Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sata 2 dysk twardy error naciśnij F1 aby zrestartować

14 Sty 2020 13:05 108 6
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem mianowicie mój dysk twardy hdd wcześniej przy starcie pc tykał ale był widoczny i w biosie i w Windows ale od wczoraj kiedy uruchamiam pc to tyka 8 razy i napisane jest "Sata 2 dysk twardy error naciśnij F1 aby zrestartować" klikam no i nic ani go nie widać ani nic.
    Przy teście przez HD Tune to miałem 2 bad sektory 27% damaged blocks no i to zostawiłem, bo nie wiedziałem co to dokładnie jest. Kiedy wczoraj uruchamiam w ogóle go nie widać i nic, a mam na nim bardzo ważne rzeczy. Pojemność tego dysku to 1,5TB.
    Oczywiście mam też dysk SSD od Samsunga 125GB na którym mam Windowsa 10 i niektóre apki.

Proszę o pomoc
    Już kupiłem nowy dysk hdd, ale chciałbym przenieść rzeczy z tego starego na nowy.
  • Poziom 3  
    Gdy dysk tyka to już prawdopodobnie się psuje. Czy na pewno nie da się zgrać tych plików? Nie jest widoczny dysk, nawet w Windowsie uruchomionym z dysku SSD?
  • Poziom 2  
    Tak nie da się, ponieważ jest nie widoczny. Owszem był ostatnio jakieś 2 dni temu teraz w ogóle.
  • Poziom 3  
    Masz jakiś inny komputer aby spróbować podłączyć?
    Jeśli nic nie zadziała, ciągle tyka i nic, to chyba tylko serwis zostaje.
  • Poziom 2  
    Tak mam, więc sprawdzę.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

No niestety nie działa to samo, mam drugi nowy dysk hdd 2TB pusty, ale ten zepsuty ma 8 lat więc ma prawo odmówić posłuszeństwa, ale jak odzyskać rzeczy na nim zawarte? Proszę o pomoc bo to są ważne rzeczy.
  • Spec od komputerów
    Chyba chciales napisac, _miales_ wazne rzeczy. Teraz to zostaje Ci oddanie dysku do firmy odzyskujacej dane, zaplecenie i czekanie na odzyskanie danych.

Na przyszlosc jak masz cos waznego i trzymasz to na zepsutym dysku to zrob kopie...
  • Poziom 13  
    Awarie takie ze stukania wynikają z różnych czynników. Ale efekt jest jeden resurs eksploatacyjny mu się kończy i możesz spróbować uruchomić go przynajmniej raz najlepiej z przejściem USB SATA z takiego zasilacza dwunapięciowego (molex na zasilanie sata też trzeba dołożyć).
    Sata 2 dysk twardy error naciśnij F1 aby zrestartować
    Ja to rozbieram i linię 5V modyfikuję: wstawiam dzielnik napięcia (potencjometr precyzyjnym W503), tak by mieć od 5V do 6V
    Chodzi o to by minimalnie zwiększyć indukcję remanencji przez manipulację napięciem. Tam jest silniczek bldc, więc nic się nie stanie poza minimalnie większymi stratami Joula I^2R, które są nieistotne do szybkiego uratowania danych. Na ogół głowica startuje, przy pewnych ustawieniach przynajmniej raz, ruszając dyskiem tak by odczuć efekt żyroskopowy. Oczywiście elektronika musi być sprawna. Jak zobaczy pod USB to robię kopię posektorową lub zczytuję w trybie odczytu ważne dane. To robota DJY, ale wielokrotnie działa. Gorzej jakby był upuszczony.