Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica napiecia Volt Polska AVR1000VA

MarcinM2020 13 Jan 2020 17:16 639 13
Testo
 • #1
  MarcinM2020
  Level 14  
  Witam. Mam przetwornicę jak w temacie (tą wersję w czarnej obudowie) i kilka pytań w związku z tym.
  Teorytycznie na wyświetlaczu powinna ona wskazywać trzy parametry. Napięcie wejsciowe, napięcie wyjsciowe i obciążenie w procentach. Tylko problem jest taki że cały czas obciążenie pokazuje jako 000 procent... Oczywiście pracuje pod obciążeniem, niby nie wielkim ale jednak.
  Mam także pytanie czy to normalne że zasilanie na wyjściu pływa tak samo jak to na wejściu??? Czyli dziś w granicach tylko 215-235V.
  A także trzecie pytanien po co jest ten przycisk opóźnienia 6 lub 180sekund?
  Za pomoc z góry dziękuje
 • Testo
 • #3
  MarcinM2020
  Level 14  
  Część wątpliwości się wyjaśniła. Pod odbiornikiem pobierającym więcej prądu faktycznie pokazuje obciążenie. Więc to pytanie wycofuję.
  Pozostaje mi jeszcze pytanie czy normalną sprawą jest to że dosyć późno zaczyna podnosić napięcie. Czyli jak mam spory spadek z sieci (dziś chwilowo kilka razy zdarzyło się 206V a często bywa jeszcze gorzej) to dopiero po chwili zaczyna ratować sytuację (po około sekundzie). Jeśli tak to ma się zachowywać to będę musiał niestety oddać to urządzenie...
  Oraz zauważyłem że co jakiś czas na ułamek sekundy zapala się lampka od przeciążenia (a wskaźnik pokazuje 000 %) po czym znika. Dodam że dzieje się to w sytuacji jak pod stabilizatorem podłączony jest tylko tv i amplituner stereo.

  Aha jeszcze to opóźnienie 6/180s. Po co?
 • #4
  jdubowski
  Tube devices specialist
  marcin.moczala wrote:
  Aha jeszcze to opóźnienie 6/180s. Po co?


  To jest opcja opoźnienia zadziałania zabezpieczenia nadprądowego. Dla urządzeń napędzanych silnikiem rozruch z poborem dużego prądu może trwać > 6s.

  BTW - instrukcji nie dostałeś? Tam jest to opisane...

  marcin.moczala wrote:
  Czyli jak mam spory spadek z sieci (dziś chwilowo kilka razy zdarzyło się 206V a często bywa jeszcze gorzej) to dopiero po chwili zaczyna ratować sytuację (po około sekundzie). Jeśli tak to ma się zachowywać to będę musiał niestety oddać to urządzenie...


  Dopuszczalne odchylenia wynoszą ±10%, czyli od 207 do 253 V.

  marcin.moczala wrote:
  pod stabilizatorem podłączony jest tylko tv i amplituner stereo.


  Urządzenia wyposażone w zasilacze impulsowe stabilizacji nie potrzebują.
 • Testo
 • #7
  MarcinM2020
  Level 14  
  Dokladnie taka jest sytuacja jak opisywałem i dyskutowałem w podanym linku. Czyli w najgorszej sytuacji spada nawet do 185 V. Delikatnie mówiąc szlak mnie już trafia z tego powodu. Na marginesie mówiąc wywaliłem sporo kasy na zestaw stereo (takie zboczenie) i okazuje się że jest zbyt czuły na takie wahania. Normalny sprzęt tego nie "wyłapuje" ale ten niestety tak.
  Nie mam już pomysłu co z tym zrobić. Potestuję ten stabilizator jakiś czas a jak sie nie sprawdzi to niestety oddam.
 • #9
  MarcinM2020
  Level 14  
  Ze zbyt wysokim napięciu raczej nie mam problemu. Podczas licznych pomiarów chyba nie zauważyłem żeby chociaż raz było ponad 240V :)
 • #10
  jdubowski
  Tube devices specialist
  marcin.moczala wrote:
  Ze zbyt wysokim napięciu raczej nie mam problemu


  No to jak w tym sąsiednim wątku radzili - autotransformatorem podnieś o 10% (trafo bezpieczeństwa 230/24V o mocy 100W, odpowiednio połaczone), potem daj stabilizator i problem rozwiązany.
 • #11
  MarcinM2020
  Level 14  
  Kurcze można jaśniej? Może w końcu znajdę rozwiązanie:) Co to jest autotransformator? Gdzie to kupić? :) Jak podłączyć???
  Czyli ten stabilizator który mam nie wystarczy?
 • #12
  jdubowski
  Tube devices specialist
  marcin.moczala wrote:
  można jaśniej? Może w końcu znajdę rozwiązanie:) Co to jest autotransformator?


  Wyobraź sobie transformator 230/24V którego uzwojenie pierwotne zasilasz z sieci 230V. Koniec uzwojenia pierwotnego łączysz z początkiem wtórnego i między początkiem uzwojenia pierwotnego a końcem wtórnego otrzymujesz sumę napięć na obu uzwojeniach czyli 254V.

  marcin.moczala wrote:
  Czyli ten prostownik który mam nie wystarczy?


  Jaki znowu prostownik?
 • #13
  MarcinM2020
  Level 14  
  Wymieniłem stabilizator volt polska avr1000va (czarny) który testowałem na taki sam tylko biały... I o dziwo jest to zupełnie inne urządzenie. No chyba że poprzednio trafiłem na jakąś uszkodzoną sztuke. Teraz (ten biały) bardzo fajnie działa cały czas podnosi napięcie, nawet na chwilę napięcie na wyjściu nie spadło poniżej 218V. W tym czarnym był taki moment że nawet przy 209 V z gniazdka zwlekał z podniesieniem.
  Teraz jak tylko na ulamek sekundy pojawi się ok 213-214V to napięcie błyskawicznie zostaje podniesione o ok 20V.
 • #14
  MarcinM2020
  Level 14  
  Po testach białego stabilizatora VoltPolska AVR1000VA oceniam urządzenia bardzo pozytywnie. Całkowicie spełnia swoje zadanie, sprzęt stereo w końcu działa poprawnie.
  Więc jeśli ktoś ma podobne problemy z prądem to śmiało można sobie coś takiego kupić.