Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz tyrystorowy i wymiana halogenów na żarówki LED - świecą stale

13 Sty 2020 21:48 279 9
  • Poziom 10  
    Witam,

Posiadam lampę sufitową 10 sztuk halogenki G9 40W podłączoną pod ściemniacz, gdy wymieniłem wszystkie halogenki na żarówki LED świecą one cały czas, nie reagują na włącznik, wyłącznik lub regulację jasności.
    Jeśli zostawię w lampie jeden zwykły halogenek a reszta 9 ledów - wszystko działa poprawnie, czyli mogę włączyć, wyłączyć lampę i ściemniać bez problemu.

Co zrobić by pozbyć się tego jednego halogena?
    - czy mogę wpiąć równolegle rezystor - może ktoś spotkał się z podobnym problemem?
    - mam również pomysł kupić halogenek mniejszej mocy i sprawdzić jak będzie to działać

Mam również lampę stojącą też na halogenek G9 i również z ściemniaczem - tutaj też występuje ten sam problem.
  • Poziom 13  
    To klasyczny problem starych ściemniaczy. Ściemniacz do pracy również potrzebuje energii. Problem w tym, że stare ściemniacze przystosowane do sterowania żarówkami potrzebowały jej stosunkowo dużo - kilka watów, przy sterowaniu żarówkami o mocy 100-400W nie było to zauważalne.
    Obecnie moc pobierana przez całe oświetlenie LED to najczęściej 10-20W. Konieczne jest zatem stosowanie ściemniaczy przystosowanych specjalnie do LED, pobierających znikomą moc na potrzeby własne.

P.S.
    Same ściemnialne "żarówki" LED też w zależności od producenta mają różny stopień przyciemniania. Jakieś 3 lata temu testowałem różnych producentów ściemnialnych LEDów, najlepiej wypadł Philips - niestety był 4x droższy od marketowych źródeł, ale działa niezawodnie do tej pory.
  • Poziom 14  
    Zwykly ściemniacz aby działał poprawnie musi mieć pewne minimalne obciążenie o charakterze rezystancyjnym i to załatwia ten jeden halogen. Nie pozbędziesz się go chyba, że kupisz specjalny ściemniacz dedykowany do ledów.

Ups, już ktoś odpowiedział.
  • Poziom 10  
    A więc, próbuje jeszcze zakupić jeden halogen G9 o mniejszej mocy chyba są 20W i zobaczę jak się to wszystko zachowa niestety nie mogę ruszać i wymieniać ściemniacza na tym mieszkaniu.

P.S.
    Te żaróweczki LED co kupiłem z chin (6W cob dimmable) całkiem dobrze świecą i się ściemniają. Ich moc 6W to tak w porównaniu do 40W halogena delikatniej mniej, ale nie wiele. Przy pełnej mocy nie widać migotania, przy ściemnianiu o połowę trzeba się przypatrzeć prosto w żarówki żeby zauważyć coś, ale delikatnie, normalnie po pomieszczeniu nic nie widać.
    Na razie jestem bardzo z nich zadowolony, zobaczymy jak po czasie. Chyba trochę poprawili tą technologię. U znajomego widziałem Ledy kupione jakiś czas temu w Polsce ale nie firmowe, były denerwujące bo zauważałem delikatne migotanie cały czas a tam nie było ściemniacza.
  • Poziom 31  
    Do starszych ściemniaczy z triakami można używać wyłącznie nowszych wykonań "LED dimmable" np. aplikacje oparte na układzie scalonym CYT3000A. Aplikacja bez użycia kondensatorów a to ich obecność w układzie stanowiła główny problem Twoich kłopotów ze sterowaniem.
    Opis w/w zamieściłem w innym temacie, ... zobacz tu: Link
  • Poziom 22  
    Rozwiązanie może okazać się bardzo proste, miałem ten sam kłopot kilka lat temu ze ściemniaczem. A prawdę mówiąc nie mam jakiegoś wypasu pod nazwą za którą płacę, ale taki najprostszy ze sterowaniem na pilota od TV. Znalezienie LED które są przystosowanie do ściemniaczy mają specjalne oznakowanie. Poza tym jeden z kolegów już opisał przyczynę zależną od rezystancji. Kłopot pojawił się po zgaszeniu, przy normalnej pracy ściemnianie pracowało prawidłowo, ale po wyłączeni LEDY wzbudzały się czasem w postaci impulsu błysku co kilka sekund. Zacząłem drążyć temat i wpadłem na nie do końca trafne rozwiązanie ale zdało egzamin. Zastosowałem najmniejszy transformator o najmniejszym obciążeniu na wejściu. z 230 VAC / 6 VAC zainstalowanie i ukrycie małego transformatora w panelach podłączeni równolegle do żarówki spowoduje że ściemniacz dostanie obciążenie i zacznie spełniać swoją rolę. Tu dodatkowy link zewnętrzny od opisu grafiki na żarówkach LED: https://zangra.com/pl/page/faq/question/132/
  • Poziom 13  
    Moja wypowiedź dotyczyła LEDów przystosowanych do pracy ze ściemniaczem.
    Nawet w przypadku takich dostosowanych do ściemniania źródeł światła LED ściemniacz starego typu nie radził sobie z przyczyny ww opisanej.

Kolejnym problemem jest zastosowanie LED ściemnialnych różnych producentów oraz różnej wydajności - to też źle działa.
    Osobiście miałem taki problem jak po roku działania oświetlenia jedna z pięciu "żarówek" LED przestała świecić. Z racji że był to wynalazek z marketu, nie było już możliwości otrzymania takiego samego modelu. Co z tego że zwrócili pieniądze? Nie udało się dopasować nowej do już działających. Problem wynika z innej barwy oraz postępu technologicznego, po roku czasu źródła światła stały się bardziej wydajne i jasność świecenia nie współgra z poborem mocy starszej wersji. Wymieniłem wszystkie 5 LEDów z żyrandola na markowe i od 3 lat działają. W przypadku uszkodzenia łatwiej kupić (przynajmniej przez pierwsze 2-3 lata) taką "żarówkę" renomowanego producenta, niż no name chińczyka. Tym bardziej że jeżeli już się psują to najczęściej w pierwszym roku użytkowania.

Zastosowanie małego transformatorka to ciekawy pomysł na ratowanie starego ściemniacza, ale trzeba pamiętać że klika watów będzie nam cały czas 24h/24h nabijało licznik.
  • Poziom 26  
    WPX2 napisał:

Zastosowanie małego transformatorka to ciekawy pomysł na ratowanie starego ściemniacza, ale trzeba pamiętać że klika watów będzie nam cały czas 24h/24h nabijało licznik.

Tak samo jak przez pozostawiony 1 halogen.
  • Poziom 14  
    I halogen i transformatorek pobierają energię tylko wtedy jak użytkownik włączy oświetlenie a nie przez 24h/dobę. Po drugie halogen świeci a transformatorek nie. Po trzecie taki mały nieobciążony tr. pobiera znikomą moc stanu jałowego i tutaj każdy może wybrać czy woli więcej światła czy o kilka groszy mniejszy rachunek z elektrowni.
  • Poziom 22  
    lukiiiii napisał:
    WPX2 napisał:

Tak samo jak przez pozostawiony 1 halogen.

Nie pisałem o W tylko mW a to duża różnica. Sorka podałem jak najmniejszym obciążeniu.