Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Braun, typ 12810000 - stacja do prasowania, jak zdemontować?

10 Sty 2020 12:42 501 20
  • Moderator
    Urządzenie spadło na glebę (w okresie gwarancji) i zbiornik pękł, więc naprawa gwarancyjna wykluczona. Ale sklejenie byłoby proste, gdyby ktoś mi podpowiedział jak to rozebrać.

Tak to wygląda. Oczywiście zdjąłem podstawę i odkręciłem wszystkie (6) widocznych wkrętów, mocujących zbiornik. Ale od strony przycisków sterujących (od dołu to jest ta biała nieregularna kostka z konektorami) wierzch nie daje się oddzielić od zbiornika. Czy tam od wewnątrz, pod tą kostką, jest jeszcze jakiś schowany wkręt? A może to pokrętło przełącznika należy zdjąć?
  • Moderator
    MARCIN.SLASK napisał:
    Nie miałem tego jeszcze.

A ten typ z rysunku miałeś? Bo wolałbym niczego nie demontować bez niezbędnej potrzeby, a na rysunkach na razie nie wykryłem różnicy.
  • Specjalista AGD
    retrofood napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Nie miałem tego jeszcze.

A ten typ z rysunku miałeś? Bo wolałbym niczego nie demontować bez niezbędnej potrzeby, a na rysunkach na razie nie wykryłem różnicy.

Nie pamiętam czy miałem stację od Brauna. Najczęściej to mam Tefal, Philips, Bosch. Kiedyś tam Rowenta, Grundig, DeLonghi. Brauna to ostatnio blendery ręczne na wymianę sprzęgieł (chyba jedyna marka poza Zelmerem i MPM, co ma wymienne sprzęgła silnika).

Nawet mam jednego Tefala na sprzedaż :)
  • Moderator
    Posiedziałem przez dwa dni, pooglądałem... Kluczem do sukcesu jest zdemontowanie płytki z elektroniką 19 wraz z podstawą panela sterującego 18, a zespół tych dwóch elementów jest wsunięty we wnękę zbiornika 24. Płytka 19 zamocowana jest wycięciami na swoich bokach i tak pozakleszczana, że nie idzie wyczaić od czego zacząć, żeby nie połamać tych wszelakich wypustów, haczyków i diabli wiedzą czego jeszcze. W tej wersji co ja mam ten element oznaczony jako 18 jest krótszy, wszystko jest głęboko schowane i jest najwyżej 2 mm szerokości między ściankami na grzebanie tam narzędziami i doprowadzenie światła. Na głębokości ok. 3 - 4 cm w głąb tej wnęki w zbiorniku. Różnych sztuczek próbowałem... na razie bez efektu. Po niedzieli drugie podejście.
    Różne narzędzia widziałem, byłem kiedyś zawodowym, dyplomowanym serwisantem maszyn biurowych (w tym elektrycznych), ale nie mam pojęcia co tam zastosować aby tę płytkę udało się wyjąć.

Żeby była jasność. Chodzi o rozdzielenie pokrywy 9 od zbiornika 24. Bez wyjęcia płytki 19 nie ma szans na tego dokonanie.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD

Przypadkiem od góry jeszcze jakieś wkręty nie trzymają zbiornika?
  • Moderator
    MARCIN.SLASK napisał:

Przypadkiem od góry jeszcze jakieś wkręty nie trzymają zbiornika?

Oczywiście, że takie pytanie sobie zadawałem. Tylko gdzie taki wkręt mógłby się znajdować? Na pewno nie w części centralnej, gdyż pokrywa daje się oddzielać od zbiornika niemal na całym obwodzie. Jedynie miejsce gdzie są przyciski panelu sterującego ani drgnie. Wniosek więc, że to tutaj jest wkręt, ale nie od góry lecz od dołu. Od góry nie ma niczego co mogłoby go zamaskować.
  • Specjalista AGD
    Daj zdjęcie z góry.
  • Moderator
    MARCIN.SLASK napisał:
    Daj zdjęcie z góry.
    Mam to na wsi, a pojadę chyba w sobotę albo w poniedziałek. Jednak wygląd pokrywy jest raczej zgodny z rysunkiem. Tam są wyłącznie przyciski, lampki oraz to pokrętło do blokowania żelazka.
  • Specjalista AGD
    retrofood napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Daj zdjęcie z góry.
    Mam to na wsi, a pojadę chyba w sobotę albo w poniedziałek. Jednak wygląd pokrywy jest raczej zgodny z rysunkiem. Tam są wyłącznie przyciski, lampki oraz to pokrętło do blokowania żelazka.

W centralnej części wygląda że są 4 wkręty na kształt trapezu.
  • Moderator
    Centralna część pokrywy bez problemu daje się "odsuwać" od zbiornika, a cały ten trapez to tylko elementy zabezpieczające pokrywę przed żelazkiem. Jego spadnięciem i oczywiście temperaturą. "Odsuwać" nie daje się jedynie ta część brzegu, gdzie jest panel sterowania. Ani o ułamek milimetra.
    Poza tym gdyby tu były wkręty, byłyby widoczne od strony zbiornika. A niczego takiego nie ma. I jedynie ta część gdzie jest płytka z elektroniką oraz wszystko pod nią, są niewidoczne. Spójrz na zdjęcie post #1.
  • Specjalista AGD
    OK.
    Jak spojrzysz na zdjęcie zbiornika to w zewnętrznej części gdzie jest moduł to wygląda że są tam dwa wkręty.

• Moderator
    No właśnie. I nie mam do nich dostępu bez wyjęcia płytki z elektroniką... cholera, a może w tych zafalowaniach na dole... ale niby i tam sprawdzałem...
  • Moderator
    Zrobiłem dzisiaj kilka zdjęć.

Widok z góry

A tutaj próbowałem pokazać wnętrze tych zaokrągleń, które sugerują istnienie w nich wkrętów. Owszem, one tam są. Tylko ich łby znajdują się pomiędzy pokrywą a zbiornikiem. Tutak widać jedynie zakończenia tych wkrętów.

Na tej fotografii
    chciałem pokazać istnienie zaczepu wewnątrz zbiornika, na samej górze ścianki przy pokrywie, tak na wysokości tego zielonego przycisku. Kiepsko mi wyszło ujęcie, w realu widać go lepiej. I wydaje mi się, że to on trzyma, ale jak go zwolnić...
  • Specjalista AGD
    Nawiązując do #6:

Pokrętło białe da się zdjąć?

Albo poświęcić zbiornik i zakupić nowy (33-35zł + wysyłka).
  • Moderator
    MARCIN.SLASK napisał:

Pokrętło białe da się zdjąć?

Coś Ty, wg serwisówki którą zamieściłeś, jest zabezpieczone zawleczką. A co jest pod tym miejscem do "parkowania" żelazka to pokazane jest w pierwszy poście. Nie chciałem tego demontować bo wg mnie ta część się rozdziela, tam nic nie trzyma, Trzyma tylko ten bok przy zielonym przycisku.

PS. Gdzie można kupić zbiornik? Chętnie zamówię.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    retrofood napisał:

PS. Gdzie można kupić zbiornik? Chętnie zamówię.

Zbiornik: 7312811541.
    Widziałem na Klinika AGD.pl oraz North.pl.
  • Moderator
    Odpowiedzieli, że pod tym numerem jest zbiornik DeLonghi .
  • Specjalista AGD
    retrofood napisał:
    Odpowiedzieli, że pod tym numerem jest zbiornik DeLonghi .

Tak, to zbiornik, ale do Brauna.
  • Moderator
    Wyjaśniono. DeLonghi jest producentem, ale nie mają. :cry:
  • Moderator
    Nastąpił koniec epopei pod nazwą "naprawa stacji do prasowania". Zbiornik zamówiłem. Trochę to trwało gdyż nie było go na składzie, ale wszystko ok.
    Mając nowy zbiornik, przeciąłem stary po obwodzie, w połowie wysokości i... kicha! Nadal nie dało się pokrywki oddzielić. Ale ten "pierścień" zbiornika z boku usunąłem i miałem w końcu widok na to co jest w środku. Otóż ten zespół elektroniki we wnęce zbiornika jest mocowany czterema wkrętami, ale dostępnymi dopiero po rozdzieleniu zbiornika i pokrywy. A te się rozdzielać nie dawały. Po długich manewrach i oglądaniu pod wszystkimi kątami wreszcie ustaliłem, że po pierwsze trzeba zwolnić zatrzaski, a po drugie, położenie płytki z elektroniką jest ustalane dokładnie taką uszczelką, aby zgadzało się z przyciskami na pokrywie. I tam "zassało" nieco. Ale najważniejsze są zatrzaski, one blokowały wszystko.
    Czyli montaż następuje w takiej kolejności. Do wnęki w zbiorniku wsuwa się tę płytkę z elektroniką, jej obudowę przykręca czterema wkrętami, a potem na całość nasuwa pokrywkę z resztą podzespołów. A po dokładnym ustaleniu położenia i dociśnięciu następuje zatrzaśnięcie połączenia i koniec. Rozdzielenie pokrywki i zbiornika nie jest już możliwe bez zniszczenia czegoś. Albo zaczepów, albo zbiornika, tak jak ja to zrobiłem.
    Jednak z nowym zbiornikiem wszystko było już łatwe i proste. Wkręty... zamocowanie podstawy... i stacja działa.

Jeden z zaczepów, prawidłowo go wcześniej zlokalizowałem. Drugiemu zdjęcia nie zrobiłem, jest tuż obok tej odchodzącej "nogi" do zamocowania wkrętem. Zapełniła mi się pamięć w telefonie i nie było miejsca.