Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie prądu na wyjściu z falownika.

11 Sty 2020 22:09 339 17
  • Poziom 14  
    Witam, w jaki sposób można najprościej ograniczyć prąd na wyjściu falownika. Czy fazowy regulator mocy zbudowany na triaku zadziała? Wiem że falowniki posiadają wbudowaną możliwość ograniczenia prądu ale chciałbym go wykorzystać do innego celu niż zasilanie silnika inducyjnego.
  • Poziom 43  
    daroka14 napisał:
    ale chciałbym go wykorzystać do innego celu niż zasilanie silnika inducyjnego.

MOżesz łączyć kilka nastaw przecież !!!
  • Poziom 31  
    daroka14 napisał:
    chciałbym go wykorzystać do innego celu niż zasilanie silnika inducyjnego.

to po co ci falownik ? poszukaj odpowiedniego zasilacza albo regulatora mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    daroka14 napisał:
    Witam, w jaki sposób można najprościej ograniczyć prąd na wyjściu falownika.
    Najprościej jak się da, czyli ograniczając napięcie (poprzez odpowiednie wysterowanie tranzystorów mocy falownika), które ten falownik wytwarza.
  • Poziom 24  
    pupinizator napisał:
    daroka14 napisał:
    Witam, w jaki sposób można najprościej ograniczyć prąd na wyjściu falownika.
    Najprościej jak się da, czyli ograniczając napięcie (poprzez odpowiednie wysterowanie tranzystorów mocy falownika), które ten falownik wytwarza.

Nie bardzo. Prąd nie powinien się zmieniać w szerokim zakresie zgodnie z U/f=const.
  • Poziom 14  
    A jakiś fazowy regulator mocy nie wchodzi w grę?
  • Poziom 26  
    Bez sensu, napisz lepiej co chcesz uzyskać i po co.
  • Poziom 14  
    Zasilić cewki i wytworzyć w nich pole o częstotliwości większej niż 50 Hz. Jako że są to cewki o dosyć małej reaktancji chcę ograniczyć prąd tak aby falownik nie zatrzymywał się z błędem o zawarciu na wyjściu.
  • Poziom 24  
    To może daj falownik o mniejszym prądzie znamionowym. Wraz ze wzrostem f reaktancja cewki będzie rosła.
  • Poziom 14  
    Generalnie chodzi o to żeby falownik nie wrzucał błędu przeciążenia/zwarcia na wyjściu. Jeszcze nie wiem jakiej częstotliwości potrzebuje żeby uzyskać pożądany efekt.
  • Poziom 15  
    Jeśli to cewki, to można w zasadzie regulować sobie prąd zadając odpowiedni stosunek U/f. Jeśli charakterystyka U(f) falownika jest programowalna, to nie powinno być problemów z tym ustawieniem. Czy robił Pan już jakieś próby? Zmieniał Pan częstotliwość kluczowania?

A może charakterystykę kwadratową U(f) zastosować, wtedy dla mniejszych częstotliwości będzie mniejsza wartość U/f.

Może zastosować rezystory połączone szeregowo z cewkami?
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    daroka14 napisał:
    Zasilić cewki i wytworzyć w nich pole o częstotliwości większej niż 50 Hz. Jako że są to cewki o dosyć małej reaktancji chcę ograniczyć prąd tak aby falownik nie zatrzymywał się z błędem o zawarciu na wyjściu.

A może zamiast falownika lepiej by w tym zastosowaniu sprawdził się kontroler od elektromagnesów do wibropodajników? Ile Hz potrzebujesz i jaką moc?
  • Poziom 26  
    daroka14 napisał:

Ale dalej nie wyjaśniłeś jakie to cewki i co maja one robić, więcej konkretów to i lepszą pomoc uzyskasz,
    poza tym cewka z falownika nie pójdzie, zgadnij dlaczego :)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Falownik programuje się, wpisz w falownik dane silnika, że np. silnik ma max 40V i częstotliwość 80Hz. Jak będzie błąd overcurrent, to wpisz napięcie np. 20V.
  • Poziom 26  
    Cewek nie zasili z falownika :)
  • Poziom 14  
    Janusz_kk napisał:
    Cewek nie zasili z falownika :)

Dlaczego?

Dodano po 3 [minuty]:

piotrd76 napisał:
    daroka14 napisał:

A może zamiast falownika lepiej by w tym zastosowaniu sprawdził się kontroler od elektromagnesów do wibropodajników? Ile Hz potrzebujesz i jaką moc?

Falownik mam pod ręką a tego kontrolera nawet nie wiem gdzie szukać. Przepływ prądu przez cewkę jaki chciałbym uzyskać to ok. 15A na fazę. Częstotliwość to okaże się dopiero podczas prób, chciałbym mieć regulacje od powiedzmy 30 Hz do 100 Hz oraz regulację częstotliwości kluczowania.
  • Poziom 26  
    daroka14 napisał:
    Przepływ prądu przez cewkę jaki chciałbym uzyskać to ok. 15A na fazę.

A zdradzisz w końcu co to za cewka i co ma robić?
  • Poziom 14  
    Indukcyjna, wytwarzać pole elektromagnetyczne.