Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ESL43500 - Przelewa wodę do wanny

11 Sty 2020 22:07 222 5
  • Poziom 31  
    Problem ze zmywarką Electrolux ESL43500 i modułem sterującym EDW503 (Electrolux code: 111331504). Problem pojawił się po nagłym zaniku zasilania w trakcie cyklu mycia. Zmywarka po uruchomieniu programu najpierw przez chwilę wypompowuje wodę (prawidłowo) po czym zaczyna pobierać wodę. Następnie pomimo zwarcia się styków presostatu pobiera dalej wodę jeszcze przez około 30s po czym następuje przepełnienie komory myjącej i przelanie się wody do dolnej wanny. Zawór napełniający zamyka się prawidłowo i jest szczelny, tyle że działa z dużym opóźnieniem. Zawór profilaktycznie wymieniony na nowy. Presostat sprawny i szczelny. Wężyk presostatu szczelny.
    Sprawdzone wszystkie podzespoły, są sprawne. Po wejściu do menu serwisowego brak błędów, test poszczególnych podzespołów przechodzi też poprawnie. W czasie testu elektrozaworu napełniającego woda napełnia się tylko do momentu zwarcia się styków presostatu i nie dochodzi do przelania do dolnej wanny. Czyli też prawidłowo. W czasie normalnego cyklu mycia moduł niestety nie reaguje od razu na sygnał z presostatu tylko zamyka zawór napełniający z opóźnieniem około 30 sekundowym.
    Również testowy program myjący uruchomiony z poziomu menu serwisowego powoduje przelanie zmywarki.
    Presostat ma tylko jedną parę styków, sygnał nadmiernego/przelania przepełnienia jest podawany tylko ze styku pływaka w wannie.

Czy ten czas od momentu zadziałania presostatu do momentu zamknięcia zaworu napełniającego jakoś się reguluje lub kalibruje w przypadku modułu EDW503? Instrukcja serwisowa nic na ten temat nie mówi. Niestety nie mam możliwości odczytu wsadu pamięci modułu a tym bardziej jego ponownego załadowania/zmodyfikowania.
  • Specjalista AGD
    kris8888 napisał:
    Następnie pomimo zwarcia się styków presostatu pobiera dalej wodę
    Pomierzone, czy zwiera, czy "na pyknięcie"?
    kris8888 napisał:
    Wężyk presostatu szczelny.
    A drożny?
    kris8888 napisał:
    Również testowy program myjący uruchomiony z poziomu menu serwisowego powoduje przelanie zmywarki.
    Może być jeszcze problem softu.
    kris8888 napisał:
    Czy ten czas od momentu zadziałania presostatu do momentu zamknięcia zaworu napełniającego jakoś się reguluje lub kalibruje w przypadku modułu EDW503?
    Pierwsze słyszę.
    kris8888 napisał:
    Niestety nie mam możliwości odczytu wsadu pamięci modułu, a tym bardziej jego ponownego załadowania i zmodyfikowania.
    W każdym serwisie autoryzowanym powinni wykonać taką usługę.
  • Poziom 31  
    mrice napisał:
    Pomierzone, czy zwiera, czy "na pyknięcie"?
    Tak, pomierzone.
    mrice napisał:
    A drożny?
    Tak, drożny i czysty.
    No nic, delikatnie wyregulowałem presostat tak, żeby woda nie przelewała się do dolnej wanny, zapełniała tylko dno komory i na razie zmywarka działa poprawnie, przechodzi cały cykl bez błędów. W międzyczasie będę szukał sprawnego modułu w rozsądnej cenie.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    kris8888 napisał:
    W międzyczasie będę szukał sprawnego modułu w rozsądnej cenie.

Proponuje odszukać lokalny serwis i zapytać się o koszty przeprogramowania. Nie jednego AEG / Electroluxa już mi to ożywiło. Jeśli nie możesz znaleźć albo z innych przyczyn autoryzowany serwis Ci nie pasuje możesz odezwać się do tego człowieka: https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik334520.html

Programowanie powinno wyjść zdecydowanie taniej od używanego modułu, a z używką też nigdy 100% pewności nie ma.
  • Poziom 31  
    mrice napisał:

Programowanie powinno wyjść zdecydowanie taniej od używanego modułu, a z używką też nigdy 100% pewności nie ma.

Masz rację, tak zrobię. Autoryzowany serwis jest na miejscu.
    Zastanawiało mnie tylko czy sprawny moduł EDW 503 też tak reaguje na impuls z presostatu ale raczej wątpię, skoro problem pojawił się po nagłym zaniku zasilania. Poza tym uzależnienie ilości wody od czasu napełniania jest bez sensu bo wpływ na ilość wody miałoby też ciśnienie w instalacji wodociągowej.
    Musiało się coś namieszać w pamięci flash modułu.
    Instrukcja podaje, że po zaniku zasilania moduł dzięki energii zgromadzonej w kondensatorach z sekcji zasilania zapisuje w pamięci flash stan programu i po powrocie zasilania zmywarka wznawia cykl od tego samego momentu. Jak widać coś poszło nie tak i przy okazji namieszało się w firmware.
  • Specjalista AGD
    kris8888 napisał:
    Zastanawiało mnie tylko czy sprawny moduł EDW 503 też tak reaguje na impuls z presostatu ale raczej wątpię,

Nie, jest impuls z hydrostatu, jest odcięcie zasilania elektrozaworu.

kris8888 napisał:
    Poza tym uzależnienie ilości wody od czasu napełniania jest bez sensu bo wpływ na ilość wody miałoby też ciśnienie w instalacji wodociągowej.

Owszem, ale zdarzalo się w przeszłości, że były takie rozwiązania. Na szczęście zarzucono je.

kris8888 napisał:
    Musiało się coś namieszać w pamięci flash modułu.

Zdarza się to Electroluxom, taki ich urok. Kilka sztuk programowanie przywróciło mi do życia. Tak więc próbuj, koszt nie jest gigantyczny, więc warto przynajmniej próbe podjąć.