Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przecinarka plazmowa nie zapala łuku pilotujacego

14 Sty 2020 22:59 204 8
  • Poziom 5  
    Witam
    Zakupiłem niedawno nowa sztukę przecinarki plazmowej Magnum cut 75 HF z jonizatorem. Udało mi się ją raz odpalić po czym zacząłem ciąć. Przeciąłem z 10cm materiału zgasiłem palnik i już nie udało mi się jej ponownie zapalić. Było ustawione ciśnienie według książki pomiędzy 4-5 bar. Zjechał do 1bara to udało mi się ją kilka razy ponownie zapalić ale po chwili gasła. Temperatura otoczenia około 4st. I pytanie czy wina leży po stronie palnika czy jonizator HV daje zbyt niskie napięcie. Przy ustawieniu ciśnienia około 1bara słychać że jonizator "pierdzi" ale nic nie zapala.
    0rosze o pomoc bo nie wiem czy coś robię źle czy lepiej odesłać to urządzenie na gwarancję..
  • Poziom 12  
    Myślę że 4bary to minimum minimum żeby plazma zajarzyla łuk. Ustaw ponad 6 na manometrze i zobacz czy zadziała. Sprawdź też uchwyt czy nie spaliles części się używających takich jak dysza i końcówka pradowa
  • Specjalista - spawarki
    Przecięcie blachy 2mm plazmą 75A, to jakieś 2 sekundy cięcia, może nawet mniej.
    Kolega nie zapiął kabla masowego, albo zapiął go źle i ciął na pilocie. Niestety chińskie plazmy nie wyłączają pilota po kilku sekundach, co doprowadza do spalenia rezystora startowego. I tak się pewnie bez serwisu nie obejdzie.
  • Poziom 5  
    Mozeez powiedzieć gdzie ten rezystor? Czy to w płytce HW prawda jest taka że wogole się nie chciała zapalić. Złapał łuk dopiero przy przeskoku do blachy. Bez łuku pilotujacego
  • Specjalista - spawarki
    Przeważnie jest duży około 10-15cm grubości około 2cm i zielony. Powinien mieć około 10-30Ω.
  • Specjalista - spawarki
    Tak. Przy zajarzaniu łuku prąd płynie do dyszy, a jak zbliżymy do materiału, to ma płynąć bezpośrednio do masy.
  • Poziom 5  
    A to możliwe jest to że na dzień dobry było by to spalone. Najlepsze jest to że przecinarka nowa a latala w niej na dnie jakąś srubka nie wiadomo od czego. Czy isliernik ma jakiejś śruby?

Dodano po 5 [godziny] 7 [minuty]:

Rezystory maja w sumie 10R. Znalazłem problem była za mała szczelina na iskrowniku przez co napięcie HV było za niskie. Jaka powinna być szczelina? Aż mnie dziwi bo chiński welder miał zabezpieczenie gaszace palnik po chwili, ponadto ograniczenie prądu do póki nie wykryje masy. Zabezpieczenie gdy brak powietrza a tu nie ma nic..