Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative Inspire P580 - brak regulacji basu w słuchawkach, na głośnikach działa

08 Sty 2020 21:40 312 8
  • Poziom 8  
    Problem:
    Posiadam zestaw głośników 5.1. Creative Inspire P580. Obecnie podłączone są do niego 2 głośniki frontowe + subwoofer. Subwoofer ma pilota przewodowego z 2 pokrętłami (głośność, poziom basu) oraz wyjściem słuchawkowym. Przy odtwarzaniu dźwięków poprzez głośniki gra wszystko prawidłowo. Poziom basu można regulować (pilotem).

Po podłączeniu słuchawek do pilota działa nadal regulacja głośności, ale przestaje działać regulacja basu (dźwięk jest jakby odłączyć subwoofer).
    Podpiąłem inne słuchawki - to samo.
    Zainstalowałem od nowa sterownik do dźwięku - to samo.
    Próbowałem też różnych kombinacji podłączania kabelków z karty muzycznej zintegrowanej do subwoofera - to samo.
    Sprawdzałem też wszelkie ustawienia w konfiguracji.
    Nie znalazłem opcji jak podbić bas poprzez software (nie było to wcześniej potrzebne).

Komputer stał wyłączony 2 tyg., wcześniej wszystko działało prawidłowo.

Sądziłem że to pilot (czytałem że te są dość felerne, w moim też czasem są skoki głośności) , ale na głośnikach gra prawidłowo. Głośniki nie mają innego wyjścia słuchawkowego ani regulacji basu poza ww. pilotem przewodowym.
    Kupiłbym nawet używany zestaw (chodzą po 100-120 zł) lub samego pilota (to trudniej), ale nie mam pewności czy to coś pomoże.

Pozostały sprzęt: Win 10 Pro 64bit, karta zintegrowana na płycie głównej: Realtek ALC892.

Prośba o pomysły, bo to dziwna sytuacja.
  • Poziom 39  
    metrotest napisał:
    Po podłączeniu słuchawek do pilota działa nadal regulacja głośności, ale przestaje działać regulacja basu (dźwięk jest jakby odłączyć subwoofer).

Czy jesteś pewien na 100%. Być może to tylko subiektywna ocena po sylwestrowych doznaniach muzycznych :), bo słuchawki zwykle mają ograniczony zakres przenoszenia basów. Określ precyzyjnie jak to faktycznie jest słychać.
    Co więcej jakoś też do końca nie jest możliwe aby na sygnale pobieranym z tego samego toru akustycznego z tą samą regulacją regulator raz działał, raz nie działał. To co się orientuje to do pilota masz wyprowadzony sygnał głośnikowy kanału L i P osłabiony na dzielniku rezystancyjnym.

metrotest napisał:
    Nie znalazłem opcji jak podbić bas poprzez software (nie było to wcześniej potrzebne).

Komputer stał wyłączony 2 tyg., wcześniej wszystko działało prawidłowo.

A być może ostatnio coś zostało zmienione w ustawieniach samego komputera odnośnie dźwięku i to jest przyczyną problemu ( przykładowo w opcjach odtwarzacza- korektor) i to powoduje pozorny brak regulacji basu.
    metrotest napisał:
    Kupiłbym nawet używany zestaw (chodzą po 100-120 zł) lub samego pilota (to trudniej), ale nie mam pewności czy to coś pomoże.

Zbędny wydatek i faktycznie może nic nie wnieść do tematu usunięcia problemu.
    Możesz też prosto sprawdzić zestaw wysterowując go bezpośrednio z odtwarzacza MP-3, CD i tym podobnego. Pominiesz wtedy problem z opcją ustawień w komputerze.
    Załączniki:
  • Poziom 2  
    Hello,

Thank you very much for this scheme.

Do you have reference of potentiometers, please ?

Best regards,
    Renaud
  • Poziom 39  
    malren34 napisał:
    Do you have reference of potentiometers, please ?

Na schemacie masz podane wartości. Regulacja odbywa się tu jak wynika też ze schematu napięciowo czyli potencjometry liniowe(B).
  • Poziom 2  
    Hello,

I have found many answers from :
    [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1120188.html[/url]

but
    - Potentiometers are 22 KΩ or 50 KΩ :?:

- Female Jack 3.5 connector is a 5 pôles :?:
    Like this one :?:
    [url=]fr.rs-online.com/web/p/connecteurs-jack/8787229/[/url]
    spec : [url=]docs.rs-online.com/a816/0900766b8141ae3c.pdf[/url]

- Power if 5v (for computing voltage of the LED) :?:

I have redone the schema ;)

Best regards,
    Renaud
  • Poziom 39  
    malren34 napisał:
    Potentiometers are 22 KΩ or 50 KΩ

Wartość nie jest krytyczna, to tylko potencjometr zmieniający napięcie regulacyjne. Przy różnych wartościach uzyskasz ten sam interesujący zakres napięć wyjściowych. Jeżeli tak nie będzie , to masz rezystory stałe R1, R5, R6, R7 których wartość możesz zmienić w miarę potrzeb.
  • Poziom 2  
    Hello Aaanteka, all,

I'm a dummy in electronic :cry:

I don't have the skill to re-compute the values of R1, R5, R6 and R7.

:please: Master Aaanteka, could you answer to my stupid questions, :please: :

:arrow: Potentiometers are 22 KΩ or 50 KΩ :?:

:arrow: Female Jack 3.5 connector is a 5 pôles :?:
    Like this one :?:
    fr.rs-online.com/web/p/connecteurs-jack/8787229/
    spec : docs.rs-online.com/a816/0900766b8141ae3c.pdf

:arrow: Power is it 5v or more (for computing voltage of the LED and check if I have the good one) :?:

Best regards,
    Renaud
  • Poziom 39  
    Tak jak wcześniej miałeś napisane nie ma praktycznie różnicy pomiędzy wartością 22K a 50K ( dla wartości 50K zakres regulacji będzie większy, czyli spokojnie pokryje wymagany zakres regulacji).
    Jak koniecznie chcesz mieć taki sam zakres to zastosuj zamiast 5,6k wartość 11,2k , zamiast wartości 2,2k wartość 4,4k, a zamiast 22k wartość 44k( wszystkie wartości dwa razy większe, można po dwa rezystory szeregowo lub wartości najbliższe z szeregu, mniejsze czyli 10k, 4,3k, 43k). Ale według mnie to jest niepotrzebne.

Odnośnie wskazanego linku gniazda, jak rozumiem do podłączenia słuchawek, to link nie otwiera się. Zobacz czy rozchodzi ci się o to gniazdo?

Jeżeli nie będziesz korzystał z słuchawek możesz go nie montować.

Rezystor dla diody led ma wartość 470 om. Jeżeli chcesz zawsze możesz skorzystać z kalkulatora do tego przeznaczonego.
    inny kalkulator
  • Poziom 2  
    Hello Aaanteka, all,

Thank you very much Master Aaanteka :!:

My remote control is working :D

The switch on/off with LED, the volume, and Bass are OK.

Best Regards