Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Focus MKII 1,6 TDCI 2005, - Nie dziala centralny zamek, uszkodozny GEM ?

Makxio 13 Sty 2020 15:31 189 0
    Makxio
    Poziom 17  
    Witam,

Panowie, taka oto sytuacja:

Samochód jak w temacie, przyjechał z Niemiec z uszkodzonym silnikiem, silnik został naprawiony, i gdy juz prawie wszystko zmierzało do szczęśliwego końca właściciel źle włożył akumulator (zamiana biegunów) no i popaliło się kilka bezpieczników, auto udało się jakoś przywrócić do działania ale nie działały szyby, centralny zamek, sterowanie lusterkami i nie wiem jeszcze co bo na razie na tych rzeczach sie skopiłem.

Podejrzenie padło oczywiście na moduł GEM, tam bezpieczniki wszystkie sprawdzone, również bezpieczniki w skrzynce w komorze silnika sprawdzone (miernikiem, probówka etc). Modul GEM, ktory byl oryginalnie w tym aucie, to taki gdzie sa dwa rzędy bezpieczników a jedna duza kostka (taka brązowo/pomarańczowa) jest od spodu, tam tez na tej kostce ida kable zasilające do sterowników w drzwiach, zaczałem sie temu przyglądać i okazało sie, ze sterowniki w drzwiach nie dostaja zasilania a dla sterownika drzwi od strony kierowcy w ogóle nie ma pinu od strony modułu GEM (nie ma fabrycznie, jest tylko puste miejsce) Po podaniu na krotko zasilania na poszczególne sterowniki zaczęły działać szyby.

Wychodzi na to, ze to nie jest GEM do tego samochodu, mimo ze kartka z rozpiska bezpieczników, która była przy GEM pokazuje dwa rzędy bezpieczników czyli jakby zgadza sie z tym co bylo zamontowane.

Mialem pod reka inny moduł GEM (bezpieczniki sa niejako w środku, podłączyłem, zasilanie do sterowników drzwiowych wróciło , wszystkie szyby działają ale nie działa centralny zamek, ani z kluczyka ani z pilota, próbowałem douczyć pilota procedura pt 4 x zapłon. ale nie ma żadnego pikniecia , które sygnalizuje wejście w tryb nauki pilota.

Reasumujac:

- szyby i sterowanie lusterkami dziala
    - nie działa centralny zamek (z kluczyka i pilota)
    - mam komunikacje do modułu GEM
    - mam komunikacje do sterowników w drzwiach (wszystkich) poprzez CAN
    - w sterowniku drzwi kierowcy mam błąd o braku inf. zwrotnej od centralnego zamka .
    - jesli dobrze rozumuje sterownik centralnego zamka jest w GEM ? czy w drzwiach kierowcy ?
    - w jaki sposób można ustalić jaki ma być moduł GEM do tego samochodu ?
    - czy funkcjonalność centralnego zamka konfiguruje sie w samym module GEM , czy byly moduły GEM bez centralnego zamka ????

Z racji ze nie miałem za duzo czasu, nie zaglądałem do sterownika drzwi, patrząc na schematy są dwie wersje (w uboższej silnik zamka idzie z modułu GEM a w rozbudowanej sterownik drzwi napedza silnik zamka).

Czy macie koledzy jakieś dalsze propozycje diagnostyki i gdzie szukać problemu ?

M.
  • HelukabelHelukabel