Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator litowo jonowy do ciężarówki

romanewas 14 Jan 2020 16:20 3852 159
  • PLFONPLFON
    vodiczka
    Level 43  
    romanewas wrote:
    Chcę połączyć ołowiowe aku z superkondensatorami ale w jaki sposób mam je przeładować?
    Kondensatora nie przeładujesz, natomiast przy połączeniu szeregowym bez balansera może dojść do sytuacji przed którą przestrzegano cię w poście #62.
    Zbychul wrote:
    a czy tych kondensatorów nie należy rozpatrywać jako źródła energii ??? ( czyli tak jakbyśmy łączyli ogniwa baterii, aku itp )
    Tak należy rozpatrywać ale gdy ładujesz do dowolnego napięcia dwa kondensatory 10F połączone szeregowo to zgromadzisz w nich tyle samo energii co w jednym kondensatorze 5F naładowanym do tego samego napięcia.
  • PLFONPLFON
    romanewas
    Level 9  
    vodiczka wrote:
    romanewas wrote:
    Chcę połączyć ołowiowe aku z superkondensatorami ale w jaki sposób mam je przeładować?
    Kondensatora nie przeładujesz, natomiast przy połączeniu szeregowym bez balansera może dojść do sytuacji przed którą przestrzegano cię w poście #62.
    Zbychul wrote:
    a czy tych kondensatorów nie należy rozpatrywać jako źródła energii ??? ( czyli tak jakbyśmy łączyli ogniwa baterii, aku itp )
    Tak należy rozpatrywać ale gdy ładujesz do dowolnego napięcia dwa kondensatory 10F połączone szeregowo to zgromadzisz w nich tyle samo energii co w jednym kondensatorze 5F naładowanym do tego samego napięcia.

Nigdy nie napisałem, że bez balansera - rozpatruję wariant jak najtańszy ale jeżeli to jest jedyna opcja to będę chciał wykombinować także balanser. Natomiast co do pojemności kondensatorów to masz rację - tutaj źródło:
    http://ilf.fizyka.pw.edu.pl/podrecznik/3/1/8
    Czyli pewnie dwa szeregi kondensatorów będą potrzebne - a może więcej? Trzeba by to przeliczyć...
    vodiczka
    Level 43  
    romanewas wrote:
    Czyli pewnie dwa szeregi kondensatorów będą potrzebne - a może więcej? Trzeba by to przeliczyć...
    To zależy jakiej pojemności potrzebujesz i jakie kondensatory zastosujesz.
    To, że na kondensatorze za ok. 8zł jest napisane 500F to nie znaczy, że naprawdę ma taką pojemność.

Czy policzyłeś już jakiej pojemności ma być twój superkondensator aby wspomaganie akumulatora przy rozruchu było skuteczne, czy chcesz dobrać "na oko" :?:
    Zbychul
    Level 21  
    Zrzut ekranu z linku postu 91.
    Ładunek to nie to samo co zgromadzona energia :-)
    vodiczka
    Level 43  
    Zbychul wrote:
    Ładunek to nie to samo co zgromadzona energia
    Oczywiście, że nie to samo.
    Wzór na energię: E = (C*U²)/2.
    Np. kondensator o pojemności 1F naładowany do napięcia 100V ma zgromadzoną energię 5000 Watosekund, czyli ok. 1,4Wh (watogodziny).
    Dodatkowo do wspomagania akumulatora przy rozruchu zostanie zużyta tylko część energii zmagazynowanej w kondensatorze.
    romanewas
    Level 9  
    vodiczka wrote:
    romanewas wrote:
    To zależy jakiej pojemności potrzebujesz i jakie kondensatory zastosujesz.
    To, że na kondensatorze za ok. 8zł jest napisane 500F to nie znaczy, że naprawdę ma taką pojemność.

Czy policzyłeś już jakiej pojemności ma być twój superkondensator aby wspomaganie akumulatora przy rozruchu było skuteczne, czy chcesz dobrać "na oko" :?:

Ani tak ani tak - chcę skopiować rozwiązanie konkurencji czyli 3000F sztuka. Z chińczykami jest dobre to, że jeśli kupię 12szt i zamiast 3000F będzie np 1000F to oddają kasę...
    vodiczka
    Level 43  
    Pytałem jaką chcesz mieć pojemność supekondensatora jako całości a nie jednej sztuki kondensatora. Czy oszacowałeś ile energii potrzebuje twój rozrusznik na 1,5 sekundy pracy? Jaką część tej energii da akumulator a jaką superkondensator?
    romanewas
    Level 9  
    vodiczka wrote:
    Pytałem jaką chcesz mieć pojemność supekondensatora jako całości a nie jednej sztuki kondensatora. Czy oszacowałeś ile energii potrzebuje twój rozrusznik na 1,5 sekundy pracy? Jaką część tej energii da akumulator a jaką superkondensator?

Nie liczyłem tego - chcę skopiować dokładnie rozwiązanie Maxwella w tym zakresie - myślę, że ich obliczenia były prawidłowe. Wydaje mi się, że są tam dwa szeregi tych kondensatorów - ale to jeszcze muszę na filmie dokładnie przejrzeć...
    Zbychul
    Level 21  
    Bardziej martwiłbym się max dopuszczalnym prądem rozładowania - dla markowych o których piszą czyli Maxwell'a BCAP3000P to wprawdzie w sekundowym impulsie ponad 2kA, ale już dłuższe/ciągłe to tylko 147 A !. Może przez to żywotność takich "banków energii" jest problematyczna. A w chińskich odpowiednikach - strach myśleć :-(
    vodiczka
    Level 43  
    romanewas wrote:
    Z chińczykami jest dobre to, że jeśli kupię 12szt i zamiast 3000F będzie np 1000F to oddają kasę...
    Powodzenia. Wiesz chociaż jak sprawdzić jaką rzeczywistą pojemność będą miały kupione przez ciebie kondensatory?

Dodano po 3 [minuty]:

Zbychul wrote:
    Bardziej martwił bym się max dopuszczalnym prądem rozładowania - dla markowych o których piszą czyli Maxwell'a BCAP3000P to wprawdzie w sekundowym impulsie ponad 2kA, ale już dłuższe/ciągłe to tylko 147 A !.
    Miałem o tym napisać ale sadzę, że autor tematu ma wiedzę, że prąd rozruchu ciężarówki to znacznie więcej niż 100A mimo instalacji 24V.
    romanewas
    Level 9  
    vodiczka wrote:
    romanewas wrote:
    Z chińczykami jest dobre to, że jeśli kupię 12szt i zamiast 3000F będzie np 1000F to oddają kasę...
    Powodzenia. Wiesz chociaż jak sprawdzić jaką rzeczywistą pojemność będą miały kupione przez ciebie kondensatory?

Poproszę o dowód (np nagranie audiowizualne) z fabrycznego laboratorium - na pewno mają odpowiedni sprzęt. Poza tym tutaj się też wypowiadałeś w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3375932.html

Dodano po 3 [minuty]:

Zbychul wrote:
    Bardziej martwił bym się max dopuszczalnym prądem rozładowania - dla markowych o których piszą czyli Maxwell'a BCAP3000P to wprawdzie w sekundowym impulsie ponad 2kA, ale już dłuższe/ciągłe to tylko 147 A !.
    Miałem o tym napisać ale sadzę, że autor tematu ma wiedzę, że prąd rozruchu ciężarówki to znacznie więcej niż 100A mimo instalacji 24V.

Tak wiem - Maxwella układ ma 900-1100A i tyle to musi mieć.
    Zbychul
    Level 21  
    Na dodatek w przypadku własnej konstrukcji użycie tych zabezpieczeń z Aliexpress przed wzrostem napięcia pojedynczych ogniw można sobie odpuścić - prąd niezrównoważenia najprawdopodobniej rzędu max. 0,5 Amp. Czyli wracając do opracowania z linku post 91: sytuacja bardzo prawdopodobna przy podłączeniu bezpośrednio do aku auta, jedno ogniwo nieco słabsze i .... duże BUM !
    Grzegorz_madera
    Level 34  
    Zbychul wrote:
    Może przez to żywotność takich "banków energii" jest problematyczna. A w chińskich odpowiednikach - strach myśleć

Na jeden rozruch wystarczą...
    romanewas wrote:

Jeżeli sądzisz, że rozrusznik w ciężarówce pobiera 900-1100A to jesteś w błędzie...
    romanewas
    Level 9  
    Grzegorz_madera wrote:
    Zbychul wrote:
    Może przez to żywotność takich "banków energii" jest problematyczna. A w chińskich odpowiednikach - strach myśleć

Na jeden rozruch wystarczą...
    romanewas wrote:

Jeżeli sądzisz, że rozrusznik w ciężarówce pobiera 900-1100A to jesteś w błędzie...

Superkondensatory Maxwella można kupić 12szt z balanserami za 500USD - jak nie będzie innej opcji to się nad tym też pomyśli. Natomiast akurat nie jestem w błędzie kolego co do wydajności takiego układu bo tyle ma te urządzenie Maxwella. To Ty jesteś w błędzie. Chyba, że mówisz o jakimś innym rozruszniku - nie do ciężarówki.
    romanewas
    Level 9  
    Tzn, że musi pobierać mniej.
    vodiczka
    Level 43  
    Grzegorz_madera wrote:
    Akurat jest zupełnie odwrotnie...
    24V rozrusznik ciężarówki pobiera ponad 1000A? Zaskoczył mnie kolega, to by oznaczało moc > 20kW
    kortyleski
    Level 42  
    A mnie cały czas dziwi ta dyskusja. Sprawne auto ( ciężarówka, osobówka bus czy koparka) odpala zawsze na życzenie kierowcy. Niesprawne nie odpali więc kwalifikuje się do naprawy. Jeżdżenie niesprawnym i szukanie środków zastępczych to pudrowanie syfa by go nie było widać.
    romanewas
    Level 9  
    Gdyby było odwrotnie to by to nie działało a firma Maxwell miała by same reklamacje i pełno było by w sieci negatywów na temat tych urządzeń które kosztują grubą kasę... Nie zostawili by na nich suchej nitki
  • Helpful post
    Zbychul
    Level 21  
    Od razu zaznaczam, że to co napiszę jest tematem pobocznym, ale dla kogoś kto chciałby samemu zestawiać takie baterie superkondensatorów niezbędne w świetle tego co już napisano wcześniej.

cytaty:

1. Zbychul napisał:
    a czy tych kondensatorów nie należy rozpatrywać jako źródła energii ??? ( czyli tak jakbyśmy łączyli ogniwa baterii, aku itp ) ...

2. Tak należy rozpatrywać ale gdy ładujesz do dowolnego napięcia dwa kondensatory 10F połączone szeregowo to zgromadzisz w nich tyle samo energii co w jednym kondensatorze 5F naładowanym do tego samego napięcia...

3. ... Natomiast co do pojemności kondensatorów to masz rację - tutaj źródło:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ponieważ nie dawało mi spokoju to łączenie szeregowo w baterie, musiałem zrobić układ doświadczalny. Nie mam superkon... , tylko elektrolity ale zasada ta sama.
    Do rzeczy:
    zmontowany układ 2 baterii: Pierwszy zestaw to 3 kondensatory szeregowo po 2200uF dające wypadkowo ok. 730uF . Drugi zestaw dla uzyskania podobnej do 730uF pojemności: 470uF + 220uF, równolegle = 690uF.
    W świetle tego co napisano w postach powyżej ilość energii zgromadzonej w obu zestawach powinna być jednakowa ( pomijając te 40uF różnicy) ???
    OTÓŻ . N . I . E . !!!
    czas rozładowania, zawsze przy tym samym prądzie początkowym :
    1 zestawu ( 3x2200 ) wynosi ok 13 sek
    2 zestaw ( 470+220 ) wynosi ok. 6 sek
    a teraz przechodzimy do meritum : czas roładowania 1 szt kondensatora z pierwszego zestawu ( ten sam prąd ! ) od 1/3 napięcia , czyli 12 V wynosi ..... również 13 sek.

WNIOSKI:
    Tak jak od początku pisałem: łączenie superkondensatorów należy rozpatrywać tak jak łączenie np. ogniw akumulatora np. 12 ogniw po 2V / 50 Ah da nam baterię 24V / 50 Ah
    Czyli gdyby ilość energi w superkondensatorze mierzyć w Ah to jeśli jedno ogniwo Maxwella 3000 2,7v ma 2,5Ah (jak na testach im wyszło http://www.portalnaukowy.edu.pl/index.php/ele...rocesorowa-zgrzewarka-i-przecinarka?showall=1 , to zestaw np 12 szt będzie miał parametry 32,4 V / 2,5 Ah.
    A jeżeli dla uzyskania większego dopuszczalnego prądu rozładowania połączymy 2 takie pakiety równolegle to otrzymamy 32,4 V / 5 Ah

Tak więc, kto odważny : do dzieła !!! :-)
    sigwa18
    Level 36  
    Całe przeliczenie pojemności kondensatorów na Ah jest zależne od jakiego napięcia startujemy maksymalnie napięcie i do jakiego schodzimy maxmalne rozładowanie. Dla akumulatora jest prosto bo krzywa ładowania czy rozładowania zagina się w tych punktach dla kondestara mamy prostą ograniczoną maksymalnym napięciem przebicia i zaczynającą się w 0 i teoretycznie można by policzyć pojemność w ah od 0 do maksymalnego napięcia dopuszczalnego.
    romanewas
    Level 9  
    Zbychul wrote:
    Od razu zaznaczam, że to co napiszę jest tematem pobocznym, ale dla kogoś kto chciałby samemu zestawiać takie baterie superkondensatorów niezbędne w świetle tego co już napisano wcześniej.

cytaty:

1. Zbychul napisał:
    a czy tych kondensatorów nie należy rozpatrywać jako źródła energii ??? ( czyli tak jakbyśmy łączyli ogniwa baterii, aku itp ) ...

2. Tak należy rozpatrywać ale gdy ładujesz do dowolnego napięcia dwa kondensatory 10F połączone szeregowo to zgromadzisz w nich tyle samo energii co w jednym kondensatorze 5F naładowanym do tego samego napięcia...

3. ... Natomiast co do pojemności kondensatorów to masz rację - tutaj źródło:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ponieważ nie dawało mi spokoju to łączenie szeregowo w baterie, musiałem zrobić układ doświadczalny. Nie mam superkon... , tylko elektrolity ale zasada ta sama.
    Do rzeczy:
    zmontowany układ 2 baterii: Pierwszy zestaw to 3 kondensatory szeregowo po 2200uF dające wypadkowo ok. 730uF . Drugi zestaw dla uzyskania podobnej do 730uF pojemności: 470uF + 220uF, równolegle = 690uF.
    W świetle tego co napisano w postach powyżej ilość energii zgromadzonej w obu zestawach powinna być jednakowa ( pomijając te 40uF różnicy) ???
    OTÓŻ . N . I . E . !!!
    a teraz przechodzimy do meritum : czas roładowania 1 szt kondensatora z pierwszego zestawu ( ten sam prąd ! ) od 1/3 napięcia , czyli 12 V wynosi ..... również 13 sek.

WNIOSKI:
    Tak jak od początku pisałem: łączenie superkondensatorów należy rozpatrywać tak jak łączenie np. ogniw akumulatora np. 12 ogniw po 2V / 50 Ah da nam baterię 24V / 50 Ah
    Czyli gdyby ilość energi w superkondensatorze mierzyć w Ah to jeśli jedno ogniwo Maxwella 3000 2,7v ma 2,5Ah (jak na testach im wyszło http://www.portalnaukowy.edu.pl/index.php/ele...rocesorowa-zgrzewarka-i-przecinarka?showall=1 , to zestaw np 12 szt będzie miał parametry 32,4 V / 2,5 Ah.
    A jeżeli dla uzyskania większego dopuszczalnego prądu rozładowania połączymy 2 takie pakiety równolegle to otrzymamy 32,4 V / 5 Ah

Tak więc, kto odważny : do dzieła !!! :-)

Doskonała robota kolego!:) Też tak myślałem jak tu zauważyłeś ale skoro inni wiedzieli lepiej to się nie odzywałem!:) Podziękowania lecą oczywiście!;) Teraz pozostaje tylko rozpracować jakoś układ zabezpieczeń!:)
    vodiczka
    Level 43  
    romanewas wrote:
    Doskonała robota kolego!
    Nie do końca bo kolega nie podał warunków rozładowania (czym rozładowywał i do jakiego napięcia końcowego. Podał tyko:
    Zbychul wrote:

Dodatkowo zapomniał, że każdy kondensator posiada niewielką rezystancję wewnętrzną, Wypadkowa rezystancja rośnie w przy szeregowym połączeniu kondensatorów i maleje przy połączeniu równoległym.

Zbychul wrote:
    Czyli gdyby ilość energi w superkondensatorze mierzyć w Ah to jeśli jedno ogniwo Maxwella 3000 2,7v ma 2,5Ah (jak na testach im wyszło http://www.portalnaukowy.edu.p...ewarka-i-przecinarka?showall=1 , to zestaw np 12 szt będzie miał parametry 32,4 V / 2,5 Ah.
    Tu nie ma sprzeczności z tym co napisałem:
    vodiczka wrote:

Naładowanym do tego samego napięcia co dwa połączone szeregowo czyli, np. 10µF+10µF (szereg) ładujesz do 20V i jeden 5µF ładujesz do 20V. W przypadku Maxwella jeden kondensator jest ładowany do 2,7V a wszystkie do 32,4V.
    Zbychul
    Level 21  
    Kolego vodiczka,
    proszę przeanalizować to co napisałem i obejrzeć schemat, a dopiero potem komentować (bez urazy) :-)
    vodiczka
    Level 43  
    Komentuję /wyjaśniam to co napisałem a czego kolega nie zrozumiał w mojej wypowiedzi.

Q = C x U

Jeżeli kolega ładuje dwa identyczne kondensatory połączone szeregowo napięciem U to na każdym odłoży się 1/2 U.
    Jeżeli kolega ładuje dwa identyczne kondensatory połączone równolegle to na każdym odłoży się 1U
    Przy szeregowym połączeniu dwóch kondensatorów o pojemności C każdy, wypadkowa pojemność przy połączeniu szeregowym wynosi 1/2C , przy połączeniu równoległym 2C.
    Ot cała teoria łączenia kondensatorów.
    Jeżeli wyniki obliczeń są niezgodne z eksperymentem kolegi to teoria jest fałszywa czy fałszywe są wnioski wyciągnięte z eksperymentu :?: :D
    Czas rozładowania zależy od stałej czasowej RC obwodu a w doświadczeniu kolegi nie są to te same wartości. To, że początkowy prąd rozładowania w obu przypadkach wynosi 12mA nie ma znaczenia.
    romanewas
    Level 9  
    To może teoria łączenia kondensatorów jest błędna?:) Albo nie dotyczy ona superkondensatorów?:))