Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zastąpienie fabrycznego sterownika CO Beretty

liba 10 Jan 2020 10:27 1170 3
 • #1
  liba
  Level 14  
  Witajcie,
  Mam taką sytuacje...
  Nowy dom 150m2, na dole podłogówka, u góry grzejniki.
  Mam nową kotłownię z piecem gazowym Beretta CIAO GREEN 25 R.S.I. (jednofunkcyjny, z zaworem do ładowania zasobnika CWU, pogodówka), zasobnik 100l oraz białą skrzynkę Beretta AT-BT LE (excl.g.), która zawiera sprzęgło, dwie pompy Grundfos i mieszacz z siłownikiem, termometry, czujniki itp.
  Przyjechał przedstawiciem Beretty na uruchomienie i stwierdził, że ten piec z tą skrzynką nie będzie współpracował i ma racje. Konieczna jest wymiana pieca lub skrzynki, ale wykonawca i ja nie dogadaliśmy się z hurtownią hydrauliczną ani producentem, aby na swój koszt wymienili któryś z elementów mimo że to oni wprowadzili nas w błąd - moge ewentualnie zwrócić AT-BT do sklepu. Zastanawiam się jak najprościej, najtaniej wybrnąć, aby zachować pełną automatykę (pogodówka także na podłogówce).

  Widzę 2 opcje:
  1.
  Mogę zwrócić AT-BT, kupić praktycznie te same elementy składowe w podobnej cenie jak koszt skrzynki. Poniosę koszty hydraulika i osobnego sterowania.
  Jaki sterownik polecicie do sterowania 2 stref - 2pomp, mieszacza, wyzwalania on/off pieca z obsługą pogodówki.
  Czy dobrze myślę, że pogodówka pieca i sterownika do mieszacza byłaby całkiem niezależna? Może chociaż mogą mieć wspólną sondę zewnętrzną?  2.
  Czy wystapią jakieś trudności, gdyby wyrzucić elementy sterujące (elektronikę) ze skrzynki Beretta AT-BT i zastąpić je obcym sterowaniem? Zachowałbym wtedy estetyczny wygląd (kotłownia jest też pralnią), nie byłoby dodatkowej robocizny, ale zapewne nie będę miał gwarancji na pompy i siłownik (jak dla mnie do przyjęcia). Sterowanie byłoby takie samo jak w pierwszej opcji - na jakimś obcym sterowniku. Nie wiem czy sterowanie siłownikami zaworów jest zunifikowane i każdy dostępny sterownik go obsłuży?

  W skrzynce AT-BT LE Link są:
  - 2x pompa automatyczna Grundfos UPM3 Auto L 15-70
  - zawót mieszający z włoskim siłownikiem Mut Meccanica Tovo, MR SPDT CR B1, ART 7.013.00540 (dane znalezione w sieci: 3-punktowy, 230V, 120s)

  Proszę o wszelkie wskazówki co byście zrobili w tej sytuacji.
 • #2
  liba
  Level 14  
  Nikt nie pomógł, więc tylko opowiem jak sprawa się potoczyła,
  Zdecydowałem, że skrzynka Beretta Connect (ze sprzęgłem, pompami i zaworem 3D+siłownik) pozostała, aby uniknąć wszelkich prac hydraulicznych.
  Siłownik (włoski i u nas niespotykany, ale jednak typowy trzypunktowy, 230V, 120s) zostanie wysterowany sterownikiem Tech i-1. Ma on sondę pogodową w komplecie.
  Do tego będą dwa sterowniki pokojowe radiowe - jeden na parterze będzie właczał pompe podłogówki i piec, drugi na piętrze będzie włączał pompę obiegu bez podmieszania i piec.
  Koszty tego sterowania poniesie hurtownia, która źle dobrała zestaw piec+box.
 • #3
  Lookazz
  Level 9  
  a nie mozna było dołozyc dodatkowego modułu do elektroniki kotła ? Co do tych termostatow-sterowników to poprawne rozwiazanie.
 • #4
  liba
  Level 14  
  Przedstawiciel Beretty niczego takiego nie zaproponował, więc pewnie nie ma żadnego takiego modułu.