Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy, zasobnik, zmiękczacz (Junkers Cerapur Comfor, ST 120 Z 5, AKWA)

14 Sty 2020 15:07 108 3
  • Poziom 5  
    Czołem Koledzy,
    Piszę do Was, bo nie znalazłem odpowiedzi ani na forum ani w szeroko rozumianych internetach. Wszyscy piszą o wadach twardej wody, a mało kto o miękkiej.
    Dom mający 20 lat, ja mieszkam w nim od 4. Wymieniałem piec na nowy, teraz mam Junkers Cerapur Comfort i zasobnik ST 120 Z 5, działają bez zarzutu ponad 2 lata. Z racji, że w mojej gminie woda jest bardzo twarda (ok. 26-28 dH), Małżonka Szanowna namówiła mnie na zmiękczacz do wody i takowy założyliśmy rękami fachowców. Model to Akwa CS 20 H/OB, założony zaraz za wodomierzem, więc cała woda idąca do domu jest zmiękczona. Do zasobnika idzie plastik, CO i kaloryfery są na miedzi (obieg zamknięty, tam woda, która była od początku, nie zmiękczona). I teraz pytanie zasadnicze.

Czy ja mogę zmiękczać wodę zupełnie czy też powinienem zostawić kilka stopni? Gdzie nie zapytam to inne informacje. Koleś od zmiękczacza mówi, że w ogóle luz i wszędzie może być zmiękczona. Fachowiec od pieca, absolutnie nie może być zupełnie zmiękczona, ani w CO ani w piecu, bo to korozyjna woda i porobią się dziury w instalacji. Z internetów wiem, że do CO na pewno nie może być zmiękczona, bo jest miedź. Dzwonię na oficjalną infolinię Junkersa a oni, że zasobnik to luz, tylko, żeby anodę sprawdzać. Dziś jak zadzwoniłem drugi raz, to mówią, że do CO absolutnie nie, ale taka do mycia to w sumie nie wiedzą...

Koledzy, pomóżcie proszę bo ja tu oszaleję. Jak wszyscy mają rację, to kto ma rację?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Woda do uzupełniania w instalacji CO ma być z przed stacji ale nie dla tego że ta za stacją jest zbyt miękka.
    Stacja wymienia jony wapnia na jony sodu, a to jest nie korzystne do wymienników aluminiowych.
    Woda w instalacji CO jest miękka ponieważ kamień jeśli jest to się wtrąca.

Woda do picia powinna mieć około 5 - 6 stopni niemieckich.
    Takie zalecenia daje np. Inwater

Woda całkiem miękka jest agresywna.
  • Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedź piracik. W tej chwili woda w CO jest jeszcze "stara" czyli sprzed zmiękczania i jest w obiegu zamkniętym. Jeżeli nie będę jej ruszał ani dolewał niczego to na razie może tak chodzić, prawda? A co z samym zasobnikiem, wymiennikiem ciepła, wężownicą?

Chyba po prostu ustawię te 5 stopni niemieckich i będę miał z głowy temat, bo może niepotrzebnie się doktoryzuje.
    Od jakichś 3 tyg mam wodę zupełnie zmiękczoną, ale jak rozumiem, to nie zrobiło spustoszenia. To dość krótki okres jak mniemam.
  • Poziom 18  
    Wody miękkiej nie daje się przy aluminium, bo resztki sodu je rozpuszczają. Przy innych materiałach nie ma tego problemu. Najlepsza jest woda demineralizowana, bo ma bardzo małą przewodność elektryczną, więc nie ma korozji elektrochemicznej ani nie odkłada się kamień. Woda ze zmiękczacza nie daje kamienia, który tworzyłby warstwę izolacyjną, ale ma dużą przewodność elektryczną, więc trzeba uważać na korozję elektrochemiczną. Wody miękkiej się nie pije bo zamiast dostarczać minerały to je wypłukuje, wapń i magnez to istotne pierwiastki dla zdrowia. W CO 5-7 stopni niemieckich to taki kompromis.