Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Portenta - przemysłowa płytka do zastosowań Internetu Rzeczy

ghost666 11 Sty 2020 23:13 1512 2
 • Arduino Portenta - przemysłowa płytka do zastosowań Internetu Rzeczy
  Nowa płytka Arduino to pierwszy moduł z serii płytek dedykowanych do przemysłowego Internetu Rzeczy. Nowy moduł Arduino Portenta H7 zostało zaprezentowany na targach CES. Jego sercem jest dwurdzeniowy mikrokontroler STMicroelectronics STM32H747 z rdzeniami ARM Cortex-M7 i ARM Cortex-M4, taktowane, odpowiednio 480 MHz i 240 MHz. Zakres temperatur pracy tego modułu rozciąga się od ?40°C do 85°C.

  Arduino Uno pojawiło się na rynku w 2005 roku. Technologia ta narodziła się we Włoszech stała się jednym z filarów dla hobbystów-elektroników. Wiele rzeczy zmieniło się w ostatnich latach - załamanie cen sprzętu i pojawienie się kart obsługujących język MicroPython oraz JavaScript zmieniły głęboko ekosystem otwartego sprzętu. Format odziedziczona po Arduino Uno jest nadal obecny na rynku i na pewno pozostanie w głowach wielu programistów, ale nowsze płytki Arduino używają bardziej nowoczesnego formatu MKR.

  Rodzina Arduino MKR została stworzona dla inżynierów i producentów urządzeń elektronicznych, aby zaoferować im niezwykle krótki czas wprowadzenia na rynek przemysłowy nowych urządzeń. Tym, co odróżnia moduły MKR od innych w rodzinie Arduino, jest oprócz mechanicznego formatu 67,64 × 25 mm, zintegrowana łączność i potencjał do wykorzystania w wielu systemach Internetu Rzeczy.

  Obecnie, dzięki nowemu modułowi Portenta H7, wielu nowych producentów przygotowuje się do wejścia na rynek. Moduł może natywnie uruchamiać oprogramowanie Arduino wykorzystując otwarty system operacyjny IoT ARM Mbed OS. Dzięki takiemu połączeniu moduł zapewnia funkcje klasy korporacyjnej z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, a jednocześnie zachowuje kompatybilność z ekosystemem Arduino. Ponadto moduł ten może uruchamiać kod napisany w językach takich jak Python i JavaScript, dzięki czemu jest bardziej dostępny dla większej liczby programistów.

  Portenta H7 wyposażona jest w rdzenie o niskiej mocy, zdolne do przetwarzania strumienia wideo z kamery i przesyłania go poprzez złącze złączu USB-C z DisplayPort. Ma również zdolność - poprzez rdzeń M4 - do wykonywania zadań systemowych, takich jak pozyskiwanie danych z czujników i zarządzanie poborem energii. W pełnej konfiguracji Portenta H7 ma 32 MB pamięci SDRAM (oprócz 1 MB procesora w układzie), 128 MB pamięci Flash (oprócz 2 MB w mikrokontrolerze) interfejsy Ethernet, USB, Wi-Fi i Bluetooth 5.0. Interfejs Wi-Fi może być używany jako punkt dostępu i normalny klient, a Bluetooth obsługuje Bluetooth Classic jak i BLE. Współczynnik kształtu MKR zapewnia skalowalność dla szerokiego zakresu zastosowań - w przyszłości możliwe są aktualizacje płytek Portenta na nowsze modele.

  "Portenta H7 idealnie pasuje do aplikacji 'crossover', w których wymagana jest znaczna moc obliczeniowa, ale ograniczenia poboru mocy elektrycznej są bardzo ścisłe" powiedział Fabio Violante, dyrektor generalny Arduino. "Zastosowania obejmują uczenie maszynowe, sterowanie silnikami, bramy IoT, obliczenia brzegowe, interfejsy człowiek-maszyna i wiele innych".

  Moduł ten jest bezpośrednio kompatybilny z większością bibliotek Arduino ale może też obsługiwać biblioteki TensorFlow Lite, JavaScript, MicroPython i Mbed OS. Oznacza to, że system ten jest w stanie wykonywać wiele zadań w czasie rzeczywistym bez konieczności uruchamiania systemów operacyjnych typu RTOS. Rdzeń Cortex M7 ma większą moc obliczeniową niż większość procesorów systemów wbudowanych z Linuxem, ale zużywa nawet mniej energii niż niektóre mikrokontrolery. Jednocześnie rdzeń M4 może być wykorzystywany do dalszego zmniejszenia zużycia energii i wykonywania dodatkowych zadań implementowania złożonej wielozadaniowości.

  "Skalowalność modułu sprawia, w przypadku dużych aplikacji, dostosowanie bilansu kosztów do funkcji, zapewni rozwiązanie dla każdej aplikacji" powiedział Fabio. "Wreszcie wszystkie te funkcje będą dostępne dzięki uznanej prostocie Arduino".

  Nowa rodzina Portenta została zaprojektowana tak, aby oferować skalowalne przetwarzanie danych, przy użyciu złożonych technologii, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej powierzchni w systemie. Duża liczba pinów pozwala zmniejszyć rozmiar końcowego systemu, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej integralności sygnałów i dużej niezawodności.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/maurizio-di-paolo-emilio/articles/arduino-portenta-for-iot-development

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9501 postów o ocenie 7547, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  khoam
  Specjalista - ESP32, ESP8266
  Uwaga! Uwaga! Cena promocyjna płytki wynosi tylko 89,90 EUR (pre-order)! 8MB SDRAM, 16MB Flash
  https://store.arduino.cc/portenta-h7

  Nieźle się ubawiłem czytając ten artykuł, szczególnie przy zdaniu:
  "Last but not least, all these features are going to be available through the renowned Arduino simplicity.”
  Pierwotny artykuł jest tutaj: https://ces.eetimes.com/arduino-portenta-for-the-iot-development/

  Wygląda na to, że STMicroelectronics za wszelką cenę chce jednak sprzedawać swoje dual-core STM32H747/757 i chwyta się Arduino jak ostatniej deski ratunku. Niezależnie od ceny i biorąc pod uwagę możliwości tej płytki, kto na poważnie będzie chciał używać Arduino HAL, gdzie w Core API nie ma żadnego wsparcia dla RTOS? Jeżeli to ma być alternatywa do ekosystemu RPI z Pythonem, to STMicroelectronics musi się ustawić w długiej kolejce i obniżyć ceny za procesor.