Dell podobno to nie działa, a w których to działa - nie wiem.

Ja do takiej operacji wykorzystałem tani programator CH341A i uszkodzoną taśmę od innego laptopa jako interfejs (była przetarta, więc do laptopa się nie nadawała, a do takiego czegoś - owszem).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18352567#18352567 - tak to może wyglądać (oczywiście tutaj wersja dla matryc 40 pin, ale to bez znaczenia - dla innych patent taki sam można zastosować).
  • Poziom 3  

Taki będzie dobry?
    Powinien być ok, na oko wygląda jak mój.
  • Poziom 3  
    No to go zamówię. Bo powerstrip brak obsługi ddc mi wyświetla. A dalej co muszę eprom wylutowac czy jak pomożesz mi? :)
    Wszystkie wyprowadzenia EEPROM potrzebne do jego zaprogramowania są dostępne na złączu matrycy. Dlatego też zasugerowałem Ci, że bez wylutowywania pamięci z matrycy da się ją zaprogramować.

Matryca, którą pokazałeś, ma takie złącze (żółtym kolorem zaznaczyłem piny, które trzeba podłączyć do programatora):

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze jeden drobny szczegół - złącze matrycy jest numerowane od prawej strony, według jej dokumentacji:

• Poziom 3  

Tak rozumiem? Zdam relacje pewnie w poniedziałek
    Wyraźnie jest pokazane, że pin o numerze 1 jest z prawej strony (a z lewej pin o numerze 30), więc obawiam się, że źle zrozumiałeś, bo na Twoim rysunku numeracja startuje od lewej.
  • Poziom 3  
    Ajj dodałem świeżo post po twoim ok wszystko rozumiem od prawej do lewej liczone i te wsady co wysłałeś zdam relacje w poniedziałek 😀
    Faktycznie mój dopisek był dosłownie kilka sekund wcześniej, niż Twój post i pewnie tego nie widziałeś. Czyli w sumie dopisując uprzedzałem Twoje pytanie :)

Ze znalezionych wsadów pierwszy jest od matrycy AUO, ale prawdopodobnie każdy z nich powinien zadziałać. Zanim zaprogramujesz nowym wsadem to na wszelki wypadek zgraj przez programator oryginalny wsad matrycy. I daj znać, jak Ci poszło.
  • Poziom 3  
    Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca

Wiem że to może być trochę banalne ale jak to podpiąć w tym programatorze. I co mam konkretnie wybrać w tym programatorze model firmę czy jak 24 czy 25/26
    Programator ten (przynajmniej mój) może działać w dwóch trybach, jako USB-RS232 oraz jako programator. Trzeba upewnić się, że jest wybrane to drugie. Sterowniki oczywiście zainstalowane. Pamięć to 24C02. Piny w programatorze zdaje się obsadziłeś dobre (dla 24XX). Ja przylutowałem do kabelków zestaw goldpinów, ale możesz też kabelki bezpośrednio do podstawki ładować, o ile jest dobry kontakt po zaciśnięciu.
  • Poziom 3  
    Dobrze przyjdę z pracy to spróbuję mmq nadzieję że się uda bo ja mam taki programator i widzisz można wybrać nazwę i model dokładny epromu. A jaki ty używasz program? Zresztą zobaczę po pracy Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca
    Używam tego samego oprogramowania (w wersji 1.34).
  • Poziom 3  
    TX RX ustawienie
    RX GND
    Typ 24 eeprom
    Prod atmel
    Nazwa AT24C02
    Masz zdjęcie epromu Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca
    Wygląda na losowe śmieci - sprawdź poprawność podłączeń.
    EEPROMu bym się spodziewał bardziej w lewo, przy pinach o niższych numerach (chociaż i w takim miejscu nie da się go na 100% wykluczyć). Sama lokalizacja EEPROM jest mniej istotna, chyba że chcesz sprawdzić miernikiem przejście między pinem programatora a pinem układu.
  • Poziom 3  
    Racja już nic innego nie pozostaje mi niż sprawdzenie połączeń
  • Poziom 3  
    Powiedz sugerować się według pinów czy kabelków bo już widzę gdzie zrobiłem błąd wychodzi na to że kabel nr 1 to inaczej pin nr 2 mam rację bo 1 pin odpowiada masie i jest dolutowany do obudowy. Popraw mnie jeśli źle myślę

Według pinów, ale nie wszystkie muszą być wykorzystane. U Ciebie chyba pin 1 nie ma podłączonego kabla, ale pinów do GND jest kilka. Pin 10 na przykład jest również masą i na zdjęciu wydaje się, że on ma dolutowany kabelek - z niego skorzystaj.

W razie czego masz rozpiskę, gdzie są dodatkowe masy (GND).

• Poziom 3  
    Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca Normalnie grrr wgrałem jeden wsad działa jasność ale nowy problem teraz plamki czerwone takie mikro pixele o co kaman? Dell/Inspiron1525 - Eprom wsad matryca [img-0]
  • Spec od komputerów
    Na monitorze zewnętrznym jak wygląda obraz?
  • Poziom 3  
    Ehhhhh że tak powiem nie stety wygląda bardzo dobrze po hdmi :/
    Nie potrzebnie rościnałem taśmę połączenia obstawiam że są dobre ewentualnie mogę kupić nową taśme ale znając życie na moje nieszczęście powstały jakieś zimne luty na grafice i teraz plewi ręce odpadają. Bo wsad jest dobry mysle
  • Spec od komputerów
    Wgraj oryginalny wsad i zobacz czy będzie prawidłowy obraz.
    Wrzuć oba wsady oryginał i ten wgrany.