Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESL 76350LO Typ 911L1263A2 - błąd i20

11 Sty 2020 21:38 507 16
  • Poziom 9  
    Cześć,

Mam problem ze zmywarką Electrolux ESL 76350LO Typ 911L1263A2. Problem polega na pojawieniu się komunikatu błędu i20. Wiem, że jest to często spotykany problem w zmywarkach. Powodem może być sporo urządzeń. W przypadku mojego sprzętu błąd ten pojawił się już trzeci raz.

Pierwszy problem rozwiązałem - okazało się, że na wirniku silnika odpływu wody była jakaś nitka. Po usunięciu nitki zmywarka działała poprawnie przez ok 3 tygodnie. Po ok 3 tygodniach pojawił się ten sam komunikat i20. Okazała się, że za filtrem było ziarno ziela angielskiego :) Ziele usunąłem, ale błąd dalej się pojawiał. Przedmuchałem dwie końcówki od dolnego zbiornika wody do którego są podłączone wężyki presostatu i zmywarka zaczęła pracować normalnie.

Dzisiaj tj. po ok dwóch tygodniach trzeci raz ten sam błąd i20. Proszę więc o fachowe porady co może być tego przyczyną i jak mogę dokonać naprawy. Dodam, że zmywarka jest czysta, ma sól w zbiorniku, była czyszczona środkami do zmywarki plus odkamieniacz. W zmywarce stosuję Tabletki Finish Platinium, wnętrze wygląda jak nowe, podzespoły, które we wcześniejszych pracach już rozbierałem też wyglądają na bardzo czyste. Naczynia podczas zmywania są czyste.

Błąd i20 w każdym z omawianych przypadków pojawia się tylko pod koniec zmywania, gdzie naczynia są już czyste, a w zmywarce zostaje trochę wody. Dodatkowo podaję zdjęcie tabliczki znamionowej:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Specjalista AGD
    Błąd I20 to problem odpływu wody. Woda nie została usunięta we właściwym czasie. Należy sprawdzić wszystkie drogi odpływowe (pompa, węże) oraz czy do pompy dochodzić zasilanie.
  • Poziom 9  
    Robo-technical napisał:
    Błąd I20 to problem odpływu wody. Woda nie została usunięta we właściwym czasie. Należy sprawdzić wszystkie drogi odpływowe (pompa, węże) oraz czy do pompy dochodzić zasilanie.

Zasilanie jest, podczas pracy zmywarka wypompowuje wodę, co może też świadczyć o drożności przewodów. Szukałbym przyczyny po innej stronie ale dziękuję za poradę.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Specjalista AGD
    johanes napisał:
    zmywarka wypompowuje wodę,
    Co widać na zdjęciach...
    Być może humory związane z wypompowywaniem wody są spowodowane tym, iż pompa odpływowa kończy swój żywot, i albo wyleje albo nie. Zdarzają się przypadki iż błąd I20 wynika z innych problemów (np. nie grzania wody), ale najpierw skupmy się czemu woda stoi.
  • Poziom 9  
    Być może kończy tylko dlaczego przez dwa tygodnie zmywa poprawnie? Naczynia myte są codziennie w różnych trybach tj.: ECO, 30 min i 36 min i wszystko działa bez żadnych błędów. Woda jest podgrzewana, np dzisiaj po pojawieniu się tego błędu i otwarciu drzwi zmywarki wydobyła się ciepła para wodna.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za podesłanie linka z częściami, jednak zastanawiam się czy temperatura wody ma tutaj jakieś znaczenie. Pompa odpływu wody nie ma wbudowanych czujników temperatury. Oczywiście może mieć wpływ na temperaturę uzwojenia co mogę w ostateczności sprawdzić induktorem np. napięciem 500 V lub na spokojnie 250 V. Przez dwa tygodnie zmywarka normalnie działała, gdyby temperatura wody miała wpływ na pompę to błąd i 20 występowałby częściej. Chcę rozwiać wszelkie wątpliwości przed zakupem części. Przy ostatnim błędzie wystarczyło "przedmuchać" końcówki dolnego zbiornika zmywarki do którego podłączone są wężyki presostatu. Cały czas wydaje mi się że przyczyna jest w tym miejscu tylko jak poprawnie to sprawdzić ewentualnie wyczyścić ?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wodę masz w zmywarce, czyli pompa odpływu do wymiany.
    Raz działa, raz nie.
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem pompę poprzez zbadanie uzwojenia cewki induktorem, sprawdzenie zrobiłem napięciem 250 V i 500 V. Po sprawdzeniu stwierdzam że uzwojenie jest dobre. Poniżej zdjęcia rezystancji izolacji na napięcie 0,25 kV i 0,5 kV
    Zmywarka Electrolux ESL 76350LO Typ 911L1263A2 - błąd i20 Zmywarka Electrolux ESL 76350LO Typ 911L1263A2 - błąd i20
    Następnie sprawdziłem działanie pompy poprzez podłączenie na "krótko". Po podłączeniu na "krótko" okazało się, że wirnik nie pracuje, słychać tylko buczenie, po ręcznym przekręceniu wirnika i ponownym podłączeniu na krótko pompa ruszyła. Zdjęcia w załączeniu, pierwsze przedstawia pompę jak "buczy" nie pracuje, a na drugim pompa ruszyła wirnik się obraca.
    Zmywarka Electrolux ESL 76350LO Typ 911L1263A2 - błąd i20 Zmywarka Electrolux ESL 76350LO Typ 911L1263A2 - błąd i20
    Podsumowując pompa jest na wykończeniu, uzwojenie cewki jest sprawne, ale wirnik może być uszkodzony. W tym przypadku pompę należy wymienić i powinno wszystko działać. Zastanawiam się czy warto bawić się w wymianę samego wirnika, ale przy cenie 54 zł za całą pompę myślę, że nie warto, no chyba że wirnik będzie kosztować np. 10 zł i czy będzie dostępny.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    johanes napisał:
    Podsumowując pompa jest na wykończeniu, uzwojenie cewki jest sprawne ale wirnik może być uszkodzony. W tym przypadku pompę należy wymienić i powinno wszystko działać.
    Ponieważ w końcu podszedłeś do tematu dorośle i przestałeś się ze mną bezsensownie spierać udzielę Ci dalszych wyjaśnień.
    Bezsensowne było tutaj użycie induktora. Wynika to z tego, że ten odbiornik elektryczny jest 1 fazowy, ma 1 uzwojenie oraz nie ma "masy" bo jest wykonane w 2 klasie ochronności. Co innego pompa myjąca - tutaj induktor może być czasami potrzebny i da wiele informacji.

Odpowiadając czemu pompa czasem nie pracuje (szczególnie na koniec). Części wysokoobrotowe powinny mieć jakieś ułożyskowanie. W tej pompce są to tuleja w panewce. Wraz z zużyciem przestaje spełniać swoją funkcję. Wyższa temperatura (i rozszerzalność cieplna) również niczego nie ułatwia. Dalszą konsekwencją było to, że nawet na zimno i sucho pompa nie chciała się kręcić - co ewidentnie oznacza koniec jej żywota, a więc utylizacja. Dlatego od początku sugerowałem kierować się w tym kierunku (pompa - odpływ), a sterowanie i inne sprawy zostawić na potem.
  • Poziom 9  
    Zgodnie z sugestiami sprawdzanie rozpocząłem od pompy, może użycie induktora nie było zasadne ale mam pewność że nie ma żadnego "przebicia" a uzwojenie jest sprawne. Nie chodziło o spieranie tylko podanie innych możliwości które mogę sprawdzić przy okazji sprawdzenia pompy. Dziękuję za porady, uważam że po wymianie pompy odpływu zmywarka będzie działać tak więc można zamykać temat. Dodatkowo dla innych osób z tym problemem informuję, że w celu dostania się do pompy nie trzeba wyciągać całej zmywarki z zabudowy. Wystarczy dostać się do dolnej części od frontu zmywarki odkręcić po trzy śrubki z lewej i prawej strony dolnej słony. Po jej zdjęciu pompa będzie po prawej stronie zmywarki.
  • Poziom 19  
    Można jeszcze spróbować pompę wyczyścić.
    Wirnik pracuje w wodzie i w jego odbudowie zbiera się bród czy nawet opiłki metalu, które utrudniają jej pracę
  • Poziom 9  
    qwazarpl napisał:
    Wirnik pracuje w wodzie i w jego odbudowie zbiera się bród czy nawet opiłki metalu, które utrudniają jej pracę

Tylko jak otworzyć wirnik ? Obawiam się że po jego otwarciu może być problem z jego "fabrycznym" złożeniem, może już nie być taki szczelny.
  • Poziom 19  
    Pociągnij do góry za łopatki pompy i cały Ci wyjdzie.
  • Poziom 9  
    Teraz mam już silnik złożony i zmywarka działa sprawdziłem w trybie płukania. W wolnej chwili spróbuję dostać się do wirnika. W takim razie zostawmy temat otwarty, zobaczymy jak ten wirnik wygląda w środku. Może uda się go naprawić. Dodam że próbowałem pociągać za te łopatki ale chyba za słabo z obawy przed uszkodzeniem. Jak pojawi się ponownie błąd i20 to podejdę do tego z większą siłą.
  • Admin grupy AGD
    qwazarpl napisał:

Kolego tylko co to da jak są wytarte (wypracowane ) tuleje?

W tym przypadku pompa jest do wymiany.