Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32WL - pierwsze na świecie SoC z transceiverem LoRa

ghost666 09 Sty 2020 21:17 897 4
 • STM32WL - pierwsze na świecie SoC z transceiverem LoRa
  Nie można zaprzeczyć, że Internet Rzeczy zrewolucjonizował wiele rynków i już jest dookoła nas. teraz pytanie brzmi: "Jaka technologia łączności IoT doprowadzi do ery dalszych zmian?" Jedną z głównych technologii w tym wyścigu jest LoRa.

  Duży zasięg, niska moc, niewielka powierzchnia na PCB, prostota i niesamowita społeczność stojąca za LoRa pozwoliły temu standardowi znaleźć zastosowanie w różnych aplikacjach, jednocześnie zyskując pozycję najlepszej technologii łączności LPWAN IoT. STMicroelectronics, jeden z największych producentów półprzewodników, również wierzy w potencjał LoRa. Pokazał to wraz z wprowadzeniem STM32WL. Układ ten jest pierwszym na świecie zintegrowanym z układem LoRa systemem na chipie (SoC).

  Tradycyjne platformy wbudowane wykorzystujące LoRa zazwyczaj wymagają oddzielnego mikrokontrolera i układu nadajnika-odbiornika LoRa. Są one łączone ze sobą - w pojedynczej obudowie układu scalonego lub na PCB. Niewątpliwie zwiększa to złożoność projektu, jego rozmiar, a także koszty. STMicro ma nadzieję rozwiązać ten problem dzięki rodzinie mikrokontrolerów STM32WL. Te nowe układy otwierają drzwi do nowatorskich aplikacji, umożliwiając prostsze, bardziej elastyczne, zintegrowane i energooszczędne projekty.

  Rodzina STM32WL integruje w sobie zarówno mikrokontroler ogólnego przeznaczenia, jak i radio oparte na układzie Semtech SX126x. STM32WL jest oparty na ultra-wydajnym mikrokontrolerze z serii STM32L4. SoC ten zawiera procesor z rdzeniem ARM Cortex-M4 z cyfrowym procesorem sygnałowym (DSP) i modułem ochrony pamięci (MPU) pracującymi z częstotliwością do 48 MHz. Posiada on 64 kB, 128 kB lub 256 kB pamięci Flash i do 64 kB pamięci RAM.

  STM32WL wykorzystuje blok IP od Semtecha - SX126x - zaprojektowany z jako zintegrowany nadajnik i odbiornik RF niskiej i wysokiej mocy (zależnie od trybu). Układ ten obejmuje cały globalny nielicencjonowany zakres częstotliwości od 150 MHz do 960 MHz. Zintegrowane radio ma czułość do -148 dBm, z dwoma wbudowanymi wzmacniaczami mocy o mocy nadawczej równej 15 dBm i 22 dBm. Radio obsługuje modulację (G)FSK, (G)MSK jak i BPSK.

  STM32WL - pierwsze na świecie SoC z transceiverem LoRa
  Funkcje bezpieczeństwa tego układu obejmują sprzętowy akcelerator dla klucza publicznego (PKA), Rzeczywisty Generator Liczb Losowych (TRNG), ochronę sektora przed operacją odczytu/zapisu (PCROP) oraz obsługę najnowocześniejszych algorytmów kryptograficznych, w tym RSA.

  STMicro proponuje użycie płytki STM32L4 Nucleo i kart rozszerzeń Semtecha, takich jak SX1262DVK1DAS, SX1262DVK1CAS lub SX1262DVK1BAS, do tymczasowej pracy z platformą podobną do STM32WL. Wkrótce może pojawić ma się płytka deweloperska do prototypowania nowej platformy bezpośrednio, przy użyciu STM32WL (NUCLEO-WL55JC1).

  STM32WL - pierwsze na świecie SoC z transceiverem LoRa
  Układ ten jest gotowy do wysyłki do producentów OEM w obudowie BGA, ale do końca roku spodziewane są kolejne odmiany obudów dla tych elementów. Niebawem ukazać ma się także analogiczny układ z stosem Sigfoxa zamiast LoRa. Obecnie nie są dostępne żadne informacje o cenach tych układów.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/01/09/stmicro-stm32wl-is-the-worlds-first-lora-soc/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9501 postów o ocenie 7547, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  tronics
  Poziom 37  
  Hmm, ATSAMR34 są dostępne od jakiegoś czasu w mouserze, farnellu więc jakoś nie jestem przekonany co do szumnego "world's first", bo STM32WL tam jeszcze nie ma.
 • flexghzflexghz
 • #4
  encore
  Poziom 18  
  ghost666 napisał:
  Nie można zaprzeczyć, że Internet Rzeczy zrewolucjonizował wiele rynków i już jest dookoła nas.


  Nie opowiadaj bajek. Internet rzeczy na dzisiaj to jest pusty, napompowany balon i nic więcej.
  W chwili obecnej przeciętnemu człowiekowi IoT jest tak samo przydatny jak miliony kretyńskich "innowacyjnych" aplikacji na smartfony do mierzenia liczby kroków, sprawdzania ile wyprodukowałeś i uwolniłeś do atmosfery metanu itd.
 • #5
  tplewa
  Poziom 38  
  encore napisał:
  ghost666 napisał:
  Nie można zaprzeczyć, że Internet Rzeczy zrewolucjonizował wiele rynków i już jest dookoła nas.


  Nie opowiadaj bajek. Internet rzeczy na dzisiaj to jest pusty, napompowany balon i nic więcej.
  W chwili obecnej przeciętnemu człowiekowi IoT jest tak samo przydatny jak miliony kretyńskich "innowacyjnych" aplikacji na smartfony do mierzenia liczby kroków, sprawdzania ile wyprodukowałeś i uwolniłeś do atmosfery metanu itd.  he he to niech kolega nie pisze tego tutaj tylko do autora tekstu, bo kolega ghost666 jest tylko tłumaczem. Jak coś źródło artykułu jest podane ;)

  A co do IoT to powiem tak wiem że w lodówce nie mam piwa i jak lodówka sama pójdzie do sklepu po piwo to może mnie temat zainteresuje ;) Natomiast co jak co to modulacja LoRa jest całkiem fajna i niekoniecznie musi być zastosowana w IoT...