Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa instalacji fotowoltaicznej

ghajduk 14 Jan 2020 21:33 987 4
 • #1
  ghajduk
  Level 12  
  Przesyłam link do artykułu jak w temacie.
  Przy okazji wycen wykonania instalacji fotowoltaicznej w moim domu przekonałem się na własnej skórze, że w dobie dzisiejszego boomu na fotowoltaikę wiele firm ma ogromny problem z właściwym doborem typu ograniczników przepięć w instalacji PV. Prowadzi to nie tylko zwiększa ryzyka uszkodzenia instalacji, ale również narusza zasady ochrony przeciwporażeniowej w przypadku niewłaściwego podejścia do kwestii uziemienia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dachu budynków.

  http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,ma..._przepieciowa_instalacji_fotowoltaicznej,7874
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  noja102
  Level 24  
  Tak bo instalatorzy nie słuchają na szkoleniach jak się powinno zabezpieczać instalacje przed skutkami przepięć . Albo z pazerności mają w d.... inwestora bo to burak z kasą i tak się nie zna , a potem problem z ubezpieczeniem albo problem z jego wypłatą . Można też zostać POGORZELCEM albo i nie
 • #3
  ghajduk
  Level 12  
  Dzisiaj się załamałem, rozmawiałem z kolesiem co zrobił szczegółową wycenę z wszystkimi elementami.
  Jak zwróciłem uwagę na to że nie ma ujętego przewodu do połączeń wyrównawczych i uziemienia konstrukcji, to powiedział mi, że jego firma zrobiła do tej pory ponad 300 instalacji i na żadnej nie ma uziemienia konstrukcji, na szkoleniach nikt nigdy nic o tym nie mówił.
  Dodam, że u mnie na dachu mam okna dachowe i nie specjalnie trzeba się wysilać aby złapać taki panel przez uchylone okno.
 • #4
  noja102
  Level 24  
  To teraz wiesz o czym mówiłem ze nie będę jechał na drugi koniec polski założyć ci panele , bo nie realne będzie dotrzymanie gwarancji bo albo się nie dodzwonisz albo numer będzie nie aktywny bo jakiej firmie opłaci się jechać 500 km coś np:dokręcić :-) Na pewno to będzie twoja wina to płać ( życie ). Przez tą dotacje to ludzie ocipieli, a jeszcze teraz podwyżki prądu to całkiem popeliny powyrastają, na razie mamy zimę i poczekajmy do lata i oby Straż Pożarna miała mało roboty. I nie tylko uziemiamy konstrukcję ale każdy panel

  Dodano po 16 [minuty]:

  https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/...xvxtXiNBwMkgzqRDKmaRN4MRADlKGEsCW2ChsOP-RlOQA warto zapytać i na stronie https://www.dehn.pl/pl/ochrona-przepieciowa-instalacji-zasilajacych a SPD można tanio kupić tu https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&i...125&SearchText=ogranicznik+przepi%C4%99%C4%87 jest? jest i co się pan czepiasz
 • #5
  ghajduk
  Level 12  
  Przepisy i normalizacja w zakresie instalacji odgromowej/przeciwprzepięciowej w dużej części opierają się o rachunek zysków/strat oraz rachunek prawdopodobieństwa i nie istniej 100% ochrona. Jednak ręce mi opadają, jak na pytanie "jakiego typu i producenta ogr. przepięć stosujecie?", słyszę odpowiedź "jakieś chińskie, takie najtańsze, nie ma sensu dawać innych".
  Inną kwestią jest brak wyobraźni przy wykonywaniu połączeń wyrównawczych, i uziemienia konstrukcji, szczególnie tych które znajdują się w miejscach łatwo odstępnych. Jest dobrze dopóki jest dobrze, ale jeśli pojawi się stan awaryjny i kogoś porazi, albo nie daj boże zabije, to zacznie się płacz i szukanie winnych.