Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Międzyfazowy regulator mocy.

14 Sty 2020 02:38 405 25
  • Poziom 14  
    Witam. Czy jest jakiś prosty sposób na zbudowanie miedzyfazowego regulatora mocy opartego na triaku podobnie jak dla 230 V?
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    Jeśli chodzi Ci o zasilanie z 400V (międzyfazowe), to działanie i budowa jest taka sama jak dla 230V.
  • Poziom 14  
    Tak mi się wydawało ale chciałem się upewnić. Dziękuję bardzo za pomoc.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Co innego jak chcesz regulować trzy fazy jednocześnie, komplikuje to trochę budowę samego regulatora ( synchronizacja z trzema fazami ), ale są takie regulatory.
  • Poziom 37  
    Ale elementy składowe muszą wytrzymać 400V.
  • Pomocny post
    Zbigniew 400 napisał:
    elementy składowe muszą wytrzymac 400V

Nawet więcej rzecz jasna.
  • Poziom 14  
    ArturAVS napisał:
    Co innego jak chcesz regulować trzy fazy jednocześnie, komplikuje to trochę budowę samego regulatora ( synchronizacja z trzema fazami ), ale są takie regulatory.

A jeśli zastosuje 3 niezależne miedzyfazowe będzie ok? To nie musi być jakaś 100% symetryczna regulacja. Widziałem taki o jakim piszesz na allegro ale kosztuje 150 zł. Trochę mi szkoda do zabawy.
    daroka14 napisał:
    A jeśli zastosuje 3 niezależne miedzyfazowe będzie ok?

Jeżeli odbiornikami będą np. grzałki, do transformatorów nie bardzo. Robiłem regulatory ( w zasadzie sterowniki tyrystorów) do spawarek, jednak regulacja była po stronie wtórnej. Może napisz co chcesz regulować.
  • Poziom 14  
    Chcę ograniczyć prąd w cewkach które ze względu na małą reaktancję mogą pobierać zbyt dużo prądu.
    Co to za cewki?
  • Poziom 14  
    Nawijane samemu na rdzeniu fi 8mm 8 cm długości. Wielowarstwowe. Średnica zewnętrzna ok 3 cm. Po 1 takiej samej na fazę.
    Nie wiem jak wpłynie na prąd cewki odkształcona sinusoida.
  • Poziom 14  
    Czyli lepiej obniżać napięcie?
  • Poziom 37  
    Na pewno będzie mniej zakłóceń.
  • Poziom 14  
    Tylko że mi właśnie chodzi o wywołanie możliwie największych zakłóceń jakie się da mając do dyspozycji przewód 3x2,5mm2
    Może opisz od początku ideę Twego pomysłu, bo nie bardzo rozumiem jak to ma działać i co ma robić ten zespół cewek.
  • Poziom 14  
    Kombinuję jak zakłócić transmisję Ethernetu lub wywołać zakłócenie które uniemożliwi przesył zasilania PoE.
    daroka14 napisał:
    wywołać zakłócenie które uniemożliwi przesył zasilania PoE.

Nie da rady. Sygnał ( zasilanie ) stało-prądowy chcesz zakłócić ( z założenia zakłócony ) gdzie każde podłączone urządzenie ma wbudowane solidne filtry?
    daroka14 napisał:
    jak zakłócić transmisję Ethernetu

Może... Ale to nie te pasmo częstotliwości, i nie te moce. Harmonicznymi 50Hz nie "ruszysz" transmisji rzędu setek MHz, chyba że mocami o kilka rzędów wielkości większymi i odpowiednim paśmie. Same cewki nie wystarczą.
  • Poziom 14  
    ArturAVS napisał:
    daroka14 napisał:
    wywołać zakłócenie które uniemożliwi przesył zasilania PoE.

Nie da rady. Sygnał ( zasilanie ) stało-prądowy chcesz zakłócić ( z założenia zakłócony ) gdzie każde podłączone urządzenie ma wbudowane solidne filtry?
    daroka14 napisał:
    jak zakłócić transmisję Ethernetu

Może... Ale to nie te pasmo częstotliwości, i nie te moce. Harmonicznymi 50Hz nie "ruszysz" transmisji rzędu setek MHz, chyba że mocami o kilka rzędów wielkości większymi i odpowiednim paśmie. Same cewki nie wystarczą.

Masz może na to jakiś pomysł?
    Praw fizyki nie da się oszukać.
  • Poziom 14  
    Mam rozumieć, że częstotliwość wirowania pola przy tak małej energii musi być rzędu MHz?
  • Pomocny post
    Częstotliwość sieci to 50 Hz, częstotliwości w ETH przekraczają 100MHz ( prędkość transmisji to zależnie od wersji 10/100/1000 MB ). Czasem rozbłysk słoneczny potrafi zakłócić pracę sieci energetycznej i pokrewnych, ale moce sięgają dziesiątek jak nie setek i tysięcy gigawatów.
    daroka14 napisał:
    częstotliwość wirowania pola przy tak małej energii musi być rzędu MHz

Nie do zrealizowania technicznie. Do zakłócenia jakiegokolwiek sygnału nie jest potrzebne wirujące pole, trzeba znać dokładnie parametry pracy łącza. I dokładnie "wcelować się" sygnałem zakłócającym w sygnał zakłócany.
  • Poziom 14  
    A czy takie działania wogóle są legalne? Jak Ci się w końcu uda to Cię namierzą i będziesz miał nieprzyjemnosci.
  • Poziom 14  
    Ok. Załóżmy że uda mi się wygenerować częstotliwość transmisji. Podpowiecie w jaki sposób '' przesłać '' ją do przewodu UTP z odległości ok 5cm. Kolejna wątpliwość to Czy przewód YDY jest w stanie przesłać taką częstotliwość?

Dodano po 10 [minuty]:

bratHanki napisał:
    A czy takie działania wogóle są legalne? Jak Ci się w końcu uda to Cię namierzą i będziesz miał nieprzyjemnosci.

To nie jest transmisja od której zależą losy tego świata więc Ty nie musisz się martwić. Chciałbym bardzo sporadycznie z tego korzystać.
    Antena jak najbliżej przewodu. Nie myśl sobie że byle YDY prześlesz taką moc. Przewód ( linia transmisyjna ) musi być dopasowany do wzmacniacza ( nadajnik) i do obciążenia ( antena ). Inaczej, tylko śladowe ilości sygnału użytecznego ( dla Ciebie ) zostaną wypromieniowane przez antenę. Odpuść sobie, bo realne koszty zbudowania takiego urządzenia są nie porównywalne do zysków. Zapoznaj się z odpowiednią literaturą, zobaczysz jakie to "łatwe". Nie po to sztaby inżynierów projektują ( i testują ) standardy transmisji, aby je maksymalnie zabezpieczyć przed zakłóceniami/interferencją przez zwykłego Kowalskiego.
  • Poziom 14  
    ArturAVS napisał:
    Zapoznaj się z odpowiednią literaturą, zobaczysz jakie to "łatwe".

Możesz coś polecić?

Dodano po 1 [minuty]:

ArturAVS napisał:
    Nie myśl sobie że byle YDY prześlesz taką moc.

O jakich rzędach mocy mowa?

Dodano po 15 [minuty]:

ArturAVS napisał:
    Odpuść sobie, bo realne koszty zbudowania takiego urządzenia są nie porównywalne do zysków.

Koszty mnie nie zniechęcają. Najważniejsze że jest to możliwe i nawet jeśli mi się nie uda to bardzo dużo się nauczę.