Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook ZWE-1445X - Nie grzeje wody mimo sprawnej grzałki

14 Sty 2020 21:56 126 11
  • Poziom 29  
    Mam problem ze zmywarką, która przerywa swoją pracę w połowie i migają kontrolki płukania i suszenia, oraz kontrolki środka nabłyszczającego i soli ( razem 4 kontrolki).

Zgodnie z instrukcją miganie kontrolki płukania i suszenia oznacza wadliwe działanie czujnika temperatury lub grzałki. Jednak zmywarka w ogóle nie grzeje wody, co raczej wyklucza czujnik temperatury. Grzałkę sprawdzałem i się okazało, że ma 30Ω dokładnie tyle co nowa więc to nie to. Czy to będzie problem z programatorem, czy może być coś oprócz niego?
  • Poziom 40  
    daniel93 napisał:

oznacza wadliwe działanie czujnika temperatury

A co jak czujnik "pokazuje" do komputera np 95°C, to po co ma grzać, Skąd wiesz jak sterownik "widzi" grzałkę.
  • Poziom 29  
    A wtedy nie wyskoczył by błąd "Zwarcie lub uszkodzenie czujnika temperatury", albo "Układ otwarty lub uszkodzenie czujnika temperatury"?
  • Poziom 40  
    Jeżeli byłoby zwarcie lub przerwa to tak, ale jak np. czujnik źle pokazuje temperaturę to już inna bajka.
  • Poziom 29  
    Myślałem, że moduł jest na tyle mądry, że wie iż na początku zmywania woda powinna być zimna i na tej podstawie stwierdziłby zbyt wysoką temperaturę.

Da się zmierzyć czujnik z poziomu modułu, bez rozkręcania zmywarki od dołu? Ew gdzie go szukać na dole?

Poniżej zdjęcie modułu
    https://obrazki.elektroda.pl/4536447600_1518504567.jpg
  • Poziom 40  
    Najpierw wypadałoby wiedzieć jaką powinien mieć prawidłową wartość w danej temperaturze.
  • Poziom 29  
    Zgodnie z tym co pisali koledzy tutaj to 9kOhm
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15615852#15615852

Natomiast u nich były objawy takie, że woda była podgrzewana ale zmywarka tego nie widziała.

Jakby czujnik pokazywał błędnie wysoką temperaturę i sterownik by tego nie wyłapał to nie poszedł by po prostu dalej?
    Sprawdziłem dokładnie, że mój błąd oznacza "Wydłużony czas podgrzewania, ale nie osiągnięto wymaganej temperatury" - czyli sterownik widzi zbyt niską temperaturę - czyli zgodnie z prawdą jak na moje oko :)
  • Poziom 40  
    Więc może czujnik "stanął" na wartości 40° C, max czas grzania się skończył a woda nie osiągnęła wymaganej temperatury, a noże przekaźnik grzałki ma nadpalone styki i nie płynie wymagany prąd a więc nie oddaje odpowiedniej energi , itd, itp . Masz tylko dwa tory do sprawdzenia grzałka i sensor.
  • Poziom 29  
    A jesteś w stanie mi powiedzieć na podstawie zdjęcia - który przekaźnik będzie od grzałki, oraz które przewody będą od czujnika?

Dodano po 9 [minuty]:

Druga sprawa - jakby stanął na 40stopni, a grzałka by grzała poprawnie to przecież by było to widać, a nie grzeje na pewno bo nie paruje zaraz po otwarciu
  • Poziom 40  
    Nie. Bierze się miernik i mierzy.
  • Specjalista AGD
    daniel93 napisał:
    który przekaźnik będzie od grzałki
    Największy.
  • Poziom 29  
    Sprawdziłem czujnik temperatury - wskazuje 20°C - ma 12kΩ, więc ok. Wymieniłem przekaźnik natomiast stary działał poprawnie, oraz ULN2003. Jeszcze nie testowałem po naprawie, ale czy może być coś oprócz tych rzeczy? Jest w tej zmywarce termostat?