Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha/AX-497 - Szum w prawym kanale.

14 Sty 2020 13:24 159 12
  • Poziom 3  
    Dzień dobry,
    mam problem ze wzmacniaczem Yamaha/AX-497, mianowicie po ustawieniu wejścia sygnału na CD/DVD (gdy nie jest do niego podłączone żadne urządzenie) występuje znaczny szum w prawym kanale rosnący proporcjonalnie wraz ze wzrostem głośności. Po podłączeniu jakiegokolwiek odtwarzacza np. telefonu przewodem 2xRCA/JACK efekt szumu nie występuje (niezależnie czy jest odtwarzana muzyka czy nie). Zauważyłem, że gdy przewód był odłączony od telefonu i przez przypadek dotknąłem nim do obudowy wzmacniacza pinem odpowiadającym za prawy kanał w końcówce JACK efekt szumu zanikał. Na pozostałych wejściach szumu również nie ma. Co może być powodem zaistniałej sytuacji i gdzie mogę szukać usterki. Z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Wygląda na uszkodzone wejście, jakiś element pasywny, lub jeśli jest tam wzmacniacz operacyjny to też może być. Zacząć trzeba od zdobycia schematu i przesledzeniu elementów od wejscia do selektora wejśc w tym konkretnym kanale.
  • Poziom 3  
    Dodam jeszcze, że po odłączeniu taśmy łączącej płytki PCB 5 ze strony 16 dokumentacji efekt ten nie występuje. Wygląda na to, że usterka występuje właśnie na tej płytce.
  • Poziom 13  
    Rezystory R508 i R512 do sprawdzenia na wartości rezystancji / zimne luty na nich
  • Poziom 43  
    Szum? A nie jest to przypadkiem przydźwięk sieciowy (brum)?
    Gdyby tak - to przyczyna może być całkowicie inna - np. brak masy w tym "szumiącym" kanale.
  • Poziom 3  
    Nie proszę Pana ewidentnie szum, podobny do szumu gdy nie jest ustawiona żadna stacja radiowa. Jest on jednostajny.
  • Poziom 43  
    Moim zdaniem uszkodzony jest wzmacniacz operacyjny na tym wejściu. Jeśli sprawdzenie elementów wokół niego nic nie wykaże to jedyna chyba opcja.
  • Poziom 3  
    Jutro sprawdzę rezystory o których pisał "ojciec" i dam znać do jakich wniosków doszedłem.
  • Poziom 43  
    Popraw najpierw luty wokół tego wejścia - elementów wejścia CD/DVD.
  • Poziom 3  
    A więc tak przelutowałem wszystkie elementy na tej płytce i brak efektów. Elementy przemierzone i wydaje się, że są OK. Co do wzmacniacza operacyjnego na wejściu kanału prawego pojawia się napięcie rzędu 880mV na wyjściu jest 2,6V, kanał lewy na wejściu ma po 7mV na wyjściu 20mV. Jak panowie myślicie, czy jest to wina wzmacniacza?
  • Poziom 22  
    Jesli scalak jest tani i dostepny to bym wymienil, jesli nie to bym podmienił z innego wejścia. do testu. Jeśłi oczywiście układy są identyczne.
  • Poziom 43  
    maly087 napisał:
    Jak panowie myślicie, czy jest to wina wzmacniacza?
    Po mojemu tak.