Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Overmax Qualcore 1027 - Wymiana rozbitego digitizera w tablecie

jpxx 09 Jan 2020 23:14 2013 5
 • #1
  jpxx
  Level 15  
  Przymierzam się do wymiany zbitego digitizera w tablecie Overmax Qualcore 1027. Znalazłem filmik instruktażowy https://www.youtube.com/watch?v=O3n6rTWrlmw dokładnie dla tego modelu. W komentarzu pod filmem ktoś zamieścił jednak informację:
  Quote:
  Wymieniłem wg tego tutorialu stłuczoną szybkę dotyku i reagująca tylko częściowo w wyniku uszkodzeń. Uszkodzenia dotyku szyby nie pozawalały na wyłączenie tabletu (strefa potwierdzenia wyłączenia była martwa). Trochę się wystraszyłem, bo podłączona nowa szybka także nie w pełni reagowała na dotyk. W takiej sytuacji (najlepiej przed wymianą szybki) należy odlutować kabel baterii od płyty głównej aby odłączyć zasilanie, a następnie ponownie go przylutować po wpięciu taśmy szyby do slotu w płycie głównej. Wtedy system się załaduje ponownie wraz ze sterownikiem dotyku i funkcja dotyku zacznie prawidłowo działać.

  Nie mam doświadczenia w tym temacie, ani póki co jeszcze nowej części w ręce, zatem moje pytania:
  - czy faktycznie odłączanie baterii jest konieczne, jeśli urządzenie będzie wyłączone?
  - czy można przetestować nowy digitizer 'w powietrzu' (podłączając jedynie taśmę do płyty przed przyklejeniem w obudowę, czy panel ma jeszcze jakieś dodatkowe styki na krawędziach)
  - czy po wymianie jest konieczna jakaś operacja w sofcie - reset ustawień, kalibracja czy coś innego?
 • Helpful post
  #2
  zgierzman
  Level 30  
  jpxx wrote:
  - czy faktycznie odłączanie baterii jest konieczne, jeśli urządzenie będzie wyłączone?


  Tak. Bateria jest podłączona i wiele układów wciąż jest pod napięciem i działa. To jest tryb "stanby", czyli "czuwanie". Jak inaczej elektronika układu mogłaby zareagować na dotyk, czy naciśnięcie przycisku? To, że ekran nie działa i system jest uśpiony nie oznacza, że cała elektronika jest martwa.

  Co więcej - nawet po odłączeniu (wylutowaniu) baterii coś może wciąż działać. Zegar czasu rzeczywistego (RTC), jakaś pamięć statyczna (Static Random Access Memory SRAM) itp mogą być zasilane z baterii, albo kondensatora na płycie głównej.

  Ja mam w zwyczaju odłączać wszystkie możliwe źródła zasilania zanim zacznę cokolwiek robić. Bo przypadkowe zwarcnie, chwilowe dotknięcie czymkolwiek metalowym, to może być wyrok śmierci na urządzeniu.
 • #3
  jpxx
  Level 15  
  Tak, to się wszystko zgadza - znam możliwe konsekwencje manipulowania pod jakimkolwiek napięciem, nie ma tu najmniejszej dyskusji. Pytanie bardziej dotyczyło zacytowanego fragmentu - jeśli gość faktycznie wymienił digitizer "pod napięciem", fartem niczego nie uszkadzając - po czym nadal nie działał on prawidłowo - to czy po twardym odłączeniu zasilania faktycznie coś mogło się zresetować i nagle ożyć? Bo powiedzmy, że nieco mnie to zaintrygowało ;)
 • Helpful post
  #4
  zgierzman
  Level 30  
  Aha, OK. Rzeczywiście dziwna sprawa. Że niby układ zapamiętał, że dotyk jest zepsuty i po podłączeniu nowego nadal nie rozpoznawał prawidłowo działającego?
  Pojęcia nie mam, ale brzmi to mało wiarygodnie.
  Poczekajmy na kogoś bardziej obeznanego z tematem ;-)
 • Helpful post
  #5
  zjo
  Level 27  
  Trochę różnych tabletów przerobiłem, niestety nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć. Może dlatego, że pierwsza czynność po zdjęciu obudowy to u mnie odłączenie baterii. Ale przeładowanie modułów obsługi digitizera może czasem usunąć podobne problemy. Pytanie, czy czasem u komentującego nie ruszył by po tym zabiegu też stary zespół... Odnośnie pytań autora - pierwsze załatwione, drugie - tak, można i trzeba przetestować digitizer podłączając go do płyty przed przyklejeniem - później może być ciężko odkleić go bez uszkodzeń, poza tym z usuniętymi foliami jest ciężej z reklamacją. Włącz sobie opcje programisty i włącz opcje "pokaż dotknięcia" i "lokalizacja wskaźnika", po czym sprawdź, czy tablet prawidłowo reaguje na dotyk w całym obszarze oraz czy działa rozpoznawanie kilku punktów dotyku. Po pół godzinie zabawy, niekoniecznie ciągłej, można uznać że szyba jest pewna. Z reguły digitizer jest podłączany jednym flexem, w overmaxie nie zdarzył mi się inny przypadek. Trzecie - w 99% przypadków dotyk, jeśli jest sprawny, działa prawidłowo po podniesieniu systemu.
 • #6
  jpxx
  Level 15  
  Dzięki za rzeczowe i wyczerpujące odpowiedzi.