Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bosch TCA 5201-01 - pobiera za mało wody i wylewa do tacki ociekowej

14 Sty 2020 14:35 129 9
  • Poziom 16  
    Witam serdecznie,
    w/w sprzęt chodzi dobrze to etapu zaparzania tzn. mieli podaje kawę do zaparzacza, prasuje kawę i zaczyna nalewanie wody, przez 3-4 sekundy po czym na pół sucha kawa trafia do tacki na fusy a woda do tacki ociekowej. W ekspresie została wymieniona pompa, zawór ciśnieniowy zaraz za bojlerem, zawór płuczący, sprawdzone krańcówki i przekładnia, zaparzacz rozebrany i nasmarowany wszystko chodzi jak należy a problem pozostał. Podejrzewałem uszkodzenie przepływomierza ale podmieniłem na sprawny i ekspres nadal zachowuje się tak samo. Taką ciekawostką jest to, że ekspres jak jest zimny przy pierwszej próbie parzenia podaje dłużej wodę tak że za pierwszym razem kilka kropel kawy wyleci z dyszy ale już kolejne zaparzenia powodują bardzo szybkie wyłączenie pompy i wyrzucenie wody i kawy. Proszę o jakieś sugestie bo nie mam już pomysłów.
  • Poziom 21  
    Sprawdź mikrowłącznik zaparzacza. Ewentualnie krańcówki napędu zaparzacza.
  • Poziom 16  
    Sprawdzałem są na pewno sprawne. Zastanawia mnie jedna rzecz czy tak ma być: koło przekładni jak się ustawia ma te wypustki do mikrostyków i ta wypustka naciska mikrostyk przechodzi delikatnie za niego i wraca zostając już na mikrostyku. Czy to normalne zachowanie w tym modelu?
  • Poziom 21  
    Przy dolnym położeniu tak.
  • Poziom 16  
    A czy w tym modelu da się ustawić ilość wody pobranej do parzenia kawy?
  • Poziom 21  
    Naciskasz i przytrzymujesz przycisk. Puszczasz gdy naleje sie odpowiednia ilość.
  • Poziom 16  
    Ekspres nie reaguje na próbę zwiększenia czasu. Po tym samym czasie nie zależnie od trzymania przycisku następuje otwarcie zaworu płuczącego i woda trafia do tacki.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeżeli możesz uruchomić otwarty ekspres tak by widzieć wszystkie mikrowłączniki to popatrz czy któryś się poruszy w momencie przerwania cyklu parzenia (zatrzymania pompy).

Z tymi mikrowłącznikami bosch/siemens/melitta itd bywają problemy, one niby działają jak mierzysz przejście a ekspres świruje. Wymiana starego (sprawnego) na nowy o dziwo pomaga.
  • Poziom 16  
    Zamieniłem właśnie wszystkie na nowe (mikrostyki) 2 na kole i jeden od zaparzacza, ale zachowanie nadal takie samo. Mam cały ekspres rozebrany i podczas parzenia nie widzę zależności części mechanicznych do tego przerwania pracy pompy. Co jeszcze zaobserwowałem że podczas płukania urządzenia przed wyłączeniem woda dość długo leci z dyszy ale na sam koniec jak by za szybko otwierało zawór płuczący i końcówka wody trafia do tacy.

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Pomału rozwiązuje problem tego ekspresu mianowicie problem leży w młynku w grubości ziarna przejechałem poza zakres regulacji i okazało się że pojedynczą kawę parzy ok problem jeszcze z podwójną ale spróbuje podregulować to jeszcze.

Dodano po 24 [minuty]:

No i problem rozwiązany problem z kawą podwójną to tylko zaprogramowanie ilości wody. Sorier dziękuje Ci bardzo za zainteresowanie tematem i pokierowanie mnie na te mikrowyłączniki, bo dzięki temu to zaobserwowałem ten problem. Pomógł leci w Twoją stronę dziękuje i pozdrawiam ;-)
  • Poziom 16  
    Zamieniłem właśnie wszystkie na nowe (mikrostyki) 2 na kole i jeden od zaparzacza, ale zachowanie nadal takie samo. Mam cały ekspres rozebrany i podczas parzenia nie widzę zależności części mechanicznych do tego przerwania pracy pompy. Co jeszcze zaobserwowałem że podczas płukania urządzenia przed wyłączeniem woda dość długo leci z dyszy ale na sam koniec jak by za szybko otwierało zawór płuczący i końcówka wody trafia do tacy.

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Pomału rozwiązuje problem tego ekspresu mianowicie problem leży w młynku w grubości ziarna przejechałem poza zakres regulacji i okazało się że pojedynczą kawę parzy ok problem jeszcze z podwójną ale spróbuje podregulować to jeszcze.

Dodano po 24 [minuty]:

No i problem rozwiązany problem z kawą podwójną to tylko zaprogramowanie ilości wody. Sorier dziękuje Ci bardzo za zainteresowanie tematem i pokierowanie mnie na te mikrowyłączniki, bo dzięki temu to zaobserwowałem ten problem. Pomógł leci w Twoją stronę dziękuje i pozdrawiam ;-)

Dodano po 2 [minuty]:

Z powodu złej grubości kawy zespół zaparzający dawał błędne informacje poprzez mikrostyk i ekspres kończył zaparzanie.