Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr antysmogowy do okapu w kuchni.

14 Sty 2020 11:07 126 7
  • Poziom 9  
    Mam do was pytanie . Kiedy w mojej miejscowości na zewnątrz jest zimą duży smog w mojej kuchni przy okapie czuć zapach dymu z węgla. Dokupiłem do okapu takie okrągłe filtry z węglem aktywnym ale to niewiele pomogło. Moje pytanie , jaki materiał jeszcze mógłbym założyć na te filtry aby przepuszczał powietrze ale nie przepuszczał smogu ? Czy wata lub gąbka spełni to zadania ? Najlepszy był by pewnie filtr HEPA ale do tych okapów nie ma w ofercie . Czy można gdzieś w Polsce zakupić filtr HEPA np. na metry i samemu dociąć do wymiarów dwóch otworów wentylacyjnych ?
  • Poziom 40  
    A którędy dostaje ci się to zanieczyszczone powietrze do domu?
  • Poziom 9  
    Tommy82 napisał:
    A którędy dostaje ci się to zanieczyszczone powietrze do domu?

No raczej przez okap/pochłaniacz w kuchni którego otwory jest połączone są z wentylacją. Wyraźnie czuć dym tylko w okolicach okapu.
  • Poziom 40  
    Nawet przy wyłączonym okapie powinieneś mieć ciąg.
    Jaki to rodzaj budynku ktoś niżej nie ma kozy w kanale wentylacyjnym? Nie masz okapu wpiętego w kanał kominowy? Które piętro ile komina nad Tobą.
  • Poziom 9  
    Budynek jest w miarę nowy ma 12 lat , jest ocieplony , mamy w piwnicy tylko piec z podajnikiem na ekogroszek ale kanał wentylacyjny z tego okapu wychodzi na ścianie bocznej tuż pod dachem jest kratka . Jest to piętro na poddaszu, komin jest daleko od tego kanału wentylacyjnego na środku dachu. Ten smród dymu nie może pochodzić z mojego pieca gdyż występuje tylko w wyżowe dni kiedy nie ma wiatru i na zewnątrz jest bardzo duży smog.
  • Poziom 27  
    Jaką masz wyrzutnię na zewnątrz? Zwykła kratka czy taka z klapą?
    Okapy (nie wszystkie) mają własny zawór zwrotny, ale ja zawsze dokładam na rurze dodatkowy- plus wyrzutnia obowiązkowo z klapą.
    Nawet u siebie miałem podobnie-dmuchało z okapu zimnym; po zastosowaniu j.w. ustapiło.
  • Poziom 9  
    Romulus7874 napisał:
    Jaką masz wyrzutnię na zewnątrz? Zwykła kratka czy taka z klapą?
    Okapy (nie wszystkie) mają własny zawór zwrotny, ale ja zawsze dokładam na rurze dodatkowy- plus wyrzutnia obowiązkowo z klapą.
    Nawet u siebie miałem podobnie-dmuchało z okapu zimnym; po zastosowaniu j.w. ustapiło.

Na zewnątrz mam zwykłą kratkę w kształcie kwadratu bez klapy . Czy nie ma jakiegoś materiału np. wata czy gąbka którym bym mógł zablokować smród smogu z zewnątrz ?
    Zastanawiałem się już nad takim rozwiązaniem , bo mam w domu dwa oczyszczacze powietrza Philips . Jak będę wkrótce wymieniał filtr Hepa to ten stary filtr może bym dociął na wymiar i zamontował w tych okrągłych wylotach okapu gdzie obecnie są filtry z węglem aktywnym
  • Poziom 32  
    Załóż zawór zwrotny powietrze będzie wylatywać z kuchni na zewnątrz, a w drugą stronę nie ma jak się dostać sam mam tak zrobione, żeby zimno nie leciało.