Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ardo LS9209 - Uszkodzony moduł

13 Sty 2020 18:12 534 26
  • Poziom 19  
    Zmywarka Ardo.
    Strzelił przekaźnik VSB 24STB.
    Po usterce świeciła tylko dioda po prawej stronie, jak na zdjęciu.
    Wymieniłem przekaźnik na JRC27F 24V (4078), ponieważ oryginału nie udało się kupić.
    Jest trochę mniejszy, ale jakoś udało się go wlutować.
    Niestety stan urządzenia bez zmian, nie reaguje na przycisk zmiany programu.

Jakieś sugestie?
  • Poziom 19  
    Była jeszcze uszkodzona dioda DZ1.
    Po wymianie zmywarka ruszyła, ale nie grzeje wody.
    Grzałka sprawna, opór około 28 Ohm.
  • Poziom 24  
    qwazarpl napisał:
    Po wymianie zmywarka ruszyła, ale nie grzeje wody.
    Grzałka sprawna, opór około 28 Ohm.

Czyli mamy rozumieć, że przyciski już działają i można zmieniać program ?
    Jeśli tak, to ja bym się jeszcze skupił na tym przekaźniku, bo to on steruje grzałką. Może go źle dobrałeś, wrzuć zdjęcie starego.
    Możesz sobie podpiąć pod cewkę przekaźnika diodę LED z rezystorem i sprawdzić czy przekaźnik dostaje sygnał sterujący na cewkę. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    W załącznikach masz karty katalogowe przekaźników które możesz użyć zamiennie.
    A tu masz gdzie można je kupić: :arrow: Link (np. trzy ostatnie pozycje)
    Skoro naprawiasz sprzęt profesjonalnie to nie sugeruj się bezkrytycznie tym co ktoś napisał, nawet na tym forum. Miałeś przecież oba przekaźniki w ręku, a na obudowach podane są główne parametry.
  • Specjalista AGD
    qwazarpl napisał:
    Nigdzie nie mogę dostać oryginału.
    Może więc inny zamiennik ktoś wskaże?

Moze się troszkę wysil i poszukaj, znasz rozstaw pinów, znasz napięcie, kolega wytłumaczył jaka obciążalnosć styków musi być, więc zostaje tylko przejrzenie kilku stron sklepów elektronicznych.

alekt77 napisał:
    Skoro naprawiasz sprzęt profesjonalnie to nie sugeruj się bezkrytycznie tym co ktoś napisał, nawet na tym forum. Miałeś przecież oba przekaźniki w ręku, a na obudowach podane są główne parametry.

Niestety, wychodzi tu brak podstawowej wiedzy przy próbach świadczenia płatnych usług.
  • Poziom 19  
    @alekt77
    Jest jedna mała nieścisłość.
    Przekaźnik VSB 24 STB ma zasilaną cewkę prądem stałym, a sugerowane prądem zmiennym.
    Nie ma to znaczenia?
  • Poziom 33  
    Oczywiście ze ma! Z pośpiechu kliknąłem w filtrze do wyboru przekaźnika na 24V i nie popatrzyłem czy AC czy DC. Przepraszam.
    Teraz będzie lepiej: :arrow: Link :)
    Proponuję RM-85.
  • Poziom 19  
    Nie popełnia błędów ten co nic nie robi.😀😀😀

Dokładnie taki kupiłem, RM85-2011-35-1024W DC.

Ucieszyłem się, zmywarka działa....i dupa.
    Grzeje nawet na programie płukania.
    Kiedy otworzyłem drzwi po skończeniu płukania, grzałka była rozgrzana do czerwoności.
    Porażka.😟
  • Moderator
    qwazarpl napisał:
    Nie popełnia błędów ten co nic nie robi
    Sęk w tym, że teraz to już nikt nie będzie wiedział jakiego babola jesteś w stanie strzelić i co tak naprawdę umiesz naprawić, a co swymi działaniami popsujesz do reszty i na dodatek nieodwracalnie. Najgorsze jest jednak to, że robisz to na szkodę użytkownika...
  • Poziom 33  
    qwazarpl napisał:
    Grzeje nawet na programie płukania.

Sprawdzałeś obwód sterowania przekaźnikiem? To będzie chyba tranzystor Q4 (sprawdź go). Sprawdź czy w momencie włączenia zmywarki od razu jest wysterowywany przekaźnik (przez R27, Q4) i załączana grzałka. Sprawdź napięcia zasilające.
  • Poziom 19  
    Od razu po włączeniu zmywarki, nawet przy programie płukania idzie prąd na grzałkę.

Resztę sprawdzę jutro.
    Dziękuję za pomoc.

W miejsce grzałki podłączyłem żarówkę.
    Po włączeniu zmywarki żarówka świeci, a cewka przekaźnika nie jest zasilana.
  • Poziom 19  
    No to mam taką sytuację.
    Na wyłączonej zmywarce styki między czerwoną strzałką są zawarte, między niebieską strzałką rozwarte.
    Jak włączę zmywarke, styki między czerwoną strzałką są rozwarte, a między niebieską zawarte i zapala się żarówka wpięta w przewody zasilania grzałki.
    Na zasilaniu cewki przekaźnika mam około 21V, prądu DC.

Ustawiony jest program płukania, a w zmywarce nie ma jeszcze wody.
  • Poziom 33  
    Czy sprawdziłeś tranzystor Q4 jak wcześniej pisałem? Jeśli jest sprawny to zmierz jakie jest napięcie miedzy jego bazą a emiterem w momencie załączenia zmywarki. Czemu masz wylutowane kondensatory elektrolityczne z płytki? Popraw luty w okolicach przekaźnika i kondensatorów, na pierwszym zdjęciu były całkiem porządne (fabryczne) a teraz to jakieś gluty.
  • Poziom 19  
    Kondensatory wylutowałem i wymieniłem wszystkie trzy, ponieważ ten najmniejszy okazał się zepsutym, a że koszt niewielki, więc wymieniłem wszystkie.
    Tranzystory dwa też będą wymieniane. Jeden ma zwarcie, ale dla świętego spokoju wymienię oba. No nie będę z tak prostym modułem walczył tyle czasu.
    Lutowanie poprawie po wymianie tranzystorów.
  • Moderator
    qwazarpl napisał:
    Potrzebuję wartości diody oznaczonej strzałką
    Zatem podaj co na niej pisze!
  • Poziom 19  
    Toni.
    Nie mogę podać bo się uszkodziła i nie da się odczytać napisu.
  • Poziom 33  
    TONI_2003 napisał:
    Zatem podaj co na niej pisze!

ale w poscie #2
    qwazarpl napisał:
    Po wymianie zmywarka ruszyła

To jeśli wtedy popełnił pomyłkę i nie ma już "trupa" to trzeba inaczej kombinować. W związku z tym że przekaźnik jest na 24VDC to patrząc na układ dioda też powinna być na takie napięcie.
  • Moderator
    alekt77 napisał:
    ale w poście #2
    Żadne tam ale (bo patrz niżej) Ty też nie wiesz co za co wkładasz? Oraz nie sprawdzasz jakie zadanie ma sprawować...
    qwazarpl napisał:
    Była jeszcze uszkodzona dioda DZ1. Po wymianie zmywarka ruszyła, ale nie grzeje wody.
    Zatem chyba powinien wiedzieć co za nią włożył?
  • Poziom 33  
    TONI_2003 napisał:
    Żadne tam ale (bo patrz niżej) Ty też nie wiesz co za co wkładasz? Oraz nie sprawdzasz jakie zadanie ma sprawować...
    qwazarpl napisał:
    Była jeszcze uszkodzona dioda DZ1. Po wymianie zmywarka ruszyła, ale nie grzeje wody.
    Zatem chyba powinien wiedzieć co za nią włożył?

Spokojnie, rozumiem Twoją irytację bo temat ciągnie się już 10 dni i wygląda że awaria zaczyna wręcz "pączkować" i daleko do jej usunięcia.
    Ja wiem jaką część na jaką wymieniam, ale kolega qwazarpl widocznie przez 10 dni zapomniał skoro
    qwazarpl napisał:
    Potrzebuję wartości diody oznaczonej strzałką

albo nie ma pewności że wtedy wymienił na właściwą. Zdjęcie na którym widać diodę DZ1 pokazuje że są na niej napisy i nie jest uszkodzona mechanicznie więc inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć.
  • Poziom 19  
    Naprawa trwa tak długo, bo po prostu nie mam czasu i
    przeciąga się też zakup tranzystorów.
    Jeden mieli na stanie, a na drugi czekam i czekam, a miał być na drugi dzień.
    Prędzej przyszłaby paczka z netu i chyba zamówię, bo jak go nie było tak nie ma.

Co do diody, to miała zwarcie.
    Uszkodzenie nie jest widoczne na zdjęciu, bo było z boku i cześć napisów nie była czytelna.
    Wlutowałem diodę pracującą na 230 V, o podobnej wielkości.
    Po wymianie diody zmywarka ożyła, ale nie grzała.
    Wymieniłem więc przekaźnik i zaczęła grzać, tylko że grzeje od razu po włączeniu dowolnego programu.

Zastanawia mnie to, czy inna wartość diody, może mieć wpływ na działanie przekaźnika grzałki?

Macie rację. Moja wiedza o elektronice pozostawia wiele do życzenia, ale uczę się i Wasze uwagi wiele w tą naukę wnoszą.
  • Poziom 33  
    qwazarpl napisał:
    Wlutowałem diodę pracującą na 230 V, o podobnej wielkości.

Przecież tam powinna być dioda Zenera (DZ1 !!!) więc o jakiej diodzie na 230V piszesz! Diodę Zenera jako zamiennik do uszkodzonej dobierasz pod względem: 1. Napięcia Zenera i 2. Mocy diody , a nie wielkości obudowy! Może poczytaj w internecie co to jest dioda Zenera, jakimi parametrami charakteryzuje się, jak się ją podłącza i w jakich układach zasilaczy pracuje.
    qwazarpl napisał:
    Zastanawia mnie to, czy inna wartość diody, może mieć wpływ na działanie przekaźnika grzałki?

To zastanów się czy różne napięcia zasilania układu elektronicznego mogą mieć wpływ na różne jego działanie bądź niedziałanie.
    qwazarpl napisał:
    ale uczę się

Tylko może nie ucz się na naprawianym sprzęcie.
  • Poziom 19  
    Wymieniłem na nowe:
    - przekaźnik
    - kondensatory C22, C4, C5
    - Q4 i U2
    - Dodę DZ1 na zenera 24 VDC

I dalej cholerna grzałka się włącza nawet na płukaniu.
    Zamknę drzwi i od razu grzeje.
  • Poziom 33  
    qwazarpl napisał:
    Wymieniłem na nowe:
    - przekaźnik
    - kondensatory C22, C4, C5
    - Q4 i U2

Popatrz na zdjęcie które wstawiłeś do swoich postów, skąd my mamy wiedzieć które to są kondensatory i układ U2 (jaki to układ, dlaczego wymieniłeś - był brzydki czy uszkodzony :wink: ?)? Mamy na podstawie Twoich zdjęć narysować schemat płytki? Tylko w jednym ze swoich postów podałeś jakie napięcie zmierzyłeś na płytce ("na zasilaniu cewki przekaźnika mam około 21V"). Nie podałeś ile wynoszą napięcia zasilające na płytce (powinny być przynajmniej dwa, większe do przekaźnika i drugie mniejsze do mikroprocesora). Pytałem o napięcie na bazie Q4 - nie odpowiedziałeś. Oczekujesz na forum pomocy na zasadzie " wymień to i tamto", a Ty stwierdzisz "O, działa". Niestety tak się nie da. Tak może być w przypadku kiedy ktoś po amatorsku naprawia SWÓJ sprzęt, ale wtedy zawsze możemy mu napisać "Zostaw, wezwij serwis". Musisz gruntownie zmienić podejście do naprawy inaczej nikt nie będzie w stanie Tobie pomóc.