Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Overmax Qualcore 1027 - Wymiana rozbitego digitizera w tablecie

jpxx 09 Jan 2020 23:14 2013 5
    jpxx
    Level 15  
    Przymierzam się do wymiany zbitego digitizera w tablecie Overmax Qualcore 1027. Znalazłem filmik instruktażowy https://www.youtube.com/watch?v=O3n6rTWrlmw dokładnie dla tego modelu. W komentarzu pod filmem ktoś zamieścił jednak informację:
    Quote:
    Wymieniłem wg tego tutorialu stłuczoną szybkę dotyku i reagująca tylko częściowo w wyniku uszkodzeń. Uszkodzenia dotyku szyby nie pozawalały na wyłączenie tabletu (strefa potwierdzenia wyłączenia była martwa). Trochę się wystraszyłem, bo podłączona nowa szybka także nie w pełni reagowała na dotyk. W takiej sytuacji (najlepiej przed wymianą szybki) należy odlutować kabel baterii od płyty głównej aby odłączyć zasilanie, a następnie ponownie go przylutować po wpięciu taśmy szyby do slotu w płycie głównej. Wtedy system się załaduje ponownie wraz ze sterownikiem dotyku i funkcja dotyku zacznie prawidłowo działać.

Nie mam doświadczenia w tym temacie, ani póki co jeszcze nowej części w ręce, zatem moje pytania:
    - czy faktycznie odłączanie baterii jest konieczne, jeśli urządzenie będzie wyłączone?
    - czy można przetestować nowy digitizer 'w powietrzu' (podłączając jedynie taśmę do płyty przed przyklejeniem w obudowę, czy panel ma jeszcze jakieś dodatkowe styki na krawędziach)
    - czy po wymianie jest konieczna jakaś operacja w sofcie - reset ustawień, kalibracja czy coś innego?
  • Helpful post
    zgierzman
    Level 30  
    jpxx wrote:
    - czy faktycznie odłączanie baterii jest konieczne, jeśli urządzenie będzie wyłączone?

Tak. Bateria jest podłączona i wiele układów wciąż jest pod napięciem i działa. To jest tryb "stanby", czyli "czuwanie". Jak inaczej elektronika układu mogłaby zareagować na dotyk, czy naciśnięcie przycisku? To, że ekran nie działa i system jest uśpiony nie oznacza, że cała elektronika jest martwa.

Co więcej - nawet po odłączeniu (wylutowaniu) baterii coś może wciąż działać. Zegar czasu rzeczywistego (RTC), jakaś pamięć statyczna (Static Random Access Memory SRAM) itp mogą być zasilane z baterii, albo kondensatora na płycie głównej.

Ja mam w zwyczaju odłączać wszystkie możliwe źródła zasilania zanim zacznę cokolwiek robić. Bo przypadkowe zwarcnie, chwilowe dotknięcie czymkolwiek metalowym, to może być wyrok śmierci na urządzeniu.
    jpxx
    Level 15  
    Tak, to się wszystko zgadza - znam możliwe konsekwencje manipulowania pod jakimkolwiek napięciem, nie ma tu najmniejszej dyskusji. Pytanie bardziej dotyczyło zacytowanego fragmentu - jeśli gość faktycznie wymienił digitizer "pod napięciem", fartem niczego nie uszkadzając - po czym nadal nie działał on prawidłowo - to czy po twardym odłączeniu zasilania faktycznie coś mogło się zresetować i nagle ożyć? Bo powiedzmy, że nieco mnie to zaintrygowało ;)
  • Helpful post
    zgierzman
    Level 30  
    Aha, OK. Rzeczywiście dziwna sprawa. Że niby układ zapamiętał, że dotyk jest zepsuty i po podłączeniu nowego nadal nie rozpoznawał prawidłowo działającego?
    Pojęcia nie mam, ale brzmi to mało wiarygodnie.
    Poczekajmy na kogoś bardziej obeznanego z tematem ;-)
  • Helpful post
    zjo
    Level 27  
    Trochę różnych tabletów przerobiłem, niestety nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć. Może dlatego, że pierwsza czynność po zdjęciu obudowy to u mnie odłączenie baterii. Ale przeładowanie modułów obsługi digitizera może czasem usunąć podobne problemy. Pytanie, czy czasem u komentującego nie ruszył by po tym zabiegu też stary zespół... Odnośnie pytań autora - pierwsze załatwione, drugie - tak, można i trzeba przetestować digitizer podłączając go do płyty przed przyklejeniem - później może być ciężko odkleić go bez uszkodzeń, poza tym z usuniętymi foliami jest ciężej z reklamacją. Włącz sobie opcje programisty i włącz opcje "pokaż dotknięcia" i "lokalizacja wskaźnika", po czym sprawdź, czy tablet prawidłowo reaguje na dotyk w całym obszarze oraz czy działa rozpoznawanie kilku punktów dotyku. Po pół godzinie zabawy, niekoniecznie ciągłej, można uznać że szyba jest pewna. Z reguły digitizer jest podłączany jednym flexem, w overmaxie nie zdarzył mi się inny przypadek. Trzecie - w 99% przypadków dotyk, jeśli jest sprawny, działa prawidłowo po podniesieniu systemu.
    jpxx
    Level 15  
    Dzięki za rzeczowe i wyczerpujące odpowiedzi.