Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwiązanie na ogrzewanie +CWU w domu autonomicznym

13 Sty 2020 00:18 840 36

• Poziom 17  
    Witam, Panowie nietypowe pytanie do pasjonatów OZE: Planuje zakup domu do remontu i zrobienie całkowicie niezależnej instalacji autonomicznej, z opcją przełączania awaryjnego na sieć (panele solarne + panele fotowoltaiczne + turbiny wiatrowe + akumulatory + inwertery). O ile z elektryką sobie poradzę, o tyle zastanawiam się jak mozna by rozwiazac efektywnie ogrzewanie + CWU. Dom 100m2 jest do kapitalnego remontu wiec wszystko wchodzi w grę. Ktos o otwartym umysle (nie zamkniety tylko na sprawdzone znane rozwiazania) ma jakies pomysly na ogrzewanie pomieszczen i wody ?

Rozwiązanie na ogrzewanie +CWU w domu autonomicznym
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 36  
    Dlaczego autonomiczna? Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to sensu. Zatem jaki jest cel?
  • Poziom 20  
    Może pod domem jest zródło termalne było by idealnie do ogrzewania :D

• Poziom 17  
    Tak jak przypuszczalem, ze dostane odpowiedzi nie majace na celu rozwiazania mojego problemu. Czy oplacalne czy nie, nie ma znaczenia. Przyjmijmy odpowiedz np: ze dla idei i srodkowego palca koncernom oraz wladzy ;)

Wracajac do tematu: ktos ma pomysly na CWU + cieplo w takim domu?
    (zasilanie DC bedzie 24 lub 48V)
  • Poziom 36  
    Boosterpl napisał:
    ... To jest dla idei i srodkowego palca koncernom oraz wladzy - jesli juz musze odpowiadac ;)

Nie, nie musisz ale wiadomo teraz co pisać a czego nie pisać. Skoro nie rozumiesz to zobacz co naskrobałem w "międzyczasie"

Cytat:

jeśli chodzi o OZE to w ogromnym skrócie:
    - panele solarne to kłopot wynikający z konserwacji oraz problemami z nadmiarem energii latem (akurat wtedy gdy nie jest ona potrzebna), zaś zimą wydajność ich jest praktycznie zerowa (akurat wtedy gdy energii potrzebujemy) no i problemy z przetwarzaniem na inne rodzaje energii
    - panele PV, te mimo podobnego charakteru pracy (lato/zima) mają lłatwość przetwarzania energii, no i podstawa to jest "prosument" czyli możliwość oddania energii do ZE (jak do dużego akumulatora) i odebrania jej zimą ze stratą 20%. na żadnym innym akumulatorze nie uzyskasz takiej sprawności, dlatego jest to opłacalne ale wyklucza to autonomię.

Natomiast znając Twój cel wcale bym tego nie napisał. Nie wymagaj by dyskutanci dyskutowali nie widząc o czym mają dyskutować.

Teraz natomiast wiem, że stać Cibie na pokazywanie środkowego palca koncernom i to musi dobrze Cię stać o czym zaiste się przekonasz no ale o tym nie ma co dyskutować.
  • FotowoltaikaFotowoltaika

• Poziom 17  
    Skoro juz mamy rozwianą ową opłacalność, wracając do pytania, ktos ma pomysl na ogrzewannie w takim wariancie CWU + cieplo ? (Po stronie DC bedzie 24 lub 48v)

Dodano po 4 [minuty]:

Erbit napisał:
    Teraz natomiast wiem, że stać Cibie na pokazywanie środkowego palca koncernom i to musi dobrze Cię stać o czym zaiste się przekonasz no ale o tym nie ma co dyskutować.

Jesli masz wiedze w tym temacie to moze podpowiesz jakie moga byc konsekwencje jesli sam zaloze instalacje 3-4kWp + 2 turbiny 600w i bedzie to calkowicie niezalezne a jednoczesnie ekologiczne dla srodowiska?
  • Poziom 36  
    Boosterpl napisał:
    Skoro juz mamy rozwianą ową opłacalność, wracając do pytania, ktos ma pomysl na ogrzewannie w takim wariancie CWU + cieplo ? (Po stronie DC bedzie 24 lub 48v)

To chyba nie tak.

Najpierw powinieneś się zastanowić jakie potrzebujesz magazyny energii - przede wszystkim jak duże magazyny (zakładam oczywiście, że masz zupełnie autonomiczną instalację).

Jak liczyłem dla siebie to potrzebowałem 5kWp PV na dachu aby zabezpieczyć roczne potrzeby zużycia prądu. Gdybym dołożył do tego CWU, to potrzebowałbym prawie 8kWp na dachu.

Teraz do rzeczy. przychodzi lato, jest piękne słońce i panele przez 3 godziny pracują pełną parą. mamy przez to wytwrzone 8kW*3h = 24kWh energii elektrycznej (tak szacunkowo). teraz idźmy dalej... mamy takich dni 20 czyli 480kWh energii elektrycznej (a lato się jeszcze nie skończyło, PV nadal produkują) potrzebnej w przyszłości na bieżące potrzeby urządzeń elektrycznych + CWU. Nie mam w tym energii na ogrzanie domu zimą. czy już rozumiesz z czym chcesz się zmierzyć pisząc o autonomii i środkowym palcu ? A energię musisz gromadzić bo zimą jej nie będzie i dojdzie jeszcze ogrzewanie.

Tak więc pomysł Twój uważam za czysto filozoficzny choć znam takich, którzy idą podobnym tropem. Poczytaj sobie co kolega jaskiniowiex wymyślił -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3261011.html

Kolejna sprawa to jak chcesz energię wytworzoną w lipcu przechować do lutego? W czym ? W akumulatorze? No można, oczywiście... ale straty musisz liczyć.

Powodzenia, dalsza dyskusja jest z mojej strony bezcelowa.
    EOT.
    [edyta]
    podpowiem, że te 480kWh przy akumulatorze 24V to będzie 20 000 Ah - a jak pisałem nie ma w tym ogrzewania no i to tylko 20 dni lata. Ilość Ah się zwiększy jak doliczysz straty na magazynowaniu i przetwarzaniu energii bo szacuje się, że akumulator na sprawność 60%. Do tego dojdzie konserwacja akumulatorowni no i okresowa wymiana akumulatorów. Mnie naprawdę nie chce się tego liczyć bo uważam, że to utopia. No ale.. może Ciebie na to stać by w ten sposób pokazać środkowy palec koncernom.

• Poziom 17  
    Juz 3ci raz piszesz o nieoplacalnosci tego rozwiazania, a mi wciaz nie o to chodzi... moze mam strumyk i bede extra prad bral z turbiny ze strumyka? A moze mam 2 tony darmowych akumulatorow? Moze ciągne na lewo prąd z wiatraka 1MW... nie ma znacenia bo:

Nie pytalem o oplacalnosc, tylko o rozwiazanie korzystnego ogrzewania w przypadku pelnej autonomii przy zrodle duzej pojemnosci DC 48V i stale dostarczanym niezaleznie od tego czy jest jasno czy ciemno czy wieje czy sra mi ptak na balkonie... ;)
  • Poziom 36  
    Rozwiązanie dobiera się do .. czegoś A Ty masz "może". Więc może postaw sobie akumulatorownie jak masz tony darmowych akumulatorów albo może postaw sobie elektrownie wodną jak masz rzeczkę.

możesz też:
    - może wybudować biogazownię
    - może zrób odwierty do ropy
    - może zrób odwierty do wód geotermalnych
    - może zrób odkrywkową koapalnię węgla brunatnego
    - może kamiennego
    - może atom zaprzęgnij

Kto bogatemu zabroni?

Zaś na poważnie - co mam Tobie doradzić albo o czym dyskutować jak Ty masz "może"? Wybierz sobie jedno z powyższych rozwiązań albo wszystkie na raz i już.. gotowe, jesteś autonomiczny.

• Poziom 17  
    Licze na to, ze znajdzie sie inny rozmowca, ktory wie o co pytam i o co mi chodzi.
  • Poziom 20  
    Zapomnieliście jeszcze o magazynowaniu wodoru i póżniejszym jego wykorzystaniu czy to do grzania czy do produkcji prądu.
  • Poziom 36  
    marekj31 napisał:
    Zapomnieliście jeszcze o magazynowaniu wodoru i póżniejszym jego wykorzystaniu czy to do grzania czy do produkcji prądu.

Podaj przykład takiej domowej instalacji.
  • Poziom 14  
    Boosterpl napisał:
    Licze na to, ze znajdzie sie inny rozmowca, ktory wie o co pytam i o co mi chodzi.

Zacznij od policzenia OZC tego (zmodernizowanego)domu bo nikt tu nie ma kryształowej kuli.

Ponieważ prywatnie zbudowałem dom całkowicie zasilany prądem to ci podpowiem co potrzebujesz do ogrzewania:
    -wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    -w łazienkach -kable grzejne z termostatem (24-25 st C)
    -pomieszczenia w zależności od tego co kto lubi-podłogówka na kablach lub grzanie powietrzem z klima konwektorów (ok 22-23 st C)
    -bojler elektryczny 200l na 4 osoby(ale może być mniejszy)
  • Poziom 20  
    Z produkcją wodoru nie ma problemu, problem jest z jego magazynowaniem ale to by rozwiązało problem autonomii domu. Nie wiem tylko czy technologia starego domu znacząco nie wpłynęła by na koszty ( czasami lepiej, taniej postawić od nowa, nową technologią )
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Skoro nie chcesz sprawdzonych rozwiązań to postaw sobie mały reaktor jądrowy i będziesz miał ciepło i prąd.
    Możesz jeszcze popróbować pozyskiwać energię orgonalną, a tu masz coś na ten temat: http://srebrokoloidalne.waw.pl/akumulatory-orgonu-2.html
    Albo wykorzystanie energii Tesli. W necie jest cała masa informacji na ten temat.

Ja przynajmniej nie znam nikogo, kto by miał takie źródła energii i z nich korzystał, tak więc nie możesz mi zarzucić, że jest to znany i sprawdzony sposób wytwarzania energii w autonomicznym domu. :)

Dodano po 2 [minuty]:

Brunoxp napisał:

-wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    -w łazienkach -kable grzejne z termostatem (24-25 st C)
    -pomieszczenia w zależności od tego co kto lubi-podłogówka na kablach lub grzanie powietrzem z klima konwektorów (ok 22-23 st C)
    -bojler elektryczny 200l na 4 osoby(ale może być mniejszy)

Ale to są znane i sprawdzone rozwiązania, a autorowi chodziło o coś co wykracza poza zamknięty umysł ;)
  • Poziom 14  
    Plumpi napisał:
    Ale to są znane i sprawdzone rozwiązania, a autorowi chodziło o coś co wykracza poza zamknięty umysł

Rzeczywiście nie dostrzegłem. No to zostaje ogrzewanie przy cieple reaktora.
  • Poziom 20  
    Erbit napisał:
    marekj31 napisał:

Podaj przykład takiej domowej instalacji.

Było już o tym kiedyś https://www.youtube.com/watch?v=i8HEAqDlwHA
  • Poziom 20  
    Na tamte czasy było drogo może teraz wyjdzie taniej.
  • Poziom 36  
    marekj31 napisał:
    Na tamte czasy było drogo może teraz wyjdzie taniej.

Mimo, że autor remontuje dom to ta kwestia (ceny) nie ma dla autora absolutnie żadnego znaczenia.

Na szybko licząc przy moim zużyciu energii inwestycja zwróciłaby się po 208 latach (sorry, trochę mniej bo nie uwzględniłem samochodów). Ja tam wolałbym w tej cenie nie pokazywać palca koncernom.. no ale to ja.

[edyta]
    Jak autor wybuduje to z chęcią zobaczę taką instalację. jeśli nie na YT to mogę przyjechać.
  • Poziom 26  
    Sam sobie przeczysz
    Boosterpl napisał:
    niezależnej instalacji autonomicznej, z opcją przełączania awaryjnego na sieć

to wcale nie oznacza niezależności poza tym musisz cały czas płacić opłaty stałe, słaby interes.

Boosterpl napisał:
    zastanawiam się jak mozna by rozwiazac efektywnie ogrzewanie + CWU. Dom 100m2

Jedyne rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy to podłogówka wodna +pc+ duży zbiornik na wodę pod ziemią
    grzany solarami przez min pół roku, dach oczywiście solary +pv na full. I teraz wie opcje, albo ciepła woda i pompa
    pompująca ze zbiornika do wymiennika pc, albo wężownica w zbiorniku na ful i ciepło przemiany lodu wykorzystać.
  • Poziom 11  
    Boosterpl napisał:
    zrobienie całkowicie niezależnej instalacji autonomicznej, z opcją przełączania awaryjnego na sieć (panele solarne + panele fotowoltaiczne + turbiny wiatrowe + akumulatory + inwertery). O ile z elektryką sobie poradzę, o tyle zastanawiam się jak mozna by rozwiazac efektywnie ogrzewanie + CWU.

Ale gdzie wy tu widzicie problem? W lecie NIE będzie odsyłał wyprodukowanej energii do sieci żeby "pokazać środkowy palec koncernom", a w zimie będzie pobierał energię z sieci (to to awaryjne przełączenie na sieć) - bo przecież jej nie zmagazynuje w takiej ilości!
    Można jeszcze:
    - wybudować sobie elektrownie szczytowo-pompową
    - magazynować energię w sprężonym powietrzu
    - magazynować energię kinetyczną w szybie głębinowym

A na poważnie: Boosterpl - posłuchaj kolegów. Wszytsko można, ale musi to mieć ekonomiczny sens. A jeśli masz tyle kasy że jest to dla Ciebie bez znaczenia to wynajmij jakichś ekspertów/szamanów zrobią Ci instalację wyspową - nawet z miniaturowym reaktorem (podobno są takie)
  • Poziom 21  
    Magazynowanie energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania nie ma żadnego sensu, a nawet mniej niż zero ekonomicznego, kiedy można magazynować ciepło w wodzie, betonie czy gruncie.

Podejrzewam, że 100m2 betonu pomalowanego na czarno, z szybą z przodu, styropianem z tyłu, byłoby dużo lepszą instalacją cieplną z magazynem niż PV.

Pozostają Ci źródła nieodnawialne:
    - paliwa kopalne

Albo odnawialne:
    - biomasa (hodowla, a potem spalanie),
    - biogaz (hodowla, procesy biologiczne a potem spalanie gazu albo generowanie energii z gazu),
    - odbieranie ciepła z procesów biologicznych (kiszonka itp).

Nawet w krajach trzeciego świata potrafią wykorzystać biogaz, podobno z 1kg odpadów robi się 1m3 metanu :D Poszukaj na YT.
  • Poziom 27  
    Mozesz też opracować proces pirolizy tworzyw sztucznych.
  • Poziom 11  
    marekj31 napisał:
    Reaktory budują już 12-sto latkowie więc może i ekspertów nie będzie trzeba wzywać.

No tak ale nawet tam pisze że energetycznie to jest deficytowy! Choć z innej strony to się dobrze wpisuje w filozofię autora tego wątku - że go ekonomika nie obchodzi.

No dobra, ale dość żartów.
    Jest rozwijany projekt EINSTAIN gromadzenia letniego ciepła z solarów na cele zimowego ogrzewania w ogromnym izolowanym zbiorniku wody. Ciepło odzyskuję się albo pompując gorącą wodę w kaloryfery albo pompą cipła (lub i tak i tak - jak woda gorąca to bezpośrednio a jak chłodna to PC. Polecam się zapoznać.
    https://www.cire.pl/pliki/2/art2.pdf

Czy to ma sens? Nie wiem.
    To plus fotowoltaika z akumulatorami i opcjonanym agregatem pozwoliło by osiągnąć tą mityczną "niezależność"
  • Poziom 21  
    Na forum Murator, ludzie robili bufory pod domem, nagrzewane solarami w lecie. Nie pamiętam czy były jakieś efekty ;)
  • Poziom 39  
    Boosterpl napisał:
    Planuje zakup domu do remontu i zrobienie całkowicie niezależnej instalacji autonomicznej, z opcją przełączania awaryjnego na sieć (panele solarne + panele fotowoltaiczne + turbiny wiatrowe + akumulatory + inwertery)
    Boosterpl napisał:
    Czy oplacalne czy nie, nie ma znaczenia. Przyjmijmy odpowiedz np: ze dla idei i srodkowego palca koncernom oraz wladzy

Właśnie robiąc napompowany( bez sensu) projekt z kilku źródeł energii zostaniesz nieźle oskubany i to tak , że poczujesz ten środkowy palec wiesz gdzie... A efekty marne, do opanowania, zintegrowania, utrzymania i konserwacji kilka systemów zamiast jednego dobrego.
    Ktoś nie liczący się z kosztami nie remontuje starocia, bo to zawsze będzie umalowany trup. Remontując starzywo zawsze zostanie Ci jakiś kompromis w postaci jego lokalizacji, izolacji poziomej itd. Budowa nowego często jest tańsza niż jego remont, znam z doświadczeń klientów, którzy się "wpakowali" w podobne sytuacje. Stare trzeba najpierw wypruć ( realnie wszystkie instalacje) podłatać mury i zacząć od zera to samo co w nowym, z tą różnicą, że to zawsze będzie stare.
    Czy się da integrować? Pewnie, że tak, tylko to powiększy znów bezsensownie koszty o kolejne 50% albo i więcej. Za nietypowe rozwiązania nietypowo dużo się płaci.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    ACCel napisał:
    Na forum Murator, ludzie robili bufory pod domem, nagrzewane solarami w lecie. Nie pamiętam czy były jakieś efekty ;)

Efekt był - potrzebne jest jezioro ;)

Dla typowego, dobrze ocieplonego domu parterowego o powierzchni ok. 100m2 potrzeba ok. 50GJ energii cieplnej do ogrzania w sezonie grzewczym.

Zakładając, że robimy zbiornik z wodą pod domem i magazynujemy w tej wodzie energię.
    1kg wody do podniesienia temperatury o 1'C potrzebuje ok. 4,2kJ energii.
    Woda, aby ogrzewała dom musi mieć minimum 40'C, a może być podgrzana maksymalnie do 90'C.
    Zatem 1m3 wody zmagazynuje nam energię:
    4,2kJ * 50'C * 1000kg = 210MJ

Zatem jako magazyn ciepła musimy zgromadzić
    50000MJ/210MJ= ponad 238m3 wody.
    Przy założeniu, że woda będzie się znajdować w idealnie izolowanym zbiorniku, który nie traci w ogóle energii, ani też nie traci wody.
    Woda rozgrzewając się zwiększa swoją objętość.
    Przyjmijmy ok. 5%
    Zatem musimy mieć zbiornik o łącznej objętości przynajmniej 250m3
    Daje nam to kubaturę porównywalną z jedną całą kondygnacją budynku.

Czym to teraz napakować energią?
    50GJ = ok. 13900kWh energii.
    Panel fotowoltaiczny 1kWp wytworzy ok. 900kWh energii rocznie.
    Zatem 13900/900=15,4kWp
    Potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy minimum 15,4kWp
    Jeżeli chodzi o kolektory słoneczne to mają większy uzysk z m2 niż fotowoltaika. Jednak rzeczywisty uzysk ciepła dość mocno zależy od temperatury wody w obiegu. Zasadniczo uzysk roczny z solarów to ok. 300-1000kWh z 1m2
    Trzeba by poszukać dokładnych danych, aby to policzyć.
    Trzeba wziąć pod uwagę, że musimy podgrzać wodę do 90'C, a wtedy spada wydajność kolektorów.
  • Poziom 26  
    To już lepiej jest z lodem, ciepło topnienia lodu to 332KJ/kg, co daje 150m3 wody, grzane solarami bo większa sprawność i można założyć
    max sprawność wtedy by wystarczyło 15-20m2 solarów.

Dodano po 58 [sekundy]:

No ale Pc potrzebna żeby prze-konwertować do wyższej temp to ciepło.