Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus GL553VD - Brak podświetlenia i nie działająca klawiatura

13 Sty 2020 17:10 165 2
 • Poziom 16  
  Dzień dobry.
  Trafił do mnie gamingowy laptop Asus GL553VD.

  Mam do niego board view.

  Z doświadczenia z gamingowymi laptopami Asusa, wiem, że producent wypuścił aktualizację oprogramowania klawiatury "ROGK FW Update Tool v2.1.8" który to w wielu laptopach spowodował jej nie działanie. Aktualizacja była do pobrania w programie "MyAsus". Po zauważeniu usterki wypuścili "ROGK FW Update Tool v2.2.2" , który miał naprawiać tę usterkę lecz jest to aktualizacja tylko do wybranych modeli z serii ROG. Ostatnio przerabiałem podobną sytuację z modelem "Asus ROG G752VSK" :

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3647401.html

  Powracając do tematu teraz mam na stole Asus ROG GL553VD. Laptop był już w jakimś serwisie co poskutkowało wyrwanym kondensatorem C4507 i przerwaną przy nim ścieżką LCD_BACK_PWM. Zostało to naprawione.

  Po tym zabiegu podczas włączania laptopa gdy pojawia się logo ASUS podświetlenie na chwilę było. Dalej już tylko ciemność. Zmierzyłem przy rezystorze R4504 i po jednej stronie mam sygnał +LCD_VCC i tam jest 3,3 v a po drugiej stronie na lini LCD_BKEN_CON coś ok 0,28 V. Co ciekawe po odpięciu klawiatury i włączeniu laptopa podświetlenie matrycy jest cały czas a na lini LCD_BKEN_CON pojawia się napięcie 3,3 v.

  Mając świadomość, że sama klawiatura nie działa (oprócz włącznika) a nie znalazłem nigdzie pliku klawiatury do tego konkretnego modelu aby ją wskrzesić nie jestem do końca pewien czy w tym wypadku nie jest wadliwa sama klawiatura czy jest to faktycznie wina jej oprogramowania czy może jest to wina grafiki GTX1050 która po zainstalowaniu ma wykrzyknik i komunikat, że system zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów (Kod 43). Kolejnym krokiem będzie zamówienie klawiatury ale zanim ona przyjdzie może drodzy koledzy mieli podobny problem z tym modelem i może mnie na coś nakierują?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

 • Spec od komputerów
  Klawiaturę najlepiej sprawdzić testerem - jeśli ma zwarcia to może powodować problemy z podświetlaniem (na co może wskazywać działanie podświetlenia po odłączeniu klawiatury). Bez sprawdzenia klawiatury nie ma sensu programowania KBC.
  Jeśli chodzi o grafikę to może być uszkodzona. Jeśli są ślady programowania kości BIOSu to możliwe, że ktoś zaprogramował kość złym wsadem i stąd błąd.