Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Magnum Snake 160 GDM sterowana stm32 nie pracuje

Zizi317t 09 Jan 2020 21:59 531 8
  • #1
    Zizi317t
    Level 2  
    Witam!

    Na stół trafiła spawarka Magnum Snake 160 GDM której pracą steruje już mikroprocesor. Po włączeniu miga tylko wyświetlacz z napisem rl i nic się dalej nie dzieje.

    Przekaźnik załącza się po kilku sekundach od włączenia spawarki, na wyjściu na biegu jałowym jest ok 61V i na procesorze 3,3V nigdzie nie widać mechanicznych uszkodzeń czy przepalen. Wg instrukcji migający napis powinien zniknąć po 5 sekundach i spawarka po tym czasie ma zgłosić gotowość do pracy. Niestety nie reaguje
    nawet na żaden przycisk. Uprzedzam, że połączenia między przyciskami a procesorem były sprawdzane.

    Proszę o odpowiedź czy jest sposób na uratowanie tego sprzętu.
  • #3
    Zizi317t
    Level 2  
    Które? Te w zasilaniu procesora, czy w zasilaczu mocy?
  • #4
    daroka14
    Level 26  
    Zacząłbym od tych na wyjściu mocy. Możliwe, że procesor czeka aż kondensatory się naładują mierzy tam sobie jakąś wartość i dopiero jak wszystko jest ok umożliwia spawanie. Tłumaczyłoby to dlaczego jest 5s zwłoki która u Ciebie trwa w nieskończoność. Tym bardziej jeśli nie widać żeby coś było mocno przegrzane. Kondensatory to elementy które najszybciej psują się,,ze starości''. Możesz spróbować jeszcze przed uruchomieniem podgrzać je chociażby suszarką do włosów, jeśli spawarka się po tym uruchomi to będziesz miał 100% pewności.
  • #5
    SQ5AZP
    Level 29  
    Sprawdź prostownik wyjściowy. Jeżeli jest sprawny - falownik główny 5s potrzebne jest do self-testu procka, naładowania głównego filtru i załączenia przekaźnika który zwiera obwód miękkiego startu. dobrze obejrzyj złączki, często tam tkwi przyczyna ,,choroby''.
  • #6
    Zizi317t
    Level 2  
    Podgrzewanie kondensatorów nie daje dużych efektów, urządzenie nie zgłasza gotowości do pracy. Dało to natomiast kilka faktów do sprawy:
    -Gdy radiatory osiągną ok 45stopni włącza się wentylator.
    - podczas obciążenia sieci suszarką napięcie wyjściowe spawarki spada do 58,0V poczym podczas dalszego grzania wzrasta do 58,3V. W chwili wyłączenia obciążenia sieci (suszarki) napięcie wyjściowe wzrasta chwilowo do 60,9V poczym spada do 59,5V. Wskazuje to na słabą stabilizację napięcia, czy właśnie na usterkę?

    Nie mogę się doszukać feedbacku z wyjścia do procesora. Jedyne co znalazłem do przekładnik prądowy którym zapewne mierzony jest prąd pracy. Tu szukać usterki?

    Główna przetwornica prądu sterowana jest procesorem. Nie ma innego chipa odpowiedzialnego za pracę przetwornicy. Układ wygląda tak: procesor stm-fety-transformatorek-igbt.

    Jedynym niezależnym układem jest zasilacz obsługujący STMa
  • #7
    SQ5AZP
    Level 29  
    Tutaj pomóc mógłby jedynie drugi, sprawny egzemplarz takiej spawarki. Ponieważ PWM jest ,,goniony'' z procesora - pozostają pomiary porównawcze z ,,żywym'' ustrojstwem aby znaleźć gdzie pojawia się różnica. Jednak po doświadczeniach z takimi bezpośrednio procem gonionymi nie miałbym wielkich nadziei.

    pomiary jakie zrobiłeś wskazują na brak stabilizacji napięcia wyjściowego spawarki. Pozostaje więc jako jedyny - obwód stabilizacji prądu z przekładnikiem. Na początek należy pomierzyć przejście na drodze przekładnik - procek i elementy dzielników oraz uzwojenia samego przekładnika. Co prawda rzadko się to trafia, ale uzwojenie wtórne czasami ,,odpada''.
  • #8
    Zizi317t
    Level 2  
    Rezystory i diody w układzie wejściowym pomiaru prądu są ok. Napięcie za układem wchodzące na pin procesora wynosi 3mV. Niestety nie wiem jakie powinno być prawidłowe.

    Udało mi się wyczyścić poszarpaną naklejkę na spodzie spawarki i wydobyłem informację, że Uo=64V. Zakładam, że jest to napięcie spoczynkowe jakie powinno być na zaciskach. Obecne jest o ok 4V niższe.

    Takie pytanie teoretyczne: skoro główna przetwornica sterowana jest PWM generowanym z procesora, a ten jest napędzany prawdopodobnie wewnętrznym układem RC (bo kwarcu to nigdzie nie widzę) to czy temperatura i inne czynniki jak czas nie mają wpływu na wypełnienie przebiegu sterującego przetwornicą i w następstwie wysokości napięcia na wyjściu?
  • #9
    daroka14
    Level 26  
    Zizi317t wrote:
    Napięcie za układem wchodzące na pin procesora wynosi 3mV. Niestety nie wiem jakie powinno być prawidłowe.
    spróbuj podać na ten pin napięcie gdzieś z zewnątrz 3-5v przez opornik połączony szeregowo. Jaki to jest procesor i który to numer pinu?