Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cofanie liczników- nowe prawo - Jumper, Ducato, Boxer?

ptr92 23 Jan 2020 17:23 14157 212
Computer Controls
 • #151
  User removed account
  Level 1  
 • Computer Controls
 • #152
  Aleksander_01
  Level 42  
  Erbit wrote:


  Jeszcze dużo wody upłynie w rzece nim przestaniemy być zatrzymywani "do rutynowej kontroli" czyli bez powodu.

  Prewencja jest bardzo ważna, a rutynowe kontrole nie biorą się ot tak, wystarczy spojrzeć na drogę a tu jednookie auto, a to 5 łbów dziwnie się zachowujących, auto co nie sygnalizuje skrętu itd, itp. Tych kontroli jest stanowczo za mało.
 • #153
  User removed account
  Level 1  
 • #154
  Aleksander_01
  Level 42  
  Erbit a jak strasznie kopci to mu remont kapitalny zrobi ? Policjant nie jest od naprawy samochodu, ja to sobie tego nawet nie mogę wyobrazić. A jak źle założy żarówkę i będzie oślepiać inne samochody, albo niech spowoduje wypadek bo oślepił innego kierowcę i wtedy co - policjanta za d..ę bo źle założył żarówkę. Naoglądałeś się jakiś bajek czy co.
 • #155
  User removed account
  Level 1  
 • #156
  Aleksander_01
  Level 42  
  Widzisz Erbit zawód policjanta jest bardzo ryzykowny, nawet nie wiesz jak łatwo zrobić koło d..y policjantowi. Tak było za komuny tak jest i teraz (ale za komuny nie musiał mieć z tyłu oczu itd). Nawet doradzać mu nie wolno gdzie masz jechać do warsztatu, można go wtedy posądzić o zmowę z tym warsztatem.
 • #157
  User removed account
  Level 1  
 • Computer Controls
 • #158
  Aleksander_01
  Level 42  
  ^ToM^ wrote:
  Grzegorz_madera wrote:
  Miałeś taki przypadek, czy tylko słyszałeś od znajomego szwagra kolegi?


  Grześ, on wszystkich ma za cwaniaków a sam postępuje tak: Link
  Zatem wnioski każdy może sam wyciągnąć z kim czasami ma się do czynienia. :)


  Widzę że jesteś amatorem w sensie nie prowadzisz warsztatu napraw samochodów. Wiesz jakie obowiązki spoczywają na właścicielu ? Niech klient się pośliźnie przykładowo na plamie oleju i połamie kulosy, poda cię do sądu i płać mu odszkodowanie, a to jest delikatny przykład. Opowiem kilka historyjek które się u mnie w warsztacie zdarzyły :
  1. Klient przyjechał z 2 dzieci (na oko 5 do 7 lat). Ja robię, klient czyta gazetę a dzieci chodzą po warsztacie i bawią się, a to narzędziami, a to części nowe rozpakują, a to wchodzą pod samochód. W końcu nie wytrzymałem nerwowo i powiedziałem dokładnie tak " zabierz pan te dzieci bo jak spadnie na nie samochód to tylko im gówna bokiem wyjdą, a pan będziesz płakoł". Klient wielce obrażony.

  2. Klient czeka. W warsztacie mam automatycznie podnoszone bramy (piloty już dawno uszkodzone więc przerobiłem na przycisk który wisi na końcu przedwodu). Obok tego przewodu może znaleźć się sznurek co zwalnia blokadę bram (w razie braku prądu). Ja wpuściłem samochód do środka a klient chciał mi "pomóc" i zamiast nacisnąć przycisk zwolnił blokadę bramy. Pier..olneła o podłogę aż miło. Ale wtedy zje..ałem klienta od debili, achoi i co mi tylko przyszło do głowy. Mówię idioto ta brama kosztuje 8 000 zł, ale to tylko pieniądze, a jakby ktoś stał pod bramą i spadło by na niego kilkaset kg, kark skręcony jak nic, ktoś ma życie spiepszone i właściciel też. Pan prorok od razu powie - proszę pana przepisy jasno określają że na terenie warsztatu nie mogą przebywać osoby trzecie itd, itp. Nawet jak ci nic nie zrobią to nerwy też mają swoją wartość.

  3. Klient czeka ale na fotelu kierowcy, nudzi mu się. Ja robię coś w silniku i nagle....silnik odpala, dobrze że zdążyłem uciec z rękami. Klient mówi że chciał sobie radia posłuchać i za daleko mu się wzięło.

  4. Ginące narzędzia, troszku klientów ma lepkie ręce.

  A ty jako amator to wiadomo chciałbyś być przy naprawie, zawsze się czegoś nowego można dowiedzieć i spędzić jakoś czas nie nudząc się. Aha, jeszcze jedno, ja nie mam poczekalni, u mnie warsztat to jest warsztat. Za dużo w życiu miałem miękkie serce to musiałem mieć potem twardą dupę i już mi wystarczy.
  Jeszcze dochodzi jeden aspekt takich obserwacji czyjejś pracy, a mianowicie wyciąganie głupich wniosków. Przykład : jeden mech. do drugiego daj mi schemat can'a do peugeota 5008. Gdzie ta złączka w praktyce jest umieszczona ? I wiele , wiele podobnych. Powiedzmy po 2 no 3 godzinach usterka zlokalizowana (zielenizna na kablach), naprawiona przez zlutowanie dwóch kabelków. Przychodzi do płacenia i klient rwie włosy z głowy że tyle pieniędzy za przylutowanie dwóch kabelków. I idą dyskusje typu "przecież mógł pan tam od razu zajrzeć" itd. Klient widzi to co chce widzieć, dla niego can to pojęcie kosmiczne i go nie obchodzi, to że cały czas posługiwałeś się testerem to też nie ważne, ważne jest to że wystarczyło przylutować dwa kabelki i wszystko hula.

  Można by książkę napisać na te tematy i byłoby za mało.

  Moderated By carrot:

  Panowie, bardzo proszę o trzymanie się tematu tego wątku

 • #159
  User removed account
  Level 1  
 • #160
  Aleksander_01
  Level 42  
  Przecież napisałem wyraźnie że nie mam pomieszczenia typu poczekalnia (osobne, wydzielone pomieszczenie dla klientów). Budynek spełnia najnowsze europejskie normy, był projektowany i postawiony w 2010 roku. Pomieszczenia socjalne dla pracowników, biuro, osobne umywalki itd ale poczekalni to warsztat nie musi mieć. I dlatego jak klient chce czekać to niech czeka, ale ma siedzieć na ławeczce i to wszystko.
  Stan techniczny bram jest w nienegannym stanie, zamiast pilota przerobiłem sterowanie na przycisk, rozumiesz. Widzę że nie wiesz jak taka brama jest zbudowana.

  Właśnie "Co robił klient na warsztacie? To samo pytanie miałem zadać w pierwszym punkcie gdzie dzieci biegały po warsztacie.

  To jakaś masakra a nie warsztat gdzie klientom pozwala się przebywać w miejscu naprawy i kręcić się z dziećmi po warsztacie. Sam stwarzasz zagrożenia a innym wytykasz amatorszczyznę " - i dlatego proponuję klientom nie czekanie bo wiem jak to wygląda, i tłumaczę że czekaniem nie przyśpieszy naprawy.

  Forma ci nie odpowiada i byś więcej nie przyjechał, toż to ja to mówię klientom aby mi więcej nie przyjeżdżali, jak mają tak się zachowywać. Myślisz że ja wcześnie nie prosiłem klienta aby je uspokoiił ? Jacuś, Madzia bądźcie grzeczni - i to wszystko.
  Postaw warsztat, przyjmuj klientów i wtedy pogadamy. "Zamkniesz" klienta w poczekalni to powie "nic nie widać co robio, to na pewno części podmieniajo" itd. Żebyś nie wiem jak dobrze robił i zgodnie z wszelakimi przepisami to zawsze będzie ktoś, co mu coś nie odpowiada.
 • #161
  ^ToM^
  Level 40  
  No dobrze, ale co twoje opisy absurdalnego (żeby nie powiedzieć brzydko) zachowania wobec twoich klientów, twojego warsztatu mają wspólnego z tematem wątku?
 • #162
  User removed account
  Level 1  
 • #163
  Aleksander_01
  Level 42  
  ^ToM^ wrote:
  No dobrze, ale co twoje opisy absurdalnego (żeby nie powiedzieć brzydko) zachowania wobec twoich klientów, twojego warsztatu mają wspólnego z tematem wątku?

  Kultura mówi że u kogoś musisz się należycie zachować. Jeżeli ktoś nie reaguje na kulturalne zwrócenie uwagi to niestety musisz przemówić jego językiem aby zrozumiał, i wyobraź sobie że działa. Absurdalne jest zachowanie niektórych klientów , a moja jest tylko reakcja na nie.
  Pomyśl - przychodzę do ciebie do domu z dziećmi, a dzieci jak to dzieci kredkami po ścianie, flamastrem po kaloryferach, a to z szaf wyciągają ciuchy itd. Już widzę jak z uśmiechem mówisz nic nie szkodzi, niech się bawią. Ja się z tym spotykam, dla was to teoria i jesteście oburzeni.
 • #164
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Aleksander_01 wrote:
  Widzę że jesteś amatorem w sensie nie prowadzisz warsztatu napraw samochodów

  Amatorem nie jestem, prowadzę działalność, ale masz rację warsztatu napraw samochodów już nie prowadzę, ze względu na przypadki, które opisałeś. Tak samo jak Twoich, moich nerwów też szkoda. Co do liczników, to opiszę sytuację, której byłem świadkiem jako pasażer auta. Otóż jadąc z kolegą zostaliśmy zatrzymani do kontroli. Przegląd 4 stycznia, zatrzymanie 6. Różnica niecałe 10000km. Policjant od razu poinformował o możliwości zatrzymania pojazdu. Na to kolega, że auto służy mu do dojazdów do klientów, to jego jedyny samochód i jeżeli zostanie zatrzymany to będzie domagał się pokrycia wszelkich kosztów wynikających z braku możliwości korzystania z pojazdu i poprosił policjanta o ponowne wylegitymowanie się żeby mieć jego dane w razie pozwu sądowego. Policjant poszedł do radiowozu, po chwili wrócił i stwierdził, że pojazdu nie zatrzyma, a kolega będzie musiał się stawić na oględziny przez biegłego. Stawił się w umówionym terminie i biegły stwierdził brak ingerencji. Teraz kolega czeka na decyzję o umorzeniu postępowania. Lub jego rozpoczęciu bo tak naprawdę nie wiadomo co teraz zrobią. W każdym razie pojazd nie został zatrzymany, a samo posiadanie lub użytkowanie pojazdu ze zmienionym przebiegiem nie jest karalne. Poza tym na decyzję wpływają również motywy działania, a jak się uczciwie zastanowić to jaki jest sens cofania licznika kilka dni po przeglądzie? Kilka dni przed ma duży sens, ale po?
 • #165
  ^ToM^
  Level 40  
  Grzegorz_madera wrote:
  .... Policjant poszedł do radiowozu, po chwili wrócił i stwierdził, że pojazdu nie zatrzyma, a kolega będzie musiał się stawić na oględziny przez biegłego. Stawił się w umówionym terminie i biegły stwierdził brak ingerencji. Teraz kolega czeka na decyzję o umorzeniu postępowania. Lub jego rozpoczęciu bo tak naprawdę nie wiadomo co teraz zrobią. W każdym razie pojazd nie został zatrzymany, a samo posiadanie lub użytkowanie pojazdu ze zmienionym przebiegiem nie jest karalne. Poza tym na decyzję wpływają również motywy działania, a jak się uczciwie zastanowić to jaki jest sens cofania licznika kilka dni po przeglądzie? Kilka dni przed ma duży sens, ale po?


  Ale jednak pozostało to, o czym pisałem wyżej, że trzeba się będzie przed policją tłumaczyć, że nie jest się wielbłądem. To niestety jest skutek tej ustawy, który spada na kierowcę czy właściciela pojazdy.
  Twój wpis jest jednak cenny, gdyż wiemy przynajmniej jak to już działa w praktyce.
 • #166
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Przed chwilą słyszałem w naszym lokalnym radiu podobny przypadek. Przebieg niższy o 10000km krótko po przeglądzie. Też nie zatrzymano pojazdu, ale właścicielka musi się stawić z pojazdem w celu oględzin przez biegłego. Powiedzieli, również, że jak diagnosta się przyzna do pomyłki to postępowania nie będzie.
 • #167
  ^ToM^
  Level 40  
  Grzegorz_madera wrote:
  Przed chwilą słyszałem w naszym lokalnym radiu podobny przypadek. Przebieg niższy o 10000km krótko po przeglądzie. Też nie zatrzymano pojazdu, ale właścicielka musi się stawić z pojazdem w celu oględzin przez biegłego. Powiedzieli, również, że jak diagnosta się przyzna do pomyłki to postępowania nie będzie.


  No dobrze - brzmi to dość sensownie. Niemniej jednak kto płaci biegłemu? Zwykle taka opinia kosztuje 200-500 zł.
 • #168
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Koszty tego wszystkiego poniesiemy wszyscy, bo tak jak napisałem wcześniej, to prokuratura musi udowodnić obywatelowi winę. Chyba, że ten rzeczywiście okaże się winny, to wtedy poniesie koszty postępowania. Ale praktycznie rzecz biorąc jak można udowodnić cokolwiek w elektronicznym liczniku? W kilka minut można zmienić przebieg bez pozostawienia śladów. Oczywiście są liczniki gdzie trzeba dostać się bezpośrednio do pamięci co wymaga demontażu, ale nadal nie będzie można udowodnić zmiany wskazania. Cały ten przepis służy tylko zastraszeniu obywateli. Bo ten kto się przyzna stanie się winnym i poniesie karę. A większość będzie czekała na udowodnienie winy przez prokuraturę i jednocześnie będą masowe procesy o bezpodstawne przetrzymywanie samochodu na policyjnym parkingu.
 • #169
  User removed account
  Level 1  
 • #171
  User removed account
  Level 1  
 • #172
  carrot
  Moderator of Cars
  Jedziecie na przegląd do skp, oprócz pieczątki w dowodzie dostajecie kartkę z wydrukiem potwierdzającym badanie, jest na niej przebieg odczytany przez diagnostę. Zanim wyjedziecie ze stacji warto sprawdzić, czy się nie pomylił przy spisywaniu stanu licznika.
  Na skp koło mnie wygląda to tak: diagnosta wsiada do samochodu, bierze kartkę i długopis, zapisuje stan licznika i dopiero idzie do kantorka wklepać w komputer, możliwości pomyłki są zatem trzy: przy odczycie, bo źle widzi i dał 6 zamiast 8, odpisał trip b zamiast odo etc. Przy zapisie na kartce, bo robi to na nierównej kierownicy i długopis mu się omsknął, oraz trzecia przy wpisywaniu danych do komputera.

  Podejrzewam, że większość tych "spektakularnych sukcesów policji" wynika właśnie z błędu przy odczycie/ zapisie przebiegu do cep, a nie z ingerencji w licznik
 • #173
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Dokładnie. A potwierdzeniem jest to, że są to "okrągłe" wartości. Co nie zmienia faktu, że tymi przepisami narobili tylko problemów właścicielom samochodów, a ci którzy zaniżają przebieg przed sprzedażą mają się dobrze.
 • #174
  ociz
  Moderator of Cars
  carrot wrote:
  oprócz pieczątki w dowodzie dostajecie kartkę z wydrukiem potwierdzającym badanie

  Jak sam się nie upomnisz to nie da.
 • #175
  Aleksander_01
  Level 42  
  Przecież wydanie tej "kartki" to obowiązek SKP, a jeżeli nie wydał to należy się upomnieć we własnym interesie. Za komuny było "po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się".
 • #177
  paszczakq
  Level 26  
  Zawsze wydają . A trochę furmanek mam to tej papierologii lata .
 • #178
  carrot
  Moderator of Cars
  Zawsze dostaję na przeglądzie, a często jeżdżę podbijać samochody klientom, więc bywam na skp przynajmniej raz w tygodniu
 • #179
  Aleksander_01
  Level 42  
  carrot wrote:
  Zawsze dostaję na przeglądzie, a często jeżdżę podbijać samochody klientom, więc bywam na skp przynajmniej raz w tygodniu

  Myślałem że tylko ja tak robię, nie chciałem nawet o tym pisać aby nie być posądzony o amatorszczyznę.
  Przecież ten "papierek" jest ważniejszy od pieczątki w DR.
 • #180
  ^ToM^
  Level 40  
  ociz wrote:
  carrot wrote:
  oprócz pieczątki w dowodzie dostajecie kartkę z wydrukiem potwierdzającym badanie

  Jak sam się nie upomnisz to nie da.


  Bo teraz najważniejszy jest wpis w CEPIK. Pieczątki i świstka można nie mieć, gdyż przy kierowaniu samochodem dowód rejestracyjny i zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego nie jest wymagane aby je mieć przy sobie. Policjant zajrzy do CEPIK i widzi, czy było wykonane badanie.