Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można podłączyć falownik jednofazowy tak, aby prąd rozdzielić na trzy fazy ?

13 Sty 2020 21:56 537 16
  • Poziom 2  
    Witam grupowiczów.

Mam takie pytanie, nie jestem ekspertem od elektryki.
    Pewno większość z was jest już zorientowana w temacie mocy falowników oraz przepisów.
    W ostatnim czasie złożyłem dokumenty do ENEI o podłączenie do sieci mojej elektrowni.
    Ku mojemu zdziwieniu dowiedziałem się, że falownik, który posiadam, jednofazowy, Kaco 9600, posiada za dużą moc,
    otóż maksymalną moc którą można wpiąć w sieć na jednej fazie to max 3,68 kW.

Moje pytanie, czy jest możliwość rozdzielenia prądów na trzy fazy?
    Ewentualnie, może ktoś już rozwiązał taki problem.

Nie chciał bym pozbywać się fajnego falownika i szukać czegoś od nowa.

Dodam, że instalację montowałem samemu więc nie mogę złożyć zażalenia do firmy montażowej :)

Czy można podłączyć falownik jednofazowy tak, aby prąd rozdzielić na trzy fazy ? [/b]
  • Poziom 10  
    Nie da się nic z tym zrobić (chyba że zrobić instalację off grid, ale to z reguły jest bez sensu i lepiej kupić inny falownik). Do sieci takiego falownika się nie podepnie.
  • Poziom 2  
    A jeżeli zgłoszę go jako 3,6 kW i podłączę do niego 3,6 kW paneli?
  • Poziom 10  
    Właśnie nie wiem jak to jest. Szansa jest, ponieważ np. Tauron (inne ZE chyba też) liczy moc paneli jako moc instalacji... ale pewności nie mam czy przyjmą.
  • Poziom 36  
    Choć technicznie jest to możliwe to w Twoim wypadku odpowiedź brzmi: nie. Po prostu wątpię by ZE przyjął takie rozwiązanie. Zapewne musiałbyś się wykazać dodatkowymi certyfikatami dla falownika, który zamieniłby 1F na 3F.

Co do szczegółów możesz sobie poczytać tutaj -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3486739.html
  • Poziom 10  
    Na zamianę przez falownik 1 F na 3 F nie ma szans,

jedyna szansa to taka, że ZE weźmie pod uwagę moc paneli a nie falownika...
  • Poziom 2  
    A więc, tak, czy siak wtopiłem inwestycję, nawet jeśli to przejdzie to falownik zostanie wykorzystany w 1/3 swoich możliwości. Zatem lepiej go sprzedać i poszukać czegoś 3 F.
  • Poziom 24  
    Auto System Polan napisał:
    Zatem lepiej go sprzedać i poszukać czegoś 3 F.

Zdecydowanie tak ale z odsprzedażą chyba wiesz jak będzie :( , ja mam zgłoszoną Deltę 5kW na jednej fazie, ale to było 2017r
  • Poziom 20  
    A ten inwerter w ogóle posiada certyfikat NC RfG?

Powinieneś bez problemu móc zgłosić go z panelami poniżej 3,68kW, jeżeli ktoś w tabelce z parametrami podpisze się na ustawieniu limitu mocy 3,68kW.
  • Poziom 22  
    Ja się prędzej spodziewam ze inwerter zostanie odrzucony przez ZE ze względu na brak NC RFG niż ze ma moc max prawie 7kW po stronie AC.
  • Poziom 10  
    Cześć,

Mam pytanie odnoszące się do pierwszego posta tj. za dużej mocy inwertera, dlaczego jest odmowa?

Jestem przed zakupem sprzętu i dzwoniłem do ZE (PGE) co muszę wiedzieć przed zakupem, czy mam wnioskować o warunki przyłączenia instalacji etc. dostałem info, że nie muszę prosić o warunki a jedynie zgłaszam (odpowiedni wniosek) im fakt po instalacji gotowego systemu. Często jednak czyta się, ze zakład energetyczny odmawia wymiany licznika na dwukierunkowy bo inwerter jednofazowy jest większy niż 3,6KW, nawet wczoraj sprzedawca gdzie chciałbym kupić inwerter 4KW spytał "czy mam warunki w ZE na inwerter 4KW 1 faza".

Pomijam normy NC RFG bo tylko taki sprzęt biorę po uwagę, instalację będę robił sam tj po montażu finalne podłączenie zrobi elektryk z uprawnieniami (i to własnie on uprzedził mnie przed zakupem czegokolwiek o warunkach z PGE)

Na FV z PGE mam moc umowną 11KW, zabezpieczenie 20A.

Dzięki
  • Poziom 1  
    ACCel napisał:
    A ten inwerter w ogóle posiada certyfikat NC RfG?

Powinieneś bez problemu móc zgłosić go z panelami poniżej 3,68kW, jeżeli ktoś w tabelce z parametrami podpisze się na ustawieniu limitu mocy 3,68kW.

Limit 3,68 kW dotyczy mocy w panelach a nie w falowniku. W falowniku nic nie trzeba ustawiać, żadnego limitu, wystarczy że się wykaże że suma mocy w panelach nie przekracza 3,68 kW.
    Natomiast dodam jako ciekawostkę, że ZE zaczęły dopuszczać budowę mikroinstalacji z falowników 1-faz nawet jeśli łączna moc jest większa niż 3,68 kW na fazę. Tyle że w takim przypadku musi być centralne zabezpieczenie, wyłączające całą mikroinstalację gdyby powstała asymetria powyżej 3,68 kW.

Dodano po 7 [minuty]:

kev21 napisał:
    Cześć,

Mam pytanie odnoszące się do pierwszego posta tj. za dużej mocy inwertera, dlaczego jest odmowa?

Jestem przed zakupem sprzętu i dzwoniłem do ZE (PGE) co muszę wiedzieć przed zakupem, czy mam wnioskować o warunki przyłączenia instalacji etc. dostałem info, że nie muszę prosić o warunki a jedynie zgłaszam (odpowiedni wniosek) im fakt po instalacji gotowego systemu. Często jednak czyta się, ze zakład energetyczny odmawia wymiany licznika na dwukierunkowy bo inwerter jednofazowy jest większy niż 3,6KW, nawet wczoraj sprzedawca gdzie chciałbym kupić inwerter 4KW spytał "czy mam warunki w ZE na inwerter 4KW 1 faza".

Pomijam normy NC RFG bo tylko taki sprzęt biorę po uwagę, instalację będę robił sam tj po montażu finalne podłączenie zrobi elektryk z uprawnieniami (i to własnie on uprzedził mnie przed zakupem czegokolwiek o warunkach z PGE)

Na FV z PGE mam moc umowną 11KW, zabezpieczenie 20A.

Dzięki

Pytasz dlaczego ZE odmawiają przyłączenia mikroinstalacji jednofazowych o mocy większej niż 3,68 kW? Bo powyżej tej mocy zaczynają się problemy z asymetrią napięcia, falownik za bardzo podbija napięcie i zabezpieczenia zaczynają go wyłączać. Jeśli masz moc umowną 11 kW to kupuj albo falownik 3-faz albo 3 falowniki 1-faz i do każdego przyłączaj panele o mocy nie większej niż 3,68 kW.
  • Poziom 10  
    Ok, dzięki za info, dziwi mnie fakt iż PGE (nawet dzisiaj byłem osobiści i pytałem czy warunki przyłączenia są potrzebne, dostałem info, ze nie, tylko nie mozna przekroczyc mocy umownej) nie mówi o tym ze falownik 4KW będzie odrzucony, potem będę się bawił z pozbyciem sprzętu za kilka tyś

Dzięki
  • Poziom 20  
    Przeciętny inwerter o mocy nominalnej 3,6kW ma moc maksymalną 4kW. I w każdej instalacji nie ma problemu aby panele o nominalnej mocy 3,6kW przekroczyły tą wartość o 100-200W.

W całym tym meksyku chodzi o to, że nie powinna wystąpić asymetria międzyfazowa powyżej jakiejś wartości. Nagle zrobiło się to 3,68kW, kiedy wcześniej było 5kW (nie wiem czy gdzieś nie widziałem 7kW?). Ogólnie wygląda to znowu jak lobbing jakiegoś producenta w UE, dlaczego ta wartość a nie powszechnie stosowane wcześniej 5kW?

Jak już macie inwerter 4kW, to zgłaszajcie go z ograniczeniem mocy na 3,6kW albo jako niższy model.
  • Poziom 1  
    kev21 napisał:
    Ok, dzięki za info, dziwi mnie fakt iż PGE (nawet dzisiaj byłem osobiści i pytałem czy warunki przyłączenia są potrzebne, dostałem info, ze nie, tylko nie mozna przekroczyc mocy umownej) nie mówi o tym ze falownik 4KW będzie odrzucony, potem będę się bawił z pozbyciem sprzętu za kilka tyś

Dzięki

Dla jasności - próg 3,68 kW dotyczy mocy paneli a nie falownika. Falownik może mieć 4 kW, byle w panelach nie przekroczyć 3,68 kW.

Dodano po 3 [minuty]:

ACCel napisał:
    Przeciętny inwerter o mocy nominalnej 3,6kW ma moc maksymalną 4kW. I w każdej instalacji nie ma problemu aby panele o nominalnej mocy 3,6kW przekroczyły tą wartość o 100-200W.

W całym tym meksyku chodzi o to, że nie powinna wystąpić asymetria międzyfazowa powyżej jakiejś wartości. Nagle zrobiło się to 3,68kW, kiedy wcześniej było 5kW (nie wiem czy gdzieś nie widziałem 7kW?). Ogólnie wygląda to znowu jak lobbing jakiegoś producenta w UE, dlaczego ta wartość a nie powszechnie stosowane wcześniej 5kW?

Jak już macie inwerter 4kW, to zgłaszajcie go z ograniczeniem mocy na 3,6kW albo jako niższy model.

Faktycznie Niemcy mają próg 4,68 kW. I tak kiedyś było u nas. Ale okazuje się, że w sieci wiejskiej jak się włączy 4 kW na końcu linii, to nie ma szans żeby falownik działał, za bardzo podbija napięcie. Niemcy mają na niskim napięciu w dużej części sieć skablowaną, a u nas na wsi każdy widzi jakie sieci mamy. Stąd ponoć to zmniejszenie mocy do 3,68 kW, sieci w Polsce nie da się porównać do sieci na zachodzie.
  • Moderator
    marek_gm napisał:
    Stąd ponoć to zmniejszenie mocy do 3,68 kW, sieci w Polsce nie da się porównać do sieci na zachodzie.

3,68 kW stąd, że 230 V * 16 A = 3,68 kW.
  • Poziom 1  
    retrofood napisał:
    marek_gm napisał:
    Stąd ponoć to zmniejszenie mocy do 3,68 kW, sieci w Polsce nie da się porównać do sieci na zachodzie.

3,68 kW stąd, że 230 V * 16 A = 3,68 kW.

Brawo. A wcześniejsze 4,60 kW to było 20 A.