Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy zbiornik do kompresora

13 Sty 2020 21:53 210 11
  • Poziom 11  
    Witam. Chciałbym dołożyć dodatkowy zbiornik do mojego kompresora. Obecnie mam 50 l. Chcę dodać dodatkową butlę 50 l, która będzie zlokalizowana nad stojącym kompresorem (nad sufitem). Oczywiście na odpowiednim stelażu. Moje pytanie brzmi: Czy mogę podłączyć dodatkową butlę do kompresora tak jak na rysunku poniżej? Znalazłem kilka rozwiązań w których powietrze idzie z butli tej przy kompresorze do dodatkowej a dopiero potem z drugiej butli do odbiorników. Ja chciałbym po prostu połączyć swój układ jak poniżej.
    Połączenia będą realizowane rurą pex 20 mm?, oraz metalowymi złączkami.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Poziom 37  
    bobes napisał:
    Czy mogę podłączyć dodatkową butlę do kompresora tak jak na rysunku poniżej ?
    Tak, szczególnie, że rura łącząca ma przyzwoitą średnicę dla tego rozwiązania.
  • Poziom 40  
    Podłączyć możesz dowolnie, nad sufitem, pod sufitem to nie ma żadnego znaczenia, zawsze będzie dobrze ponieważ przewód (rura 20 mm) łączący oba zbiorniki jest więcej niż wystarczający. Jest tylko jedno ale, przy tak zwiększonej sumarycznie butli pompa będzie pracować o wiele dłużej. Musisz zachować proporcje pracy pompy tzn czas odpoczynku pompy musi być przynajmniej dwukrotnie większy od czasu pracy pompy.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie. Będę do tej instalacji potrzebował zawory kulowe. Czy mogą być zwykle hydrauliczne czy muszą być np. takie jak przy domowych instalacjach gazowych? We wszystkie rzeczy będę się zaopatrywał w hurtowni hydraulicznej.
  • Poziom 5  
    Zawór bezpieczeństwa ma być na drugim zbiorniku, jak nie chcesz bomby w razie pożaru.
  • Poziom 37  
    bobes napisał:
    Czy mogą być zwykle hydrauliczne czy muszą być np. takie jak przy domowych instalacjach gazowych?
    Używam zwykłe, hydrauliczne, ale... nie najtańsze chińskie tylko np. Valvex, które mają ciśnienie próby 30 lub 40 bar.
  • Poziom 40  
    freebsd napisał:
    , ale... nie najtańsze chińskie tylko np. Valvex, które mają ciśnienie próby 30 lub 40 bar.

To też PRC, tyle że drożej sprzedawane.
  • Poziom 37  
    Aleksander_01 napisał:
    To też PRC, tyle że drożej sprzedawane.
    Pewnie tak, ale te są wytrzymalsze - sprawdziłem na instalacji wodnej.
  • Poziom 16  
    3000ksi napisał:
    Zawór bezpieczeństwa ma być na drugim zbiorniku, jak nie chcesz bomby w razie pożaru.
    Rury pex mają temperaturę roboczą do 95°C i ciśnienie do 10bar. W razie pożaru taka rurka będzie "bezpiecznikiem".
  • Poziom 5  
    Jacdiag napisał:
    Rury pex mają temperaturę roboczą do 95°C i ciśnienie do 10bar. W razie pożaru taka rurka będzie "bezpiecznikiem".
    To po co cudzysłów ? Brak pewności ? Przy dobrze napompowanym chińskim papierowym zbiorniku zbiorniku przy 95°C to będzie miał 15 atmosfer, rurka nie pęknie ani przy 95°C ani przy 10 barach...

Ręczysz za swoje rady ?
  • Poziom 16  
    3000ksi napisał:
    po co cudzysłów ?

dla "amerykańskich prawników"

3000ksi napisał:
    rurka nie pęknie ani przy 95°C

Pożar generuje zdecydowanie wyższą temperaturę

I to tyle, bo idziesz w kierunku 3.1.14.