Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Renault Espace - Dymek z komory silnika, potem rozrusznik nie kręci

farmazon3000 10 Jan 2020 09:41 615 3
 • #1
  farmazon3000
  Level 15  
  Mam:
  Renault Espace 3, rocznik 2000, silnik 2.0 benzyna + LPG

  Problem:
  Rozrusznik nie kręci; gdy przekręcam (pierwszy stopień przekręcenia) kluczyk elektryka działa (szyby się opuszczają, radio działa, deska rozdzielcza się podświetla) ale gdy przekręcam dalej żeby odpalić to nie kręci - słychać tylko cyknięcie gdzieś w silniku, deska rozdzielcza na chwilkę przygasa (jakby miał właśnie zakręcić) ale nie kręci a kluczyk nie stawia oporu w stacyjce (tak jakby stawiał przy normalnym kręceniu rozrusznikiem) - chodzi prawie luźno.  Historia:
  Wczoraj rano odpalił normalnie ale od razu usłyszałem że silnik głośno działa, coś jakby powietrze pod ciśnieniem świszczy (objaw 1) na moje ucho z prawej strony silnika. Ale postanowiłem pojechać, raz kozie śmierć.
  Przejechałem około 1km (głośniej działał), w pewnym momencie zorientowałem się że mam ciemno na desce rozdzielczej, wskaźnik nabicia butli zgasł. Puściłem sprzęgło i silnik zaskoczył (wydaje mi się że "odpalił" z rozpędu bo jechałem przecież). Udało mi się zjechać bezpiecznie na bok. Silnik chodził. Zgasiłem go. Otworzyłem maskę, było trochę dymu i zapach spalenizny elektronicznej prawdopodobnie. Zostawiłem staruszka na noc na dworze.
  15h później wsiadam, próbuję odpalić i kluczyk nie stawia oporu w stacyjce (objaw 2).

  Nie wiem czy objaw 1 i objaw 2 są ze sobą powiązane.

  Czy jestem w stanie to połatać tak żeby zjechać do warsztatu? Czy Od razu lawetę? Albo od razu na żyletki?
 • #2
  kindlar
  Level 41  
  Jeśli nie chcesz pożaru pod maską lub spalonej instalacji to może lawetę.
 • Helpful post
  #3
  carrot
  Moderator of Cars
  Kluczyk "odbija" z pozycji rozruch do pozycji zapłon ? , bo wszystko wskazuje na to, że pękła sprężyna w stacyjce i jechałeś z włączonym rozrusznikiem, czyli go zniszczyłeś
 • #4
  farmazon3000
  Level 15  
  ROZWIĄZANIE: w stacyjce poszła sprężynka odbijająca kluczyć żeby rozrusznik przestał kręcić (to był ten świst); kluczyk został w pozycji kręcenia rozrusznikiem i rozrusznik po około 1km się spalił. Koszt naprawy (Wroclaw, Europejska Stolica Kultury i Smogu): naprawa rozrusznika 450 PLN, naprawa stacyjki 250 zł.