Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doświetlanie auta/LED/(NEONY) - co jest dozwolone, a co nie jest

13 Sty 2020 22:20 141 4
  • Poziom 7  
    Witam, chcę zapytać o kwestie prawne doświetlania auta.
    Domyślam się że pakowanie neonów pod nadwozie (tak by jedynie było widać słabe światło ale w żaden sposób nie oślepiało) w dalszym ciągu jest zabronione (?)
    -Bardziej interesuje mnie led, koloru białego zamontowany dajmy na to co 30 cm jeden led, obrysowujący całe podwozie auta na około, ale jednocześnie ustawione tak by nie były widoczne same led, a by było widoczne jedynie WĄTŁE światło z pod auta. Słabe na tyle, by w dzień były praktycznie niewidoczne, chyba że w mocno pochmurny.
    -Opcja druga, gdyby tylko po 3 ledy na jedno koło (tak, w sumie 12), pod podwoziem, na wysokości osi, tak by "tylko" doświetlić opony od wewnętrznej strony, robiące "prześwit" światła? Oczywiście również niewidoczne ledy a same lekkie światło białych led :)

Czy coś takiego ma prawo przejść? I pytam o kwestie legalnego użytkowania, bez obaw o mandat czy zabranie dowodu. Ewentualnie co mogę zrobić by JAKOŚ usprawnić moje pomysły i by przeszły

Wiem że jest trochę tematów, parę też przeczytałem, ale nie dotyczą on defakto konkretnie mojego pomysłu, a jak to się mówi polak potrafi. Przepisy też się zmieniają i chciałbym dowiedzieć się jak jest na ten moment.
  • Poziom 25  
    Co do legalności, to możesz mieć jedynie 6 punktów świetlnych maksymalnie z przodu pojazdu, czyli dodać na przykład DRL. Inne są niestety nie dozwolone.
  • Poziom 7  
    Michal_WWL napisał:
    to możesz mieć jedynie 6 punktów świetlnych maksymalnie z przodu pojazdu,

I masz pewnie na myśli tylko i wyłącznie światła 2x mijania, 2x drogowe, 2x ewentualne do jazdy dziennej?
    Czy masz bardziej na myśli w sumie 6 sztuk ledów z przodu pod nadwoziem? Jako obejście przepisów;>
  • Poziom 25  
    Jeżeli mijania i drogowe są zespolone w jednym kloszu to nie liczą się oddzielnie, ale jako jeden punkt.
    Dodatkowo każda lampa musi mieć znak homologacji na kloszu. Tego LEDy pod podwoziem raczej nie mają.
    Tu ciekawostka, skąd się to rozwiązanie wzięło. Z US, aby oznaczyć samochód z włączonym alarmem lub gdy szukamy go na parkingu.
  • Poziom 7  
    A ile punktów świetlnych jest dozwolone z tyłu?