Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usprawnienie sieci WIFI UPC

11 Sty 2020 23:15 651 12
  • Poziom 31  
    Hej,

Posiadam internet z telewizją od UPC. Umowa na internet do 500 MB/s.

Realia wyglądają tak, że po WIFI na laptopie ASUS K53SV (karta sieciowa wifi to Qualcomm Atheros AR90002WB-1NG) speedtest pokazuje maksymalnie 40 Mb/s a upload 30 Mb/s. Testowałem WIFI speedtest na telefonie Mate 20 Pro tutaj jest lepiej 50 MB/s, ale upload tylko 3 MB/s.

W detalach sieci WIFI mam:

Protokół: Wi-Fi 4 (802.11n)
    Typ zabezpieczeń:WPA2-Personal
    Pasmo sieci:2,4 GHz
    Kanał sieci:6
    Producent:Qualcomm Atheros Communications Inc.
    Opis:Qualcomm Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter
    Wersja sterownika: 3.0.2.202

Patrząc po 802.11n powinienem mieć jednak dużo większą predkość internetu. Polecacie coś sprawdzić?Zmienić w ustawieniach?

Rodzaj modemu:COMPAL CH7465CE
  • Specjalista Sieci, Internet
    Richter napisał:
    Patrząc po 802.11n powinienem mieć jednak dużo większą predkość internetu.
    Teoretycznie na tej karcie 150 Mb/s. Ale to suma w obie strony, w idealnych warunkach bez tłumień i błędów. Każdy metr, każda przeszkoda powoduje błędy i zmniejszenie szybkości. No i każda sieć w sąsiedztwie nadająca na tym albo zbliżonym kanale też ma wpływ. Jak daleko? Jakaś ściana?
    Richter napisał:
    Polecacie coś sprawdzić?
    Może to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html
    Było już coś takiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3211293.html
  • Poziom 40  
    Szerokość kanału ustaw na 40MHz.
  • Poziom 31  
    W tej chwili moja konfiguracja wyglada tak:

Kanał 5 sprawdziłem w pobiliżu sieci WIFI jeden z niewielu wolnych kanałów.

Co ciekawe jak zmieniłem na routerze tryb wifi na 802.11n z b/g/n mieszany to prędkość internetu spadła o jakies 10Mb/s na pomiarze. Na telefonie to samo. Czy zakup karty wifi na usb ma sens? Będzie wydajniej? Odległość od routera to dwie ściany (w innym pokoju).
  • Poziom 40  
    Karta WiFi na USB ma malutkie anteny. Pomoże zmiana położenia routera, podłączenie AP kablem do routera a jeśli nie ma możliwości położenia kabla to połączenie siecią elektryczną przez transmitery sieciowe.
  • Poziom 39  
    Richter napisał:
    Patrząc po 802.11n powinienem mieć jednak dużo większą predkość internetu.

Teoretycznie tak, ale patrząc na to:

Richter napisał:
    Co ciekawe jak zmieniłem na routerze tryb wifi na 802.11n z b/g/n mieszany to prędkość internetu spadła o jakies 10Mb/s na pomiarze.

... to wychodzi na to, że masz wysoki poziom zakłóceń od innych sieci. Zacznij od początku, czyli od diagnostyki tego co masz w powietrzu i w sprzęcie, jak napisał @jprzedworski.

Ustawienie na 2.4GHz kanału o szerokości 40MHz jest w bloku jest w praktyce nierealne z uwagi na zakłócenia.

Jak masz usytuowany router w stosunku do miejsc, gdzie najczęściej używasz Internetu? Jakiś szkic może?
  • Poziom 33  
    A który operator w Polsce gwarantuje prędkość na WIFI?? Prędkość jest gwarantowana na kablu. I to nie u wszystkich. Taki Orange i Netia mają do "wartości", a że jest dużo mniej, to nikogo to nie obchodzi. Vectra gwarantuje minimalną prędkość w umowie. To jest podstawa do reklamacji.
  • Poziom 27  
    Zapomnij o wydajności WiFi gdy masz wyłączone pasmo 5GHz.
    W laptopie jest marna karta 150Mbps.
    150Mbps to prędkość ciągłego strumienia danych użytkownika. Taka sytuacja nie występuje w rzeczywistości. Nigdy.
    Blokowisko, pełno zakłóceń od sąsiednich sieci, więc załączenie kanału 40MHz jest mało prawdopodobne. Zostaje 65Mbps.
    Im słabszy sygnał, tym gorszy odstęp sygnał szum. Im gorszy sygnał, tym prostszą transmisją trzeba jechać - transfer leci w dół.
    Do tego dochodzą błędy/retransmisje, pakiety administracyjne, transmisja w druga stronę, nagłówki pakietów, przerwy między pakietami, pakiety wysyłane przez sieci sąsiadów na tym samym kanale.
    I transfer leeeci w dół.
    Zakup karty AC866 na USB3.0 zauważalnie podniesie transfery, o ile będzie podpięty po 5GHz. Ale ten laptop nie ma pewnie USB3.0, zatem wydajność karty AC866 będzie sprowadzona do poziomu adaptera AC433. Zaleta jednak taka, że karta z MIMO lepiej sobie radzi ze słabym sygnałem.
  • Poziom 10  
    _cheetah_ napisał:
    Ustawienie na 2.4GHz kanału o szerokości 40MHz jest w bloku jest w praktyce nierealne z uwagi na zakłócenia.

W bloku to i znalezienie wolnego kanału jest nierealne.

A prędkość z umowy wyciągasz na kablu?
    A swoją drogą to jaki router dostałeś? Osobiście korzystam z usług Virgin Mobile (UK), ale to bliźniacza firma. Mam router Hitron CGNV4 i przy częstotliwości 2.4 GHz mam podobnie. Śmiga to dopiero na 5 GHz i to po ręcznym ustawieniu kanału (na 100 pracuje). Jak ustawie na auto to działa na tym samym co u sąsiada z dołu i też zamula.
    A do tego metoda pomiaru. Sprawdzam przez stronę speedtest.pl i wyniki różnią się w zależności od przeglądarki.

Na Operze rzadko wyciągam 350 Mb/s (tyle mam w umowie).

Ale na Chromium przeważnie wyciągam tyle co w umowie (albo i więcej).

Oczywiście obydwa testy wykonano po WiFi.
  • Poziom 39  
    Panowie, dajcie spokój, jak ktoś chce mieć w aglomeracji miejskiej transfery powyżej 100Mb na WiFi to niech sobie wymaluje ściany ołowiem i przyklei router do pleców, chyba jednak kabelek będzie wygodniejszy...

Jeszcze pewnie do routera jest zalogowane ze 3 smartfony, każdy w innym standardzie, to nie ma prawa działać.
  • Poziom 10  
    Na 5 GHz mam połączonego laptopa i komórki i wszystko ładnie śmiga. Fakt, że nie mieszkam w zatłoczonym bloku (o natłok sieci mi chodzi).
  • Poziom 40  
    Pokaż screeny z inSSIDera na 2.4 i 5 GHz.
  • Poziom 36  
    Mamy chyba przczynę:
    Richter napisał:
    ....

Kanał 5 sprawdziłem w pobiliżu sieci WIFI jeden z niewielu wolnych kanałów.
    ...

Sugeruję dociągnąć do pokoju skrętkę i podłączyć ją do komputera. Znikną te i inne problemy.