Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z napieciem na baterii łazienkowej (!!)

25 Wrz 2005 11:03 5216 11
  • Poziom 10  
    Witam !
    Mam mieszkanie w 3 rodzinnym budynku.
    Własnie kończę remont generalny tego mieszkania .
    Nie jestem elektrykiem ale mam ogólne pojęcie o tych sprawach.
    Instalację elektryczną wykonałem od podstaw sam raczej w tradycyjny sposób czyli z puszkami oraz z zerowaniem ochronnym na przewodzie N (stary budynek stara instalacja nie posiadam PE).
    Teraz mam 2 pytania do fachowców.

1) W dniu wczorajszym , mając mocno pokaleczone ręce myłem się i przez przypadek dotknąłem w czasie tego mycia (musnąłem ) kran i poczułem mrowienie !!. Natychmiast przyniosłem miernik i zmierzyłem napięcie między baterią i mokrą podłogą . Miernik pokazał 2,5 V !
    wyłaczyłem główne zasilanie na całym mieszkaniu i miernik dalej pokazuje 2,5 V !!!
    Prawdę mówiąc zgłupiałem . Nie mam pojęcia co z tym zrobić . Podkreślam , że instalaca którą wykonałem była sprawdzana przez zawodowego elekryka , który nie dpopatrzył sie żadnych błedów .
    Zdaję sobie sprawę , że nie jest to groźne napięcie , ale :) jak mam to wytłumaczyć mojej żonie :) , ona nie chce sie dotknąć już do kranu !!

2) problem a właściwie zapytanie dotyczy wanny z hydromasażem. Do wanny poprowadziłem całkowicie niezależny obwód na zabezpieczeniu 10 A (zwykły bezpiecznik) i teraz nie wiem co zrobić z ochroną przecoiwporażeniową . Jedni mówią zeby podłaczyc przewód PE wanny do z przewodem N ale nie przy wannie ale na skrzynce bezpieczników a inni mówią , że najlepiej PE wanny uziemnić za budynkiem ( profilaktycznie wyprowadziłem na zewnątrz przewód uziemiający ) (mieszkanie na parterze)

Proszę o porady fachwców :) z góry dziekuję
    Eldritch
  • Poziom 21  
    w łazienkach powinny być specjalne obwody wyrównawcze które łączą wszystkie elementy metalowe ze sobą i podłączają je do uziemienia , więc powinieneś mieć taki przewód który uziemia baterie umywalkową , prysznicową , wannową , grzejnik , itp . całość powinna być podłączona do dobrego uziemiena na zewnątrz budynku.
    instalacja zasilajaca wanne z hydromasażem powinna być trójprzewodowa ( faza, zero , uziemienie ) i zabezpieczona wyłącznikiem różnicowopradowym 30 , a nawet 10 mA , dla prawidłowego działania tego bezpiecznika przewód uziemiajacy nie powinien się łączyć z przewodem zerowym , tylko powinien byc uziemiony na zewnątrz budynku .
    te 2,5 volta na baterii może brać sie stąd że czasem ktoś ma licznik starego typu z dzieloną cewką prądową , lub włączony odwrotnie ( cewka prądowa w zerze ) i jeśli podłączy obciążenie pomiedzy fazę a uziemienie , licznik nie wykazuje zuzycia energii , a uziemienie bierze z rury z zimną wodą , co przy pewnym prądzie płynącym prze tę rurę tworzy spadek napięcia na rezystancji uziemienia tej rury i to właśnie jest te 2,5 volta .
  • Poziom 32  
    Kiedyś mnie uczono, że zjawisko lekkiego drażnienia prądem jest
    objawem nadmiernej upływności z któregoś przewodu fazowego
    do otoczenia, tu np. do ściany. Przez wilgoć obwód pasożytniczy
    zamyka się do części uziemionych, np. instalacji wodociągowych

Może uszkodziłeś gdzieś izolację i zapaprałeś farbą, tynkiem, ziemią itp.
    lub niedbale coś połączyłeś w tablicy rozdzielczej

Sprawdź jeszcze dla porządku miernikiem, czy występuje tylko napięcie
    zmienne, czy też jest i stałe. To może się wydać głupie z pozoru
    w sieci energetycznej prądu przemiennego, ale niektóre upływności
    przechodzą przez taki samoistny, naturalny prostownik, który może
    wytworzyć się na styku dwu różnych, najczęściej zawilgoconych,
    materiałów (tak jak dioda ostrzowa lub stos selenowy)
  • Poziom 10  
    Moze nie doczytałes do końca :D taką ewentualność jak złe połączenie czy uszkodzenie izolacji zdaje się wykluczyłem odłaczając zasilanie na głownym zabezpieczeniu na moje mieszkanie !! :)
  • Poziom 27  
    Miałem u siebie coś podobnego. okazało się, że przerwany był przewód neutralny jednego z mieszkań. Obwód zamykał się przez rury gazowe i wodociągowe.
  • Poziom 20  
    To z tym skaleczonym przewodem to wcale nie jest głupia teoria . Sprawdziłeś swoje mieszkanie ale podobno to budynek gdzie sa trzy mieszkania a ściany zapewne wspólne . Ja miałem kiedyś zgłoszenie usterki telewizora na zakłócony odbiór wizji. Telewizor grał lepiej na gwoździu włożonym do gniazda jak na antenie zewnętrznej . Ponieważ klient twierdził że antena jest nowa , pstanowiłem się przyjrzeć jak ona wygląda i chciałem wejść na dach . No i wtedy okazało się że dotknięcie metalowego szczebla wmurowanej drabiny wcale nie należało do przyjemności . To z czym jeszcze się spotkałem to użycie kabla sygnalizacyjnego na niskie napięcia i upływności przez izolację .
  • Poziom 10  
    Los_sandalos napisał:
    Miałem u siebie coś podobnego. okazało się, że przerwany był przewód neutralny jednego z mieszkań. Obwód zamykał się przez rury gazowe i wodociągowe.

Dokładnie , na grzejnikach też mam napięcie wprawdzie niższe około 1,3 V ale też jest )
    Winika z tego że trzeba zacząć szukać u sąsiadów ?? czy może odrazu wezwać energetyke ???
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Nie wiem ilu i jakich masz sąsiadów ale możesz postąpić w taki sposób, że bierzesz miernik i podłączasz 1 biegun do tego kranu a drugi do jakiegoś potencjału odniesienia i patrzysz jakie jest napięcie. Zerem odniesienia powinien być jakiś uziemiony przedmiot którego potencjał na pewno nie jest zafałszowany (różny od 0). Patrzysz jakie jest napięcie a następnie za zgodą sąsiadów wyłączasz ich zabezpieczenia (wszystkie) obwodów. Zależnie jaka to instalacja to albo będziesz wykręcał bezpieczniki albo wyłączyć wszystkie "eski". Po wyłączeniu jednego sąsiada sprawdzasz czy napięcie na kranie znikło. Jeśli nie to przepraszasz sąsiada i lecisz do następnego. Jeśli napięcie zniknęło to załączasz jeden obwód i patrzysz czy się pojawia. Jeśli potencjał na kranie pojawia się przy załączeniu któregokolwiek obwodu świadczy o upaleniu zera od strony zasilania (licznika) a jeśli tylko w jednym obwodzie to raczej przewa jest gdzieś w gniazdku czy puszcze. Przy takiej próbie jedna uwaga: w każdym obwodziemusi być włączone jakieś obciążenie - w obwodzie gniazdek starczą typowe stałe obciążenia jak telewizor ( na czuwaniu), radio i podobne. W obwodach oświetleniowych trzeba załączyć łaczniki w 1 - 2 pokojach. Generalnie im większe obciążenie tym łatwiej wykryjesz miejsce awarii.
    Na przyszłość możesz (lub raczej powinieneś) wykonać połączenia wyrównawcze pomiędzy instalacjami. Rury wodne, ogrzewania i gazu powinny być połączone razem co zabezpiecza przed powstaniem niebezpiecznych różnic potencjałów.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    witam !! podobne zjawisko wystąpiło kiedyś w zakładzie w którym pracowałem , okazało się że było tzw. " słabe zero " napięcie między kranem a grzejnikiem wynosiło ok. 50 V ~. panowie z zakł. Energetycznego wzięli wielki klucz i w rozdzielni dokręcili szynę zerową i po problemie było . pozdrawiam !!
  • Poziom 10  
    wielkie dzieki za rady jutro zaczne od rozmów z sąsiadmai a potem :) no cóż telefon do energetyki :P niech oni szukają jak ja nie znajdę:P
  • Poziom 27  
    Z tym telefonem to się nie spiesz bo Cię sąsiedzi wezmą za jakiego donosiciela a z sąsiadami trzeba żyć dobrze.
  • Poziom 33  
    Poza tym jak nie znajdą żadnej usterki lub znajdą usterkę juz za licznikiem, to niezie Cię skasują!