Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika i Telekomunikacja - profil kształcenia własnego

09 Sty 2020 13:18 345 15
 • Poziom 5  
  Witam serdecznie.
  Chciałbym opowiedzieć swoją historię nt. próby dostania się na kierunku Elektronika i Telekomunikacja.
  Kilka lat temu, gdy zdawałem papiery o przyjęcie na studia, bardzo chciałem iść na EiT, niestety ze względu na to, że było nas raptem 6 chętnych osób, to tego kierunku nie otworzono. Potem co roku dopytywałem się czy może jednak otworzyli, bo chciałem na początku studiować dwa kierunki studiów, a potem jednak samą EiT. Niestety pod koniec 2019r. dowiedziałem się, że na mojej uczelni (UZ) już nigdy więcej nie będzie tego kierunku studiów. Trochę rozczarowany byłem, ale postanowiłem jednak samemu się dokształcać. Udzielałem się w kilku kołach naukowych, byłem na kilku dodatkowych kursach jednakże uważam, że to trochę za mało.
  I tu moje pytanie do wszystkich forumowiczów, co powinienem wiedzieć i umieć, żeby być na poziomie absolwenta EiT 1-szego lub 2-giego stopnia?
  Tutaj znalazłem archiwalny plan studiów tego kierunku: https://www.wiea.uz.zgora.pl/attachments/arti...ektronika%20i%20telekomunikacja%202017-18.pdf

  Jednakże z tego co się dowiedziałem to część wykładowców, która prowadziła specjalistyczne przedmioty, już nie pracuje.
  Oczywiście nie pytam w związku z pracą zarobkową, tylko zainteresowaniami, hobby typowo.
  Ze swojej strony to lubię oglądać kanał rs elektronika, kanał (trochę dla beki, trochę dla słownictwa) electroboom, czytam co nieco prasy typu control engineering i książki typu ,,Sztuka elektroniki"
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 1  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 5  
  uP8085 napisał:

  Co teraz studiujesz/studiowałeś?

  AiR za niedługo kończę.
 • Poziom 5  
  Kurde trochę lipa, że jedyna osoba, która do mnie napisała, usunęła swoje konto. I to po tym jak czekałem ponad 2 tygodnie na odpowiedź.
 • Poziom 5  
  W gąszczu postów na forum, starsze posty są trudniejsze do znalezienia przez użytkowników. Pytanie do redakcji. Czy znacie może kogoś na tym forum kto mógłby mi odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie kształcenia siebie pod profil Elektronika i Telekomunikacja?
  Niestety jedyna osoba, która do mnie napisała usunęła swoje konto: https://www.elektroda.pl/rtvforum/profile.php?mode=viewprofile&u=-1
  Nie wiem, czy poczuła się obrażona moimi pytaniami, Podałem tej osobie swojego prywatnego emaila na gmailu, gdyż stwierdziła, że woli mi część materiałów wysłać tą drogą. Niestety kontakt ucichł.
  Pytanie powiązane z postem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3648203.html
 • Poziom 10  
  Jesli bedziesz sie interesowal tematem elektroniki hobbystycznie (a nie tylko odbebnic laborki i do domu), na co np Art of Electronics wskazuje, dodasz do tego podstawy uC i jakies c/c++ to i tak bedziesz do przodu w stosunku do wiekszosci absolwentow. Jedyna roznica to pewnie brak duzego, typowo elektronicznego projektu.
 • Poziom 5  
  @kaktusak Co do elektronicznych projektów to chciałbym umieć zaprojektować coś więcej niż zwykły zasilacz oparty o transformator, prostownik, filtry i stabilizatory. Nie mówię od razu o projektowaniu płyty głównej, ale coś związanego np. z wyższymi częstotliwościami i komunnikacją bezprzewodową jak np. Zigbee czy bluetooth. Albo chociaż rozumieć i zdawać sobie sprawę jak to dziala. Albo bardziej zaawansowanymi zagadnieniami jak np, falowniki napięcia, pętle fazowe PLL czy jakieś inne zagadnienia z energoelektroniki.
  Co do uC i C/C++ to bardziej podchodzi mi to pod typowo informatykę, gdzie jeszcze trzeba znać z tego co czytam linuxa i różne rzeczy związane z systemami czasu rzeczywistego
 • Administrator Systemowy
  Nie wiem, jak mogę pomóc, temat założono... ale z mojej obserwacji:
  1. Telekomunikacja to mogą być dziadki ciągle żyjące w czasach starych central, ewentualnie z znajomością podstawowego GSM. To się tak szybko zmienia - obecnie wchodzi 5G, że nie sądzę, aby ktoś był na bieżąco. Nawet jeśli to wiedza się bardzo szybko dezaktualizuje.
  2. Elektronika - podstawy warto znać, ale też super ofert pracy w samej elektronice w naszym kraju nie ma. Tutaj ważne jest, aby coś działać na początku samemu już na studiach.
  Trochę się nie dziwię, że kierunki znikają.
  Może jednak trochę bardziej programowanie czy to w C++ czy to sterowników?
 • Poziom 5  
  Kurde, no. Z jednej strony się cieszę, że ktoś odpisał. Z drugiej strony jak napisałeś o rynku pracy to sprawdziłem i rzeczywiście jest średnio. Na jedno ogłoszenie dot. typowo elektroniki / projektowanie elektroniki przypada kilkaset jak nie z tysiąc ogłoszeń związanych z programowaniem. Chociaż widzę, że c/c++ to też nie wszędzie jest poszukiwany w naszym kraju.
 • Poziom 10  
  Nie wiem jak w pl, w UK zdazaja sie ogloszenia mowiace tylko o analogowej elektronice i wspominajace ze dobrze tez byloby znac sie na uC, bralem tez udzial w rekrutacji gdzie mowili ze u nich embedded to inny team niz elektronika i trzeba wybierac gdzie chce isc (to byl np chyba Landis Gyr) ale ogolnie nie uciekniesz przez embedded. To jednak cos innego niz wszelkie Javy, JS i inne takie ktorych tez nie znam.
 • Poziom 1  
 • Poziom 5  
  @opornik240 Co do pracy to znalazłem dwa rodzaje: pierwsze ambitne i ciekawe oraz wymagania minimum 3-5 lat doświadczenia komercyjnego, także no. Drugie dla osób po studiach, chociaż powiem szczerze, że osoba po zawodówce, która umie czytać i pisać bez błędów by się odnalazła, także trochę lipa.

  Żeby nie być gołosłownym. Obecnie na moim wydziale ogłasza się firma Ekoenergetyka, która szuka absolwentów. Na jakie stanowiska? No głównie monter/elektromonter. Mam kolegę, który studiuje elektrotechnikę i pracuje tam jako elektromonter. Mówi, że to typowa praca fizyczno-odtwórczo-zrób wg schematu. Wysłałem do tej firmy swoje CV i zapytałem o stanowisko serwisanta. Odpowiedzieli jak zwykle, że nie, bo nie ma Pan doświadczenia, a my chcemy osób z doświadczeniem. Także no, ciekawe jak znaleźć i zdobyć to doświadczenie, żeby móc robić to, trzeba mieć doświadczenie. No trochę nie mam pomysłu, na to.
 • Poziom 1  
 • Poziom 5  
  @opornik240 tylko w jaki sposób doświadczenie przy montowaniu urządzeń i zarabianiu kabelków ma się do projektowania? Czy np. żeby zostać programistą trzeba najpierw pracować w serwisie komputerowym i składać komputery ?
 • Poziom 1  
 • Poziom 5  
  opornik240 napisał:
  Miray napisał:
  tylko w jaki sposób doświadczenie przy montowaniu urządzeń i zarabianiu kabelków ma się do projektowania?

  Możesz być pewny, że się ma :D

  Tylko nie wiem w jaki sposób, chyba, że pracodawca będzie chciał mnie wysłać na jakieś kursy doszkalające, jak popracuję jakiś czas jako fizol. Kiedyś szukałem jakiś tutoriali do projektowania w CAD'zie elektroniki i pcb to głównie eagle. A wiem, że w firmach używa się komercyjnego softu jak np. edxwinxp czy altium designer

  Poza tym też nie wiem jak się liczy impedancję dla jakieś ścieżki, ani jak np. zaprojektować ścieżkę, żeby zrobić antenę. Wiem, że są takie rozwiązania, ale nie znalazłem żadnych konkretów. Jeśli chodzi o porady dot. projektowania pcb to zrobiłem taki spis (po angielsku):
  Any circuit can emit electromagnetic nise by radiation or conduction throught the wire. Or it can be affected through radiation or conduction.
  Reducing emissions:
  If you have high frequency noise running through a line into a circuit, always make sure that the return line, closing the circuit, runs beside the first line as a single wire or a copperplate. This way the magnetic fields created by the first line are canceled by the equal fields from the second line. They radiate much less and don’t affect he surrounding circuits.
  Avoid running your signal lines in a loop. They radiate noise and absorb noise better that way. The ideal connection is a straight line.
  Run your pulses with slow edges rather than fast edges to avoid emitting high frequency harmonics.
  If possible, avoid sharp edges in your wires or PCB traces for high frequency signals.
  And always place proper filtering on your lines going inn and out of the system. It helps with both emissions and immunity.
  And to increase your circuit immunity to noise, don’t place your weak lines close to the noisy lines. Place a ground plate between them to absorb the noise.
  Run your important signals strong, meaning that the transmitter must have a small output impedance, while avoiding sharp signal edges.
  Place filtering capacitors on your weaker lines to filter high frequency noise. Well, without filtering your signal. And in general keep your wires short.
  Shield everything with ground! If you can that is.

  Oczywiście mogę go przetłumaczyć, jeśli ktoś potrzebuje.