Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE43RU7092U wyszukuje mniej kanałów niż dekoder

13 Sty 2020 21:30 54 2
  • Poziom 6  
    Dzień dobry wszystkim forumowiczom,

pokrótce chciałbym zapoznać Was z moim problemem.
    Kilka dni temu zakupiłem telewizor Samsunga (model UE43RU7092U), tym samym wymieniając wysłużony już stary LG. Oczywiście stary TV nie miał wbudowanego dekodera, stąd konieczne było dokupienie odpowiedniego dekodera dvbt plus anteny (po nieudanych próbach z pokojowymi zdecydowałem się na zewnętrzną - Technisat TerraTenne).
    Nieudane próby z antenami pokojowymi wynikały z tego, że mieszkam na 3 piętrze w mocno zurbanizowanej części Wrocławia (skrzyżowanie ul. Żelaznej z Grabiszyńska) i antena odbierała kanały tylko i wyłącznie gdy była podwieszona pod sufitem.
    Po wymianie anteny i ustawieniu jej w kierunku nadajnika na górze Ślęża (nadawane wszystkie MUXy, wg mapy zasięgu około 33km ode mnie) wszystko śmigało aż miło, zero urywania obrazu niezależnie od pogody czy pory dnia.
    Sytuacja zmieniła się po wymianie telewizora, który niestety nie jest kompatybilny z dekoderem (nie rozpoznaje sprzętu po podłączeniu), jednakże sądziłem, że jeśli telewizor ma wbudowany dekoder to wszystko będzie po staremu. Po podłączeniu anteny bezpośrednio do nowego telewizora wyszukuje on jedynie dwa MUXy (2 - k. 24 i 3 - k.25), z czego MUX2 działa przeciętnie, co kilkadziesiąt sekund urywa, czasami wieczorem nie odbiera w ogóle.
    Zapoznałem się z podobnymi tematami i w związku z tym, że antena ma zasilacz, skorzystałem z porad forumowiczów i wymieniłem go na symetryzator. Jedyna zmiana to poprawa odbioru sygnału na MUX2, mniej zacina, da się bez nerwów oglądać, ale o MUX 1 i 8 dalej mogę zapomnieć. Antenę przestawiałem w każdym możliwym kierunku - bez zmian w odbiorze.
    Macie może jakiś pomysł gdzie może leżeć wina? Będę wdzięczny za każdą sugestie i pomoc,
    pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 36  
    americkano napisał:
    po wymianie telewizora, który niestety nie jest kompatybilny z dekoderem (nie rozpoznaje sprzętu po podłączeniu)

Jakim kablem są połączone (HDMI, Scart)? Próbowałeś wybrać właściwe źródło sygnału w tv?
    americkano napisał:
    wyszukuje on jedynie dwa MUXy (2 - k. 24 i 3 - k.25)

K.24 to nie jest mux-2, tylko lokalny mux (tzw. MWE) nadawany z pobliskiego Sky Tower.
    americkano napisał:
    antena ma zasilacz (...) wymieniłem go na symetryzator

Raczej wzmacniacz zastąpiłeś symetryzatorem. Na jakie jest kanały - 6-60 czy 21-60?
    americkano napisał:
    Jedyna zmiana to poprawa odbioru sygnału na MUX2, mniej zacina, da się bez nerwów oglądać, ale o MUX 1 i 8 dalej mogę zapomnieć.

Jakie masz parametry odbioru na k.24 i 25? W opcji ręcznego wyszukiwania sprawdź także sygnał na kanałach 6 (mux-8), 55 (mux-1), 58 (mux-2). Czy antena nadal jest wewnątrz? Jeżeli masz niekorzystne warunki odbiorcze, to odbiór mux-8 może być utrudniony ze względu na polaryzację pionową, a mux-y 1 i 2 ze względu wysokie kanały nadawania, narażone dodatkowo na zakłócenia LTE, o które w centrum miasta raczej nietrudno. A może źle wykonane podłączenie przewodu do anteny?
  • Poziom 6  
    Dekoder połączony przez HDMI, sprawdzałem na wszystkich 3 wejściach, nigdzie nie rozpoznaje. W menu Samsunga podczas wybierania źródła sygnału, zaznaczone zostało połączenie przez dekoder, można wybrać parę modeli wspieranych przez ten telewizor, jednak mojego dekodera na liście nie było (sam producent zaznacza, że rozpoznawane będą tylko dekodery z ich listy).

W porządku, masz rację, przyznaje się do niedopatrzenia.

Znowu racja, przejęzyczenie, zamieniony wzmacniacz na symetryzator 6-60.

Parametry postaram się dopisać do piątku, gdyż pracuje w delegacji i nie ma mnie aktualnie w domu.
    Nie, nie, antena jest na zewnątrz na balkonie, sprawdzane wszystkie pozycje (mam narożny balkon także pole do manewru jest dosyć duże).
    Hmm, połączenie antenowe raczej jest okej, gdy podpinam antenę do dekodera a jego spowrotem do starego LG jest tak jak było na początku odbiera wszystko bez żadnych zakłóceń, dopiero po podłączeniu anteny bezpośrednio do nowego Samsunga ucina 3/4 kanałów.