Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volkswagen Jetta 2005 - Nie mogę otworzyć zamka kluczykiem

12 Sty 2020 18:12 276 22
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich,

W aucie Volkswagen Jetta 2005 r. nie działa mi otwieranie zamka w drzwiach kierowcy ,poprzez przekręcenie kluczyka.

Centralny otwierany pilotem działa i wszystko jest w porządku.

Czy macie jakiś pomysł? Czy zamek jest do wymiany i jeśli tak to czy trzeba do tego zamka kupić oddzielny klucz czy fabryczny będzie działał?

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    A jakie masz wrażenie , że kluczyk stawia opór / czujesz pod kluczykiem że coś się przekręca . Możliwe że pękło wiosełko i nie ma połączenia bębenka zamka z zamkiem ( mechanizmem ) . Wiosełka się wymienia ,koszt około 7 zł .
  • Poziom 3  
    Kluczyk ani drgnie. Nie da się wyczuć nawet minimalnego ruchu w żadną ze stron

Dodano po 3 [minuty]:

Próbowałem też wyjąć wkład zamka z drzwi (chodzi mi o tę część gdzie wkłada się i przykręca kluczyk) ale nie mogłem to wyjąć - czy jest on zablokowany w środku?
  • Poziom 16  
    Rdza go trzyma. Wrzuć do Nafty na tydzień może go pusci
  • Poziom 25  
    Po otwarciu drzwi jest taki gumowa/ plastikowa zaślepka. Wyjmij ją , wprowadź tam ( dość głęboko śrubokręt torx chyba 5) odkręcaj wkręt ,jednocześnie wyciągaj wkładkę ( kluczyk w zamku lepiej ciągnąć) . Nie pozwól aby śrubka całkowicie się wykręciła . Wyjmiesz bębenek . Naj prawdopodobnie zablokował się bębenek ale czy suhalty czy co , zobaczysz .
  • Poziom 3  
    Jeśli chodzi o śrubkę O której mówisz to pewnie chodzi Ci o tę na zdjęciu

Już ją odkręciłem wcześniej, prawie że do końca, jednak ten wkład od kluczyka ani drgnie.

Wczoraj wyjmowałem klamkę i ten wkład w tylnych drzwiach , i tylko lekko pomachałem tym wkładem i wyszedł bez problemu.

Czy to możliwe że ten wkład z drzwi kierowcy jest gdzieś zamknięty w środku zamka ? I co to za wiosełko O którym wspomniałeś?
  • Poziom 16  
    Nie. Raczej jest tak zapieczony. Dawno go nie używałes pewnie
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Psiknij jakimś preparatem na tą śrubkę , pokiwaj wkładką , możesz lekko stuknąć w śrubę przez śrubokręt , powinno puścić . Blokowanie wkładki ma taką troszkę specyficzną zasadę . Tak o tamtą śrubkę mi chodziło. Wiosełko to łącznik ( kształtem przypomina wiosło i sprzedawane jest jako wiosełko ) pomiędzy bębenkiem zamka a zamkiem właściwym . Wiosełko płetwą też siedzi w gnieździe ale tam jest dużo luzu i tam nie zablokuje .
  • Poziom 3  
    Czyli z tego co mówicie, oznacza że nie jest w żaden sposób zatrzaśnięty w środku i powinno się go dać wyjąć, A przyczyną tego że nie chce wyjść jest to że się przyrdzewiał i się zapiekł, dobrze myślę? I czy jeśli się zapiekł to czy dotyczy to również mechanizmu przekręcającego kluczyk?

W takim razie jak mogę go wyciągnąć ? Co polecacie ?

Dodano po 7 [minuty]:

A to że nie da się w żaden sposób przekręcić kluczyka może być winą tego że wkładka się zapiekła czy bardziej prawdopodobne jest że to wiosełko się złamało?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Może kup olej do zamków , ( ja wcześniej wpompował bym w zamek poprzez szczelinę kluczyka preparatu chyba RX - . wypłukał byś brud , ) Wtedy próba uruchomienia bębenka . Złamanie wiosełka NIE blokuje zamka , raczej uniemożliwia zamknięci i otwarcie ale kluczyk można przekręcić w prawo lub lewo . Że nie możesz obrócić kluczykiem to albo zapadka blokuje obrót jest ich chyba w tym zamki 6 szt .albo troszkę dalej łączenie bębenka z płetwą jest na zasadzie wciskanego pierścienia , mógł się troszkę wysunąć ze swojego miejsca . Jednak bardziej to pierwsze możliwe jako problem .
  • Poziom 3  
    Ok , dzięki, posprawdzam to wszystko.

Jeszcze pytanie , czy gdyby zaszła potrzeba wymiany zamka , to czy potrzebny będzie nowy klucz do nowego zamka czy ten stary będzie pasował?
  • Poziom 25  
    Fachowcy dorabiają wkładkę do oryginalnego klucza .
  • Poziom 3  
    Okej dzięki
  • Poziom 3  
    Udało się wyjąć wkładkę ;). Mieliście rację, był bardzo mocno zapieczony . Trochę wd40 , trochę oleju silnikowego , trochę pukania młotkiem w śrubkę, trochę metody siłowej i w końcu wyszło.

Odrdzewiacz i olej chyba pomogły bo teraz kluczyk normalnie się przykręca.

Rozłożę cały wkład i odpowiednio go wyczyszczę.

Teraz jeszcze pytanie , czy możliwe jest zakupienie tej plastikowej osłony na wkładkę (jak na zdjęciu) oraz uszczelki ?

Podczas wyjmowania , osłona była tak zapieczona, że pękła.

Dodano po 56 [minuty]:

Kolejne pytanie, próbuje rozłożyć ten zamek na części pierwsze jak w tej instrukcji:

https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=14&t=175564

Jednak nie mam w nim , ani zapinki, ani podkładek (zgodnie z instrukcją z linku).

Zatem czy jest jakiś sposób żeby rozłożyć ten wkład czy mam go oczyścić tylko z zewnątrz A wnętrze pominąć?
  • Poziom 25  
    W rzeczy samej to inna wkładka .A nie jest to auto wersji ( USA ) ? Kol . Nie wiem czy nie widać tam takiego kołka blokującego .Niestety takiego nie rozkładałem.
  • Poziom 16  
    Trzeba włożyć klucz w zamek zeby litery nie wyskoczyły. Potem zdjać zabezpieczeniem. Pewnie pekła pierścionka przy sprężynie.
  • Poziom 3  
    Dzięki za pomoc. Wkładka sprawna. Po prostu była tak zapieczona, namoczylem w nafcie i teraz wszystko chodzi jak należy.

Ostatnie pytanie. Podczas problemów z wyjęciem wkładki zamka, zdjąłem obudowę drzwi kierowcy od wewnętrznej strony. Myslałem ze pomoze mi to w dostaniu się do zamka, jednak pozniej się udało i zdejmowanie tej osłony nie bylo potrzebne. Powypinałem wszystkie wtyczki znajdujące się za tą osłoną- od głośników, otwierania szyb i od otwierania klapki baku paliwa. Nic przy tych przewodach nie robiłem, a teraz po ponownym nałożeniu obudowy drzwi wewnętrznych i podpięciu wszystkich wtyczek , nie działają te przyciski - otwierania szyb i otwierania klapki baku paliwa.

Jakieś pomysły dlaczego ?
  • Poziom 25  
    Wcześniej może próba pśiknęcia pod przyciski coś do elektroniki np . Kontakt . Jeżeli tonie pomoże to pewnie trzeba ponownie zdjąć tapicerkę rozłączyć wtyczki prysnąć płynu i ponownie dokładnie i mocno wcisnąć kostki . Nie zakładając tapicerki sprawdzić czy działa . Nie zaszkodzi upewnić się czy nie uszkodzony bezpiecznik . Wtyczek pewnie nie zamieniłeś a może próbowałeś zamienić ?
  • Poziom 3  
    Nie , nie zmieniłem żadnej z wtyczek, a wszystkie na pewno podłączyłem w odpowiednie miejsca bo demontujac tapicerkę robiłem zdjęcia podłączeń wtyczek.

Spróbuje tym preparatem do czyszczenia styków, może pomoże.

Dodano po 7 [godziny] 34 [minuty]:

A więc po zdjęciu tapicerki , wszystkie wtyczki dokładnie spsikałem preparatem do czyszczenia styków , podłączyłem ponownie wtyczki i nadal przełączniki nie działają.

Centralny zamek w drzwiach działa .

Po wpięciu wtyczek i otworzeniu drzwi, nie świeci się nawet lampka w drzwiach oznaczająca otwarte drzwi, jakby do przewodów w drzwiach w ogóle nie był dostarczany prąd.

Bezpieczniki sprawdziłem i wszystkie są w porządku.

Dodam jeszcze że mam zdjętą osłonę i wypięte wtyczki w tylnych drzwiach jeśli to ma jakieś znaczenie.
  • Poziom 3  
    Dzisiaj założyłem osłonę wewnętrzną drzwi tylnych, żeby sprawdzić czy wszystkie przyciski będą działały i okazało się, że przycisk opuszczania szyby działa, ale nie świeci się światełko w lampce otwartych drzwi .

Co może być tego przyczyną? Zarówno w przednich jak i tylnych drzwiach zdjąłem tylko osłony i wypiąłem wtyczki A po ich ponownym podłączeniu nie działają wszystkie przyciski i światełko w drzwiach przednich oraz światełko w drzwiach tylnych.
  • Poziom 16  
    Witam

Obwód krańcówki zamka
    Brak napięcia na złaczu lampki w drzwiach:
    uszkodzony przewód
    słaby styk na wtyczce
    uszkodzona dioda przy oprawce (przy poprawnym zasilaniu)
  • Poziom 3  
    Witam,

Obwód krańcówki zamka - mógłbyś wytłumaczyć o który element chodzi i co może być z nim nie tak ?

Również dioda przy oprawę , która to dioda i gdzie się znajduje ?

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Dodam też, że świeci się światło otwartych drzwi (te w kabinie na podsufitce) niezależnie od tego czy drzwi są otwarte czy zamknięte

Dodano po 6 [godziny] 54 [minuty]:

Dobra , drzwi kierowcy udało się ogarnąć.

Ponownie wyczyściłem wszystkie styki preparatem. Kluczową kwestią z powodu której nie działały ani przyciski szyb , ani otwieranie baku ani nie świeciło się światełko było niedokładne włożenie przeze mnie wtyczki zasilającej . Okazało się że trzeba było ją wcisnąć jeszcze trochę mocniej niż myslalem na początku, i teraz wszystkie styki są na odpowiednich miejscach :)

Pozostaje jeszcze tylko kwestia niedziałającego światełka w tylnych drzwiach. Ono nadal nie świeci , zdemontowałem oprawkę żeby przyjrzeć się diodzie. Wydaje się w porządku. Przesyłam jej zdjęcie, co innego może być przyczyną ?