Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza schematu XIX wiecznego urządzenia do badania kabli telegraficznych

Jatsekku2 14 Sty 2020 17:05 87 0
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    Witam szanowne grono,
    Bardzo prosiłbym o pomoc w analizie i zrozumieniu schematu pewnego urządzenia z XIX wieku. Jest to urządzenie wykorzystywane wówczas do badania parametrów elektrycznych podwodnych kabli telegraficznych. Byłbym bardzo wdzięczny za każdą, nawet najmniejszą pomoc.

Jeden z układów pracował jako przybrzeżna stację pomiarowa, drugi natomiast znajdował się na statku. Wiem również, że rezystor R w lewym dolnym rogu schematu "No.1 - SHORE" (ten przed galwanometrem) charakteryzował się wartością kilkudziesięciu-kilkuset megaomów i zasadniczo jest dla mnie najistotniejsze, żeby zrozumieć tą gałąź obwodu i fakt dlaczego wymagany był tam tak duży rezystor (podejrzewam, że ta część obwodu jest związana z pomiarem rezystancji izolacji linii podwodnej). Wydaje mi się również, że odprowadzenia "E" oznaczały Earth - uziemienie układu. Bardzo tajemnicza wydaje mi się część obwodu po prawej na schemacie No.1 - mam na myśli ten zwarty(??) galwanometr

Zaznaczę jeszcze, że nie miałem pewności w którym dziale umieścić ten temat - w razie potrzeby bardzo prosiłbym moderatorów o przeniesienie do bardziej adekwatnego działu.