Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia na kablu i zawieszanie się Arduino

14 Sty 2020 14:54 216 4
  • Poziom 4  
    Witam,

zmontowałem układ do sterowania roletą zewnętrzną z wykorzystaniem Arduino i natrafiłem na problem z zakłóceniami.
    Układ jest zmontowany z części, które miałem pod ręką, pozostałości z poprzednich "projektów".
    W skrócie wygląda on tak, że do Arduino podłączyłem MCP23017 na mag. I2C, następnie jest płytka przekaźnikowa dla wejść i druga dla wyjść.
    Zobrazowałem to na poniższym uproszczonym schemacie:

Odległość do silnika jak i do włącznika to około 6-7m.
    Kable niestety leżą blisko siebie, możliwe też że blisko przewodów sieciowych. Niestety nie mam na to wpływu.
    Efekt jest taki, że jak poruszam roletą to sterownik zawiesza się. Najczęściej podczas jazdy w górę, ale w dół też dosyć często.

Pożyczyłem prosty oscyloskop, założyłem na I2C i nie widziałem zakłóceń. Natomiast zauważyłem, że przekaźniki wejściowe czasami lekko się zapalają (tzn ich diody). Odpiąłem przewód od włącznika i źródła masy i podłączyłem do niego sondę (masę), a drugą do +12V.
    Nie wiem czy ten pomiar zrobiłem dobrze, ale na wyświetlaczu pojawiło się takie przebieg o kształcie małej literki "m" o amplitudzie kilku V (wstawię fotkę pod wieczór).

Co ciekawe, jak odłączę zasilanie rolety i klikam włącznikiem to się nie zawiesza.
    Jak odpiąłem kabel od włącznika z listwy (tę moją "Antenę"), i sterowałem zwierając goldpina to zawiesiło mi się może raz na 15 cykli.

Aha, dodam na końcu, że od kilku tygodni ten układ steruje oświetleniem, tzn w pokojach mam włączniki chwilowe, a na wyjściu MCP są przekaźniki SSR do zasilania świateł. W tym przypadku układ działał bez problemów. Zaczęło się przy rolecie.

Wiem, że ten układ jest jaki jest, ale będę wdzięczny za pomoc w jego usprawnieniu, wskazówki co i jak zmierzyć żeby ustalić przyczynę kłopotów.
  • Poziom 43  
    staki napisał:
    Efekt jest taki, że jak poruszam roletą to sterownik zawiesza się. Najczęściej podczas jazdy w górę, ale w dół też dosyć często.

Na pewno podczas jazdy?
    A nie w momencie włączenia jazdy?
  • Poziom 4  
    Późno wczoraj wróciłem z roboty i już nie miałem siły... Wrzucam zdjęcie i filmy.

Oscyloskop podłączony do masy na listwie, sonda do przewodu kabla co idzie do przycisku.
    Zdjęcie i pierwszy film zrobione z przewodem wypiętym z listwy.
    Drugi film z jedną żyłą kabla, "źródłową" dla przycisku wpiętą w listwę (do masy).

Oscyloskop wskazuje przebieg 50Hz. Gdy wyłączę zasilanie rolet przebieg jest. Jak włączam roletę to amplituda rośnie. Podczas wyłączania pojawia się czasem "pik".
    Z wypiętym przewodem mogę jeździć do woli.
    Jak podłączam jedną żyłę przewodu to przebieg zmienia nieco kształt i po kilku przejazdach następuje zawiecha.
    Da się jakoś "zdjąć" te interferencje z kabla? Coś czytałem o przepuszczeniu masy przez rezystor 10 omów, czy to może pomóc?

• Specjalista elektronik
    Może byś opisał, co jest czym na twoim schemacie? Trzeba unikać przepływu dużych prądów przez połączenia masy Arduino z masą tego, czym ono steruje. Poza tym, może zabezpieczyć Arduino przed krótkimi zanikami zasilania - podłączyć mu zasilanie poprzez diodę, a za diodą kondensator (np. 2000uF/16V) do masy.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za zainteresowanie.

Wrzucam opisany schemat.

Podjąłem decyzję, że w niedzielę dokładam nową szafkę obok tej obecnej i przekładam do niej Arduino i moduły MCP.
    Tym samym oddalę czułą elektronikę od obwodów 230V i przekaźników. Niestety szafka którą mam jest z PCV i nie zapewni ekranowania ale odległość powinna pomóc. Postaram się puścić przewody z MCP do modułów przekaźników jako ekranowane, tylko muszę jeszcze zastanowić się jak połączyć przewody ekranowane z goldpinami i jak zrobić jakąś szynę dla ekranów. Teraz mam taśmę i wtyczki IDC, ale nie wiem czy taką taśmą bezpiecznie jest iść z metr i to do zaszumionej rozdzielnicy. Dam też osobny zasilacz dla arduino i dla przekaźników - zakłócona w ścianie masa sterująca nie będzie połączona z zasilaniem sterownika. Dodam też, za radą kolegi, kondensator i diodę na wejściu (mogę użyć jakąkolwiek diodę?).