Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Kupię] Kupię transformator sieciowy do oscyloskopu GRUNDIG MO-22

hkuhn 14 Sty 2020 21:49 135 6
    hkuhn
    Poziom 25  
    Szukam transformatora sieciowego do oscyloskopu GRUNDIG MO-22. Oznaczenie na trafie: 09005-736.01.
    Wiem, że to już staroć, ale przez wiele lat działał niezawodnie i mam do niego sentyment.
    Kontakt: tel.691693902 mail: biuro(malpa)multiserw.pl
    beatom
    Poziom 33  
    Ciezko bedzie. Jesli schemat Cie poratuje to jest tu: http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/Grundig/grundig_mo22.pdf
    Ja bym sie zastanawial nad przewinieciem.

P.S.
    Dopiero teraz zauwazylem, ze wywolalem kolege CiasteczkowyPotwor do tablicy; popytaj go, moze bedzie w stanie pomoc...
    hkuhn
    Poziom 25  
    Zaniosłem do zakładu przewijania, ale transformator jest tak usmażony i zalany lakierem, że praktycznie nie da się policzyć dokładnie zwojów. Schemat już oglądałem, ale są wątpliwości co do napięć. Przewijanie trafa lepiej nie powtarzać kilka razy, dlatego wolę się upewnić.
    GrandMasterT
    Poziom 23  
    Mam taki oscyloskop więc jeśli jest taka konieczność mogę pomierzyć napięcia w wolnej chwili, zakładając że jest tam w miarę dobry dostęp, do swojego zaglądałem do środka ostatni raz z 7 lat temu i nie pamiętam jak tam sytuacja wygląda.

Ogólnie jednak jeżeli Ci się nie spieszy i chcesz naprawiać głównie z sentymentu, to czasami można taki niesprawny trafić gdzieś za niedużą kwotę i mieć na części, kwestia włączyć powiadomienia i czekać. Ja kiedyś kupiłem drugi na ebayu za ~100zł+wysyłka dla oryginalnych sond które były w komplecie razem z jakimś futerałem, a jego niesprawność to była jakaś pierdoła typu usmażony stabilizator. W moim jak go dostałem też był defekt zasilania, zwarcie w kondensatorze, grzał się mostek i transformator ale nic więcej nie zdążyło się uszkodzić.
    hkuhn
    Poziom 25  
    Dostęp jest dobry, więc będę czekał na potwierdzenie moich przypuszczeń.

Dodano po 9 [godziny] 16 [minuty]:

Jeśli można , to proszę o pomiar napięcia zmiennego względem masy w dwóch punktach oznaczonych kółkiem: na anodzie D110 oraz D111. Napięcie na końcówkach 15 i 16 trzeba zmierzyć na trafie, jest to oddzielna sekcja do powielacza napięcia. Nóżka 16 jest połączona z rezystorem R148 (zaznaczony na zdjęciu), nóżka 15 jest połączona z kondensatorami C122, C123 (0,22µF/1000V) i nie ma możliwości pomiaru bez wymontowania płytki: trzeba mierzyć na końcówce trafa.
    Pozdrawiam wszystkich chętnych do pomocy.
    GrandMasterT
    Poziom 23  
    No więc tak. Na PCB wsadzony mam bezpiecznik w pozycję 240V (na tylnej ściance mam okienko przez które widać 3 gniazda bezpiecznikowe). W sieci podczas pomiarów 238-242V.

15-16 ok. 470V, da się to zmierzyć bez wymontowywania płytki - podłączyłem mały krokodylek do jednego wyprowadzenia i mierzyłem względem końcówki R148, od góry widać jak pod spodem idą ścieżki (zresztą widać to też na Twoim foto).

Między 7-8 jest ok. 37V no i jak łatwo się domyśleć na 6 środek uzwojenia co daje po ok. 18,5V między 6-7 i 6-8 i tak też jest.

12-13 6,5V

9-8 85V
    9-10 85V
    9-7 124V
    7-10 210V

Wszystkie pomiary z lampą na normalnej jasności jak podczas pracy, podstawa czasu ustawiona na 0,5ms/cm wejście zwarte do masy.

U mnie jest transformator o innych oznaczeniach, może taki gdzieś dopadniesz:
    [Kupię] Kupię transformator sieciowy do oscyloskopu GRUNDIG MO-22 [Kupię] Kupię transformator sieciowy do oscyloskopu GRUNDIG MO-22
    hkuhn
    Poziom 25  
    Wielkie dzięki. Teraz mogę dać trafo do przewinięcia.