Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie salonu fryzjerskiego

12 Sty 2020 19:46 501 20
  • Poziom 15  
    Witam.
    Proszę o udzielenie porady odnośnie oświetlenia salonu fryzjerskiego. Jestem na etapie ustalania miejsc montażu oświetlenia i jego instalacji. Poniżej zamieszczam projekt na którym zaznaczyłem oświetlenie:

Wymogi użytkowniczki (żona...) są następujące:
    - żyrandol z kryształkami na środku,
    - punktowe oświetlenie na suficie.

Teraz mam kilka pytań:

1. Czy główne źródło światła jakim jest żyrandol (6x 5,5W, zdjęcie poniżej) umieszczony na środku pomieszczenia pozwoli na oświetlenie całego lokalu przy braku światła dziennego (wieczorami)?

Żarówki w żyrandolu są zabudowane kryształami które na pewno nie pomogą w dobrym rozejściu światła... ale żona zdania nie zmieni i żyrandol zostaje.

2. Czy oświetlenie WC i pomieszczenia socjalnego w postaci spotów LED będzie wystarczające? Tam nie musi być bardzo jasno, po prostu pomieszczenia mają być wygodne w użytkowaniu. Może lepiej przekonać małżonkę na jakiś plafon?

3. Mam pewne obawy czy poczekalnia będzie doświetlona oraz czy przy myjce będzie dobre światło?

4. Mam problem ze znalezieniem markowych żarówek z gwintem E14 które mają parametr oddawania barw CRI 90 lub więcej. Czy to będzie miało duży wpływ na renderowanie kolorów? Reszta oświetlenia CRI 90+.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Nie jestem ekspertem od oświetlenia, ale taki żyrandol najczęściej pełni jedynie funkcję dekoracji i jakieś poświaty. Mnie osobiście, kiedy tylko, byłem w pomieszczeniu z żyrandolami ze źródłem światła do góry, było po prostu ciemno. Te spoty o mocy 4,9W nad stanowiskami pracy też moim zdaniem za mało. Ale to takie mówienie za mało, za dużo... Nie chcesz uderzyć do jakieś pracowni po projekt oświetlenia? Ja mogę polecić współpracę z firmą Kanlux - dwa razy wykonali mi projekt oświetlenia z rzeczywistymi wartościami liczbowymi (lumeny), a więc wszystko sprawdzalne i mierzalne. Projekt bezpłatny, oparty na ich produktach pod warunkiem zakupu, ale to oczywiste jest. Spróbuj

P.S. Spoty jeśli chodzi o oprawę to jedno, ale jakie żarówki zastosujesz do drugie - GU10 są na rynku o kątach od 10 do 120, tyle tylko, że w lampach typu SPOT źródło jest z reguły wpuszczone/schowane, by dawać właśnie efekt punktowy/spot. Moim zdaniem w toaletach WC nie nadaje się ten efekt, a przynajmnie nie jako światło główne. Chyba, że zastosujesz gęsty układ, a wtedy cenowo prawdopodobnie lepiej wyjdzie plafon - może nawet z czujnikiem ruchu.

P.S.2 Może jako oświetlenie główne - Link, a jako spoty nad stanowiskami to samo tylko pojedyncze / podwójne?
  • Pomocny post

Poziom 31  
    Montowałem kiedyś w salonie kilka mniejszych i większych żyrandoli z kryształkami, ale lampek w każdym było po kilkanaście. Jako główne światło jako tako dawało radę, natomiast pojedyncze "oczka" po kilka W w suficie było zupełnie za słabe na doświetlenie stanowisk, tzn i mi i właścicielce wydawało się to ciemne. No ale tak chciała i tak już zostało.
  • Pomocny post
    Moderator
    misiek_89 napisał:

1. Czy główne źródło światła jakim jest żyrandol (6x 5,5W, zdjęcie poniżej) umieszczony na środku pomieszczenia pozwoli na oświetlenie całego lokalu przy braku światła dziennego (wieczorami)?

W życiu. Taż to jest powierzchnia! Jaka jest wysokość lokalu? Czy jest sufit podwieszany?
    misiek_89 napisał:

2. Czy oświetlenie WC i pomieszczenia socjalnego w postaci spotów LED będzie wystarczające? Tam nie musi być bardzo jasno, po prostu pomieszczenia mają być wygodne w użytkowaniu. Może lepiej przekonać małżonkę na jakiś plafon?

Wystarczy mniej więcej.
    misiek_89 napisał:

3. Mam pewne obawy czy poczekalnia będzie doświetlona oraz czy przy myjce będzie dobre światło?

Też mam takie obawy.
    misiek_89 napisał:

4. Mam problem ze znalezieniem markowych żarówek z gwintem E14 które mają parametr oddawania barw CRI 90 lub więcej. Czy to będzie miało duży wpływ na renderowanie kolorów? Reszta oświetlenia CRI 90+.

Oświetlenie stanowisk masz nieprzemyślane. I bez wiedzy o wysokości pomieszczenia ciężko coś mówić. Znajoma fryzjerka nie chciała mnie słuchać, kiedy radziłem jej (podczas remontu) opuścić lampy nad stanowiskami i przejść na zwykłe halogeny bez oglądania się na modę, ale nie przepracowała nawet miesiąca, kiedy zdecydowała się skorzystać z moich porad.

Więc rada dla Ciebie: Przygotuj się na rozbudowę oświetlenia już po "przetestowaniu" salonu w praktyce. Przemyśl, gdzie możesz zostawić przewody, aby były i ukryte, i jednocześnie łatwo dostępne w razie potrzeby.
    PS. Nad stanowiskami lepsze są po dwie lampy, a nie po jednej.
  • Poziom 26  
    Z tym żyrandolem na środku, to pomysł bez sensu. Uświadom żonie, że salon fryzjerski to warsztat pracy i jakość oświetlenia odpowiada bezpośrednio za efekty.
    Ze względu na ograniczenie cienia, proponuję rozwiązanie oparte na podwieszanych szynoprzewodach z reflektorami szerokokątnymi nad stanowiskami pracy. Nad każdym stanowiskiem: prawa + tył + lewa + przód nad lustrem. Takie rozwiązanie daje szerokie możliwości regulacji kierunków strumieni światła.
    Przy rozwiązaniu z postu #1 praca w salonie będzie niemożliwa.
  • Pomocny post
    Moderator
    750kV napisał:
    Z tym żyrandolem na środku, to pomysł bez sensu. Uświadom żonie, że salon fryzjerski to warsztat pracy i jakość oświetlenia odpowiada bezpośrednio za efekty.
    Wszystko się zgadza, ale wizerunek firmy też się liczy. I ja ten upór rozumiem. Tym bardziej, że nie pod żyrandolem będzie trwała praca. Wnioskuję jednak, że skoro żonie pasuje żyrandol, to pomieszczenie musi być wysokie, a wtedy zaczynają się kłopoty z natężeniem oświetlenia na wysokości metra od podłogi.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    retrofood napisał:
    Wnioskuję jednak, że skoro żonie pasuje żyrandol, to pomieszczenie musi być wysokie, a wtedy zaczynają się kłopoty z natężeniem oświetlenia na wysokości metra od podłogi.
    Które, zgodnie z PN-EN 12464-1 powinno mieć 500 lx (tablica 2.9 normy z 2004 r.)
    Na dzień dzisiejszy "obowiązuje" PN-EN 12464-1:2012 wersja polska.
  • Poziom 26  
    retrofood napisał:
    Wszystko się zgadza, ale wizerunek firmy też się liczy. I ja ten upór rozumiem. Tym bardziej, że nie pod żyrandolem będzie trwała praca.
    Jednak gdyby zastosowano proponowane przeze mnie rozwiązanie, to żyrandol z kryształkami do reflektorów na szynoprzewodach pasowałby ,,jak wół do karety". Całkowite pomieszanie stylów.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Wypowiem się nie jako będąc oświetleniowcem.
    Ten żyrandol na środku nie może służyć do oświetlenia miejsc pracy, to może być element oświetlenia ogólnego lub dekoracyjnego dla wystroju wnętrza.
    Do oświetlenia miejsc pracy (czyli punktów takich jak miejsca do strzyżenia - fotele, miejsce do mycia głowy, itd.) powinny mieć dedykowane indywidualne oprawy oświetlenia, najlepiej kierunkowe.
    Dobrym pomysłem jest tzw. modyfikowalna linia świetlna - lub inaczej szyna oświetleniowa.

Odpowiadając zatem na pytania:
    misiek_89 napisał:

Pozwoli na oświetlenie całego lokalu, ale nie pozwoli na zachowanie odpowiednich parametrów oświetlenia - będzie ciemno.
    misiek_89 napisał:
    2. Czy oświetlenie WC i pomieszczenia socjalnego w postaci spotów LED będzie wystarczające?

Zależy od tego co to ma być za oprawa.
    misiek_89 napisał:

Z rozmieszczenia opraw może wydawać się, że poczekalnia będzie trochę "ciemniejsza".
    misiek_89 napisał:

Ze źródłami światła typu LED jest taki problem, że nie do końca dobrze przedstawiane są parametry barwy światła. Niemniej jednak jeżeli wykonywane będą prace w których rozpoznawanie kolorów, to sugeruje jednak żarówki halogenowe.
  • Poziom 15  
    Dziękuje bardzo, że tyle osób zaangażowało się w pomoc. Wysokość pomieszczenia to około 2,7m. Jeżeli oświetlenie będzie wymagało podwieszenia sufitu to nie ma z tym problemu (wykonanie z płyt gipsowo-kartonowych) i wtedy wysokość pomieszczenia wyniesie około 2,6m. Czyli nie jest wysoko a raczej standardowo. Z oświetleniem toalety i zaplecza sobie poradzę, bo to małe powierzchnie i raczej nie mają wpływu na komfort pracy. Każde stanowisko oświetlę 2szt. opraw typu oczko lub tuba w zależności od wersji wykonania sufitu. Żyrandol zostaje i zakładam że pełni jedynie funkcję ozdobną, założeniem wystroju salonu jest szeroko pojęty styl "glamour".

W takim razie proszę kolegów o pomoc z tymi tematami:
    1. Jaki rodzaj oświetlenia zastosować jako główne, ile tych punktów świetlnych powinno być? Może panele LED, jak tak to ile i jakiej mocy świetlnej? Proszę o sugestię (chętnie z przykładami lamp/opraw).
    2. Podwójne oświetlenie nad stanowiskami powinno się montować wzdłuż ściany (strona lewa - prawa) czy prostopadle (przód i tył)?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    misiek_89 napisał:
    W takim razie proszę kolegów o pomoc z tymi tematami:
    Trzeba zrobić projekt w programie do obliczania oświetlenia. Panele LED są ostatnio najczęściej stosowanym rozwiązaniem.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    stonefree napisał:
    Panele LED

Panele LED nie będą pasować do wystroju z żyrandolem.
    Jeżeli ma on pełnić funkcję dekoracyjną. Bo jeżeli ma tylko wisieć i nie dawać żadnego efektu świetlnego, to nie ma problemu.

Ja bym pewnie przykładowo poszedł w takie rozwiązanie dla miejsc strzyżenia:
    https://www.essystem.pl/produkty/s/151;paco-midi
    Dla miejsc pracy ogólnych, może taki system by się sprawdził:
    https://www.essystem.pl/produkty/s/176;cameleon-midi-2f
    https://www.essystem.pl/produkty/s/220;mate

Niemniej jednak na to trzeba wykonać symulację i przedstawić kilka możliwych wariantów inwestorowi - a nie strzelać, co będzie dobrze.
  • Poziom 15  
    Wykonałem bardzo uproszczony projekt pomieszczenia w programie DIALUX. Założyłem 6 głównych punktów oświetleniowych o mocy 24W 2500lm UGR19 CRI85, po 2 spoty nad każdym stanowiskiem o mocy 5,5W 380lm CRI90 oraz 2 spoty w strefie mycia 5,5W 380lm CRI90. Wszystkie źródła światła na wysokości ~2,6m (sufit podwieszany).
    Nad recepcją będą dodatkowe światła ale ich nie brałem pod uwagę bo to jedynie jako dekoracja, to samo tyczy się żyrandola. Obliczenia nie uwzględniają światła dziennego z okien.

Jeszcze tylko pytanie czy miejsca gdzie według wykresu natężenie światła wynosi +700lx nie będą za mocno oświetlone? Nie chciałbym aby oświetlenie było dokuczliwe.

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc i zaangażowanie.
  • Moderator Elektrycy
    misiek_89 napisał:
    Wykonałem bardzo uproszczony projekt pomieszczenia w programie DIALUX.

Jaki został dobrany współczynnik zmniejszania?
    Jaka wyszła równomierność?
    Jak zostały dobrane parametry odbiciowe ścian, sufitu?
    Czy wstawino elementy przysłaniające?

Niemniej jednak wydaje się być tak dość sensownie, choć jasno.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    misiek_89 napisał:
    Proszę o udzielenie porady odnośnie oświetlenia salonu fryzjerskiego

Ile osób będzie tam ciągle pracowało?
    misiek_89 napisał:
    Jestem na etapie ustalania miejsc montażu oświetlenia i jego instalacji.

Jesteś wykonawcą instalacji czy właścicielem? Po uzyskaniu odpowiedzi obawiam się, że mogę położyć na łopatki ów salon ;)
  • Poziom 8  
    kozi966 napisał:

To nie rakieta i w kosmos nie lecimy.
    Wystarczy kalkulator w telefonie, żeby z marginesem błędu +\- 20% określić naświetlenie.
    Zwłaszcza, że zakresy naświetlenia są bardzo elastyczne.
  • Poziom 15  
    Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Cytat:
    Ile osób będzie tam ciągle pracowało?

Aktualnie 2 osoby.
    Cytat:
    Jesteś wykonawcą instalacji czy właścicielem? Po uzyskaniu odpowiedzi obawiam się, że mogę położyć na łopatki ów salon ;)

Jestem właścicielem. Proszę o wszystkie możliwe uwagi, gdyż na obecnym etapie jeszcze wszystko mogę zmodyfikować.

Cytat:

Współczynnik zmniejszania 0.8
    Cytat:

Na karcie wyników nie widzę tego parametru.
    Cytat:

Ściany kolor biało-szary odbicie 60%
    Sufit kolor biały odbicie 80%
    Podłoga płytki odbicie 70%
    Cytat:

Nie. Możesz wytłumaczyć o co chodzi ?

Cytat:
    Niemniej jednak wydaje się być tak dość sensownie, choć jasno.

Na początku jak zakładałem ten temat obawiałem się, że będzie za ciemno i użytkownicy forum to potwierdzili. Teraz mam wątpliwości czy po załączeniu głównego oświetlenia nie będzie za jasno, wręcz nieprzyjemnie? Może lepiej poszukać słabszych opraw i celować bliżej wyniku min. 300lx - max.500lx?
  • Pomocny post
    Moderator
    misiek_89 napisał:

Na początku jak zakładałem ten temat obawiałem się, że będzie za ciemno i użytkownicy forum to potwierdzili. Teraz mam wątpliwości czy po załączeniu głównego oświetlenia nie będzie za jasno, wręcz nieprzyjemnie? Może lepiej poszukać słabszych opraw i celować bliżej wyniku min. 300lx - max.500lx?

Lepiej rozdziel oświetlenie na 2 obwody, w proporcji mniej więcej 40 i 60 %.
  • Poziom 15  
    retrofood napisał:
    misiek_89 napisał:

Lepiej rozdziel oświetlenie na 2 obwody, w proporcji mniej więcej 40 i 60 %.

Na tą chwilę planowałem 3 obwody:
    1 obwód - 2szt. spot w strefie mycia
    2 obwód - 6szt. spot w strefie strzyżenia
    3 obwód - 6szt. paneli oświetlenia głównego <- kwestia czy tutaj też warto zrobić jakiś podział?

Zastanawiałem się również nad opcją zastosowania ściemniacza 1-10V do głównego oświetlenia. W tym przypadku zawsze jest możliwość skorygowania natężenia, kwestia jaki ma to wpływ na trwałość opraw (przystosowane do ściemniania).
  • Moderator
    misiek_89 napisał:

3 obwód - 6szt. paneli oświetlenia głównego <- kwestia czy tutaj też warto zrobić jakiś podział?

Właśnie o tym wspomniałem, ten podział 40/60. I powtórzę to, co pisałem na początku. Większe wartości natężenia oświetlenia winny być na stanowiskach, a tzw. oświetlenie główne winno mieć możliwość jakiejś regulacji, aby nie generowało zbędnych kosztów. Wg mnie wystarczy więc żyrandol oddzielnie i 3 obwód podzielić na 2 części.