Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór czujek i centrali do domku

radioifonia 10 Jan 2020 18:44 453 15
    radioifonia
    Level 6  
    fred4u wrote:
    Akurat ta czujka z wątku ma wbudowane rezystory parametryczne które wybiera się zworkami, w większości typowych czujek dodaje się zewnętrzne rezystory do parametryzacji.

I teraz wszystko jasne. Dziękuję fred4u

Dodano po 6 [minuty]:

fred4u wrote:
    Akurat ta czujka z wątku ma wbudowane rezystory parametryczne które wybiera się zworkami, w większości typowych czujek dodaje się zewnętrzne rezystory do parametryzacji.

A swoją drogą... Czy Ty jesteś w stanie mi powiedzieć czy ta centralka i te czujniki są dobre dla domku jednorodzinnego najprostszy alarm? Gdzie nie czytam to dla domków ludzie polecają albo Integrę (ewentualnie Perfectę) albo właśnie Genevo.

Tyle że Satel ma mnóstwo filmów, poradników i ogólnie jest na bieżąco a Genevo w zakładce "filmy instruktażowe" nie ma nic. Satel na pierwszy rzut oka wydaje się być delikatnie bardziej skomplikowaną do programowania (może się mylę).
    Wiem, że dla elektryka podłączyć i zaprogramować obie jest tak samo łatwo, ale chodzi mi o doświadczenie, bo nie raz ktoś kto siedzi w temacie może dużo powiedzieć. Chodzi mi tylko o alarm 2 strefy, same czujki ruchu plus moduł gsm i apka na androida do obsługi przez internet. Tylko tyle :)

Wydzieliłem z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3581103.html
    mod:suworow
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Eltrox Hurton
    fred4u
    Level 25  
    "Same czujki ruchu" to nie jest pomysł na dobre zabezpieczenie, nie oszczędzaj na kontaktronach - to podstawa.Ciężko coś doradzić nie znając konkretnych potrzeb, generalnie Prima zwłaszcza 64 jest fajnie przemyślanym systemem.Natomiast zacznij od rozplanowania zabezpieczenia-wrzuć jakieś rysunki,określ zagrożenia i przedstaw własną propozycję zabezpieczeń to podyskutujemy.Nie wiem na jakim jesteś etapie ale kabelków w ścianach nigdy nie za wiele.Jeżeli robisz od zera to zaplanuj też czujki zalania wodą,dymu czy gazów.Na początek czytaj,czytaj,czytaj później pytaj-możemy tu pomóc ale musisz wykazać się inicjatywą.
  • Eltrox Hurton
    radioifonia
    Level 6  
    fred4u wrote:
    "Same czujki ruchu" to nie jest pomysł na dobre zabezpieczenie, nie oszczędzaj na kontaktronach - to podstawa.Ciężko coś doradzić nie znając konkretnych potrzeb, generalnie Prima zwłaszcza 64 jest fajnie przemyślanym systemem.Natomiast zacznij od rozplanowania zabezpieczenia-wrzuć jakieś rysunki,określ zagrożenia i przedstaw własną propozycję zabezpieczeń to podyskutujemy.Nie wiem na jakim jesteś etapie ale kabelków w ścianach nigdy nie za wiele.Jeżeli robisz od zera to zaplanuj też czujki zalania wodą,dymu czy gazów.Na początek czytaj,czytaj,czytaj później pytaj-możemy tu pomóc ale musisz wykazać się inicjatywą.

Dzięki za odpowiedź. Próbuję przedrzeć się przez temat i zbieram info z różnych stron. Na chwilę obecną mam przygotowany wstępny plan instalacji (pozwól że wyślę na priv). Natomiast co do czujek nie mam zamiaru oszczędzać. Domyślam się że miałeś na myśli to by kupić czujki dualne aby było jak najmniej fałszywych alarmów. Ale tutaj też wyczytałem, że czujki dualne trzeba umieć właściwie "ustawić" i nie jest to już takie proste jak przy PIR. Co do samej centralki to odrzuciłem wszystkie inne i pozostawiłem na polu boju Satela i Genevo. Jeśli o samo wykonanie instalacji chodzi (nie zacząłem jeszcze) to mam w planach doprowadzić kable do okien i drzwi jeśli kiedyś w przyszłości stwierdzę , że warto mieć czujniki otwarcia, oraz chcę połączyć centralę z puszkami gdzie będzie sterowanie rolet by i to kiedyś dorzucić do systemu jeśli zajdzie taka potrzeba.
    Zapewne zastanawiasz się dlaczego centrala 64 skoro wystarczy mi 1 strefa i 1 podstrefa więc niższa centralka by wystarczyła. Tak, ale w przyszłości do centrali chcę dołączyć garaż (jak już powstanie) i dlatego 64 gdzie mogę zrobić do 4 stref :)

Jeśli o budżet chodzi to fajnie gdybym zamknął się w 3 tyś ale to nie jest żadna twarda granica, której przekroczyć nie można :)
    P,S i jeszcze jedno w sprawie Genevo: jedna osoba tu na forum napisała, że owszem jest aplikacja do sterowania centralą ale ona łączy się za pomocą "SMSów" a nie Internetu. Wysłałem zapytanie do Genevo i mi odpowiedzieli , że nie , że używa Internetu aby się zazbroić /rozbroić (z poziomu aplikacji) i że potrzeba ok 50 MB/m-c w zależności od intensywności i komu tu wierzyć (oczywiście połączenie GPRS)?

Na chwilę obecną studiuję instrukcję obu bo tam jest najwięcej praktycznej i sprawdzonej wiedzy :)

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Z uwagi na zainteresowanie w PV postanowiłem udostępnić mój projekt. Proszę osoby, które posiadają wiedzę o Wasze opinie.

Z wiadomych względów nie umieszczam konkretnego projektu tylko rysunek poglądowy...

Wybór czujek i centrali do domku
    fred4u
    Level 25  
    Tak jak napisałem na PW, jeżeli czerwone strzałki pokazują kierunek "patrzenia" PIR-ów to jest to klasyczny błąd - czujka najlepiej reaguje na ruch w poprzek pola widzenia. Czujki dualne niekoniecznie wszędzie, raczej tam gdzie spodziewamy się gwałtownych zmian temperatury - nieszczelności, wloty wentylacji czy nadmuchy powietrza. Unikamy montażu czujek w pobliżu takich atrakcji. Jak najbardziej dawaj kabelki do wszystkich okien/drzwi, jak planujesz rolety to uwzględnij również dodatkowe przewody do ich sterowania.
    Manipulator na dole ja dałbym w wiatrołapie, żeby ograniczyć ilość czujek opóźnionych.
    Co do apki, to pierwsza wersja Genevo rzeczywiście działała na SMS-y, teraz nowa na Android i Iphone działa po transmisji danych. Skoro Ci napisali o zużyciu 50MB/m-c to raczej wiedzą co piszą ;)
    radioifonia
    Level 6  
    fred4u wrote:
    Tak jak napisałem na PW, jeżeli czerwone strzałki pokazują kierunek "patrzenia" PIR-ów to jest to klasyczny błąd - czujka najlepiej reaguje na ruch w poprzek pola widzenia. Czujki dualne niekoniecznie wszędzie, raczej tam gdzie spodziewamy się gwałtownych zmian temperatury - nieszczelności, wloty wentylacji czy nadmuchy powietrza. Unikamy montażu czujek w pobliżu takich atrakcji. Jak najbardziej dawaj kabelki do wszystkich okien/drzwi, jak planujesz rolety to uwzględnij również dodatkowe przewody do ich sterowania.
    Manipulator na dole ja dałbym w wiatrołapie, żeby ograniczyć ilość czujek opóźnionych.
    Co do apki, to pierwsza wersja Genevo rzeczywiście działała na SMS-y, teraz nowa na Android i Iphone działa po transmisji danych. Skoro Ci napisali o zużyciu 50MB/m-c to raczej wiedzą co piszą ;)

Tak, strzałki miały symbolizować kierunek 'patrzenia' czujek.

Jeśli o apkę chodzi to Genovo mi wyjaśniło, że wcześniejsze wersje tej centralki korzystały z komunikacji w formie wiadomości SMS (czyli 'klikałeś' np. uzbrój alarm na apce a ona wysyłała SMS do centrali) obecne wersje tego urządzenia komunikują się za pośrednictwem transmisji danych, więc używa się jedynie pakietu transmisji danych.

Co do samej centrali: zasatnawia mnie na ile Genevo jest "dobrą firmą". Chodzi mi o to ,że np. Satel to duża firma z długoletnim doświadczeniem. Natomiast, Genevo to firma z 10 letnim stażem na rynku a siedziba firmy (po sprawdzeniu na Mapach u wójka G) to prywatny dom. Oczywiście, to o niczym nie musi świadczyć, chodzi mi tylko o to czy za kilka lat nie zwiną się z rynku. Podobnie strona www słabo aktualizowana, w zakładce 'materiały szkoleniowe' jest pusto... Z drugiej strony jak na potrzeby domu jednorodzinnego Prima 64 wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Co do rozmieszczenia czujek, powinny zatem patrzeć od okna? Właśnie szukam na forum materiałów dotyczących rozmieszczenia czujek, więc muszę skorygować błąd schoolboy'a ;)
    QMirek
    Level 10  
    Czy zastanawiałeś się nad produktem Satela Integra 128WRL?,wiem że cenowo to inna bajka ale.....
    - Powiadomienia i sterowania SMS-em
    - ABAX - obsługa bezprzewodowych czujek
    i wiele innych zalet o których można poczytać w necie .
    radioifonia
    Level 6  
    QMirek wrote:
    Czy zastanawiałeś się nad produktem Satela Integra 128WRL?,wiem że cenowo to inna bajka ale.....

Hej QMirek. Cena nie jest decydującym czynnikiem. Chodzi o prostotę konfiguracji i obsługi centrali. Z tego co chłopaki znający się na rzeczy (doświadczeni użytkownicy forum) pisali, to Prima jest bardzo łatwa do skonfigurowania a i podobnie obsługa. Satel (nie wiem czy każdy) wymaga już więcej wiedzy i trochę doświadczenia, jest po prostu bardziej rozbudowanym rozwiązaniem. Chętnie poczytam jakie jest Twoje zdanie w tym temacie.
    Nie jestem zainteresowany rozwiązaniami bezprzewodowymi, wszystko na kablu :)
    QMirek
    Level 10  
    Przyznaję Primy nie znam, co do ogólnie urządzeń firmy Satel materiałów w internecie i na ich stronie jest pełno. Fakt że czasami sprawiają trochę problemów "początkującym" ale chyba bardziej poprzez ich rozbudowanie.
    Zdarzało się że sam korzystałem z Pomocy, nie twierdzę że produkty tej firmy są super ponieważ mamy w firmie parę tych central które od paru lat sprawują się bardzo dobrze chciałem aby założyciel tego tematu przyjrzał się temu modelowi bo naprawdę warto. Co do Abaxu kto wie może też kiedyś przyda😉 może warto poczytać też o niej o między innymi o wbudowanym module GSM - toż to naprawdę niezbędna teraz rzecz. Pozdrawiam.
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

QMirek wrote:

Kolego @QMirek to ja radzę poczytać w necie, bo teraz przy Abax 2 Integra 128WRL jest trochę przestarzałym sprzętem...

Pozdrawiam.
    QMirek
    Level 10  
    [quote="

Kolego @QMirek to ja radzę poczytać w necie, bo teraz przy Abax 2 Integra 128WRL jest trochę przestarzałym sprzętem...

Pozdrawiam.[/quote]
    To wiem, ale po pierwsze Abax dla autora nie jest ważny po drugie dzięki temu można znaleźć w sieci fajne oferty bo nie oszukujmy się to jednak fajna opcja. Pozdrawiam.
    tomaszns
    Level 10  
    Quote:
    To wiem, ale po pierwsze Abax dla autora nie jest ważny po drugie dzięki temu można znaleźć w sieci fajne oferty bo nie oszukujmy się to jednak fajna opcja. Pozdrawiam.

Zgadzam się z @bhtom w 100%. Pchanie się dziś w ABAX "1" jest bez sensu. W detalu i Integra 64 + ACU220 + INT-GSM wychodzi 50 zł drożej niż Integra WRL więc uważam że to strzał w stopę na dzień dzisiejszy kupować WRL.
    tomaszns
    Level 10  
    Quote:
    Ale za to 50 zł dostajemy 1A z zasilacza więcej...

Dodatkowo mamy do dyspozycji 16 wejść zamiast 8 w WRL ;)

Co do głównego tematu Autora, to oprócz czujek PIR zastanów się nad kontaktronami lub czujkami zewnętrznymi. Pomyśl także o czujkach gazu,czadu, zalania, dymu, nie są to mega duże koszty a są to uważam na dzień dzisiejszy ważne elementy systemu. Można wykorzystać centralę do sterowania np. elektrozaworami gazu lub wody. Co do centrali to przemyśl co chcesz, ma być to "tylko" system alarmowy czy chcesz użyć centrali do sterowania elementami automatyki domowej. Przemyśl temat zanim będzie dom okablowany, później może być za późno (i tu wtedy przychodzi z pomocą możliwość rozbudowy np. o ABAX 2 w przypadku Satela) . Poczytaj forum, jest masa tematów o tym. Zawsze warto mieć jakiś plan ;), system możesz rozbudowywać przecież stopniowo o różne funkcje.

EDIT: Przy wyborze nie kieruj się tym co łatwiej skonfigurować tylko tym który sprzęt spełni założone przez Ciebie oczekiwania co do systemu i ewentualnej rozbudowy.
    radioifonia
    Level 6  
    tomaszns dziękuję za Twój głos w dyskusji. Bardzo cenna odpowiedź.

Plan owszem jest i wygląda następująco:
    -na chwilę obecną same czujki wewnętrzne, natomiast kabelki zostaną doprowadzone pod okna i drzwi, więc jeżeli w przyszłości będę uważał, że warto rozbudować system o kontaktrony to będzie to możliwe.

-czujka gazu/czadu, jak najbardziej tak i jest w planie od samego początku (gdyż będzie ogrzewanie gazowe) , nie wspominałem o tym w poście, więc teraz wyjaśniam :)

-jakie funkcje systemu chcę? A więc, ten temat przedyskutowałem z moją drugą połową (wszak żona ma dużo, o ile nie najwięcej, do powiedzenia :lol: ) i sprawa wygląda tak: centrala alarmowa z funkcją sterowania roletami (tak aby móc wszystkie na raz w całym domu zasłonić w momencie uzbrajania alarmu lub naciskając przycisk 'zasuń' 'odsłoń') i dodatkowo sterowanie bramą wjazdową (to w przyszłości) oraz możliwość załączenia automatycznie oświetlenia w budynku w przypadku gdy alarm zostanie aktywowany
    .To są rzeczy na których nam zależy. Natomiast nie potrzebujemy dotykowego wyświetlacza z ikonkami , jak najbardziej wystarczy nam zwykły czarno-biały.
    suworow
    Admin of Property security
    radioifonia wrote:
    -na chwilę obecną same czujki wewnętrzne, natomiast kabelki zostaną doprowadzone pod okna i drzwi, więc jeżeli w przyszłości będę uważał, że warto rozbudować system o kontaktrony to będzie to możliwe.

Tego typu czujki najlepiej jednak montuje się przed parapetami.
    radioifonia wrote:
    i sprawa wygląda tak: centrala alarmowa z funkcją sterowania roletami (tak aby móc wszystkie na raz w całym domu zasłonić w momencie uzbrajania alarmu lub naciskając przycisk 'zasuń' 'odsłoń') i dodatkowo sterowanie bramą wjazdową (to w przyszłości) oraz możliwość załączenia automatycznie oświetlenia w budynku w przypadku gdy alarm zostanie aktywowany

To zrealizuje praktycznie każda centrala.
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

radioifonia wrote:

Złe podejście do tematu, a nawet bardzo złe...

Napiszę po raz n-ty... Po co Ci system alarmowy który zareaguje na intruza dopiero wtedy jak już będzie robił szkody wewnątrz domu?
    Poza tym robiąc system od podstaw, to kontaktrony na drzwiach wejściowych i garażowych są wymagane aby system pracował "zgodnie ze sztuką"...

radioifonia wrote:
    możliwość załączenia automatycznie oświetlenia w budynku w przypadku gdy alarm zostanie aktywowany

Mogę wiedzieć w jakim celu...?
    Chyba, że to drobna pomyłka i chodzi o oświetlenie zewnętrzne.

Pozdrawiam.

PS: Minęły 3 dni i cisza w temacie... Mam wrażenie, że Autor podłącza kontaktrony... ;)