Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry przetwornicy step up

13 Sty 2020 23:24 129 3
  • Poziom 2  
    Witam,
    Jestem początkującym elektronikiem i chciałbym zapytać o parametry przetwornicy step up, mam na myśli klasyczny bez układu scalonego do przetwornic, taki z tranzystorem i generatorem. Jak dobrać indukcyjność cewki i częstotliwość i wypełnienie generatora. Szukałem w google i na elektrodzie ale nie znalazłem, czy jest na to jakiś wzór może, jeżeli znamy napiecie wejściowe i wiemy jakie byśmy chcieli otrzymać napiecie skuteczne wyjściowe, a także maksymalne napiecie wyjściowe. Jak to obliczyć?
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Root Anonymous napisał:
    czy jest na to jakiś wzór może, jeżeli znamy napiecie wejściowe i wiemy jakie byśmy chcieli otrzymać napiecie skuteczne wyjściowe, a także maksymalne napiecie wyjściowe. Jak to obliczyć?

Bardzo przyjemnym miejscem do takich obliczeń jest ta stronka:
    http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/smps_e.html
    gdzie masz w drugiej kolumnie linki do "kalkulatorów" każdej z topologii a w trzeciej masz opis działania danej przetwornicy i matematykę do obliczania parametrów układu, użytą też w tych kalkulatorach.
    Są tam też praktyczne podpowiedzi, na co zwrócić uwagę itp. .
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Budując układ bez kontrolera musisz sie liczyć z tym że przy małym obciążeniu napięcie będzie wzrastać niekontrolowanie
    Parametry przetwornicy step up
  • Poziom 2  
    Dzieki za pomoc, super strona właśnie czegoś takiego szukałem. Wiem, że napiecie będzie mi niekontrolowanie skakać, ale będę używał stałego obciążenia.