Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda shottkyego PMEG2010AEB

14 Sty 2020 10:57 153 10
  • Poziom 9  
    Witam.

Posiadam diodę PMEG2010AEB. Zrobiłem pomiary na zakresie dioda używając multimetru Fluke 17B+
    Napięcie przewodzenia wynosi 0,051V
    A napięcie w kierunku zaporowym (normlanie nie powinno pokazać się nic - nieskończoność) a pokazuje 1,8V

Z czego wynika taki pomiar? Jest to kompletnie sprzeczne z wszelkimi diodami co już w życiu sprawdzałem

Nota katalogowa diody

https://pl.mouser.com/datasheet/2/916/PMEG2010AEB-1320560.pdf
  • Poziom 30  
    Pixelx napisał:
    Z czego wynika taki pomiar?

Być może dioda jest uszkodzona.

Pomiary wykonujesz na wlutowanej diodzie w układ czy wylutowanej?
    Jesteś pewien, że to jest poprawny model diody? Pomiary wskazują na diodę Zenera 1V8 chociaż spadek napięcia w kierunku przewodzenia jest trochę za mały.
  • Poziom 33  
    To zobacz na parametry tej diody w niżej załączonej tabeli. Dioda ma maksymalne napięcie wsteczne 20V. Przy napięciu wstecznym 10V prąd wsteczny diody wynosi typowo 0,17mA a maksymalnie 0,6mA. Na zakresie pomiaru diod napięcie między końcówkami miernika jest 2V. Zobacz teraz na wykresie Nr.3 zależność prądu wstecznego od napięcia, przy 2V prąd jest większy od 0,1mA.

Dioda shottkyego PMEG2010AEB
  • Poziom 24  
    A skąd pewność, że to dioda PMEG2010AEB, może coś innego, jaki ma symbol na obudowie?
    Czy ta dioda jest nowa nie używana, czy wylutowana z jakiegoś urządzenia?
    Bo jeśli to faktycznie Dioda shottkyego, to w kierunku zaporowym nie powinno ci nic wskazać, natomiast zazwyczaj diody shottkyego w kierunku przewodzenia maja jakieś 0,1V, 0,2V, a te 0,05V to zdecydowanie wskazuje na błąd diody, oczywiście jeśli to dioda shottkyego. Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Koledzy, czasem dobrze jest przed podjęciem dyskusji przeczytać notę techniczną, tym bardziej że autor tematu zamieścił do niej link. W nocie już w tytule jest napisane "Ultra low forward voltage".
  • Poziom 9  
    Pomiar wykonuje na nowej diodzie wyjętej z ,,paska"
    Inne diody mają to samo.
    Jest to dioda PMEG bo sam ją zamawiałem z sklepu mauser.
    Wiem, że diody powinny mieć spadki w granicach 0,2V do 0,7V w zależności jaka to dioda a tu mówimy o shottkyego więc powinno być to w granicach 0,2-0,3V
  • Poziom 33  
    Pixelx napisał:
    więc powinno być to w granicach 0,2-0,3V

Widzę że nadal nie przeczytałeś noty katalogowej! To zobacz przynajmniej dane w tabeli którą z tej noty zamieściłem powyżej:
    IF = 0.1mA :arrow: forward voltage = 30mV (typowo)
    IF = 1mA :arrow: forward voltage = 80mV (typowo)
  • Moderator Projektowanie
    Zacząć trzeba od tego, że te pomiary
    Pixelx napisał:

Posiadam diodę PMEG2010AEB. Zrobiłem pomiary na zakresie dioda używając multimetru Fluke 17B+
    Napięcie przewodzenia wynosi 0,051V
    A napięcie w kierunku zaporowym (normlanie nie powinno pokazać się nic - nieskończoność) a pokazuje 1,8V

są nic nie warte, gdyż
    - pomiar Uf należy przeprowadzać przy określonym (znanym) If,
    - pomiar Ur przeprowadza się badając nachylenie charakterystyki Ir=f(Ur), Ir<Irmax.
    I czytać datasheet, jak pisze kolega wyżej.
  • Poziom 33  
    trymer01 napisał:
    te pomiary ... są nic nie warte

ale w związku z tym że
    Pixelx napisał:
    wszelkimi diodami co już w życiu sprawdzałem

Odnoszę wrażenie że koledze Pixelx nie chodziło o pomiary Uf i Ur, a tym bardziej charakterystyk diody, tylko o proste sprawdzenie sprawna/niesprawna.
  • Moderator Projektowanie
    alekt77 napisał:
    koledze Pixelx nie chodziło o pomiary Uf i Ur, a tym bardziej charakterystyk diody, tylko o proste sprawdzenie sprawna/niesprawna.

Zgadzam się, też tak myślę ale autor tematu pisze o pomiarach więc warto mu (i innym czytającym to w przyszłości) wyjaśnić co znaczy słowo "pomiar Uf i Ur", a co do samych pytań autora to wyjaśniłeś mu to na tyle wystarczającp że już na ten temat się nie rozpisywałem.
    Dodam tylko
    Pixelx napisał:
    Jest to kompletnie sprzeczne z wszelkimi diodami co już w życiu sprawdzałem

że to jest dość niezwykła dioda - bo nie dość że typu Schottky to jeszcze zbudowana specjalnie dla uzyskania niskiego Uf ("Ultra low forward voltage"), co niestety skutkuje niskim Ur oraz dużym prądem wstecznym Ir.
  • Poziom 43  
    Tak jak pisze kolega powyżej, duże prądy upływu, w niskonapięciowych diodach Schottky'ego, o małym spadku napięcia, są czymś normalnym.
    Multimetrem możesz rozróżnić gdzie ma anodę i katodę, ale żeby stwierdzić, czy spełnia parametry katalogowe musiał byś wykonać takich samych warunkach.

W czasach elementów germanowych, w elementach większej mocy, nikt się nie dziwił że złącza pn przewodzą w obie strony, a mimo to są sprawne, choć oczywiście w jedną przewodziły lepiej niż w drugą.

To nie jest dioda małosygnałowa, tylko prostownicza 1A, duży prąd wsteczny nie przeszkadza w typowych zastosowaniach.