Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa instalacji fotowoltaicznej

14 Sty 2020 21:33 237 4
 • Poziom 9  
  Przesyłam link do artykułu jak w temacie.
  Przy okazji wycen wykonania instalacji fotowoltaicznej w moim domu przekonałem się na własnej skórze, że w dobie dzisiejszego boomu na fotowoltaikę wiele firm ma ogromny problem z właściwym doborem typu ograniczników przepięć w instalacji PV. Prowadzi to nie tylko zwiększa ryzyka uszkodzenia instalacji, ale również narusza zasady ochrony przeciwporażeniowej w przypadku niewłaściwego podejścia do kwestii uziemienia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dachu budynków.

  http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,ma..._przepieciowa_instalacji_fotowoltaicznej,7874
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • Poziom 19  
  Tak bo instalatorzy nie słuchają na szkoleniach jak się powinno zabezpieczać instalacje przed skutkami przepięć . Albo z pazerności mają w d.... inwestora bo to burak z kasą i tak się nie zna , a potem problem z ubezpieczeniem albo problem z jego wypłatą . Można też zostać POGORZELCEM albo i nie
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • Poziom 9  
  Dzisiaj się załamałem, rozmawiałem z kolesiem co zrobił szczegółową wycenę z wszystkimi elementami.
  Jak zwróciłem uwagę na to że nie ma ujętego przewodu do połączeń wyrównawczych i uziemienia konstrukcji, to powiedział mi, że jego firma zrobiła do tej pory ponad 300 instalacji i na żadnej nie ma uziemienia konstrukcji, na szkoleniach nikt nigdy nic o tym nie mówił.
  Dodam, że u mnie na dachu mam okna dachowe i nie specjalnie trzeba się wysilać aby złapać taki panel przez uchylone okno.
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • Poziom 19  
  To teraz wiesz o czym mówiłem ze nie będę jechał na drugi koniec polski założyć ci panele , bo nie realne będzie dotrzymanie gwarancji bo albo się nie dodzwonisz albo numer będzie nie aktywny bo jakiej firmie opłaci się jechać 500 km coś np:dokręcić :-) Na pewno to będzie twoja wina to płać ( życie ). Przez tą dotacje to ludzie ocipieli, a jeszcze teraz podwyżki prądu to całkiem popeliny powyrastają, na razie mamy zimę i poczekajmy do lata i oby Straż Pożarna miała mało roboty. I nie tylko uziemiamy konstrukcję ale każdy panel

  Dodano po 16 [minuty]:

  https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/...xvxtXiNBwMkgzqRDKmaRN4MRADlKGEsCW2ChsOP-RlOQA warto zapytać i na stronie https://www.dehn.pl/pl/ochrona-przepieciowa-instalacji-zasilajacych a SPD można tanio kupić tu https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&i...125&SearchText=ogranicznik+przepi%C4%99%C4%87 jest? jest i co się pan czepiasz
 • Poziom 9  
  Przepisy i normalizacja w zakresie instalacji odgromowej/przeciwprzepięciowej w dużej części opierają się o rachunek zysków/strat oraz rachunek prawdopodobieństwa i nie istniej 100% ochrona. Jednak ręce mi opadają, jak na pytanie "jakiego typu i producenta ogr. przepięć stosujecie?", słyszę odpowiedź "jakieś chińskie, takie najtańsze, nie ma sensu dawać innych".
  Inną kwestią jest brak wyobraźni przy wykonywaniu połączeń wyrównawczych, i uziemienia konstrukcji, szczególnie tych które znajdują się w miejscach łatwo odstępnych. Jest dobrze dopóki jest dobrze, ale jeśli pojawi się stan awaryjny i kogoś porazi, albo nie daj boże zabije, to zacznie się płacz i szukanie winnych.