Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa nie zapala łuku pilotujacego

rsv6 14 Jan 2020 22:59 3525 8
 • #1
  rsv6
  Level 5  
  Witam
  Zakupiłem niedawno nowa sztukę przecinarki plazmowej Magnum cut 75 HF z jonizatorem. Udało mi się ją raz odpalić po czym zacząłem ciąć. Przeciąłem z 10cm materiału zgasiłem palnik i już nie udało mi się jej ponownie zapalić. Było ustawione ciśnienie według książki pomiędzy 4-5 bar. Zjechał do 1bara to udało mi się ją kilka razy ponownie zapalić ale po chwili gasła. Temperatura otoczenia około 4st. I pytanie czy wina leży po stronie palnika czy jonizator HV daje zbyt niskie napięcie. Przy ustawieniu ciśnienia około 1bara słychać że jonizator "pierdzi" ale nic nie zapala.
  0rosze o pomoc bo nie wiem czy coś robię źle czy lepiej odesłać to urządzenie na gwarancję..
 • #2
  Landryn
  Level 13  
  Myślę że 4bary to minimum minimum żeby plazma zajarzyla łuk. Ustaw ponad 6 na manometrze i zobacz czy zadziała. Sprawdź też uchwyt czy nie spaliles części się używających takich jak dysza i końcówka pradowa
 • #4
  smd
  Welding machines specialist
  Przecięcie blachy 2mm plazmą 75A, to jakieś 2 sekundy cięcia, może nawet mniej.
  Kolega nie zapiął kabla masowego, albo zapiął go źle i ciął na pilocie. Niestety chińskie plazmy nie wyłączają pilota po kilku sekundach, co doprowadza do spalenia rezystora startowego. I tak się pewnie bez serwisu nie obejdzie.
 • #6
  smd
  Welding machines specialist
  Przeważnie jest duży około 10-15cm grubości około 2cm i zielony. Powinien mieć około 10-30Ω.
 • #8
  smd
  Welding machines specialist
  Tak. Przy zajarzaniu łuku prąd płynie do dyszy, a jak zbliżymy do materiału, to ma płynąć bezpośrednio do masy.
 • #9
  rsv6
  Level 5  
  A to możliwe jest to że na dzień dobry było by to spalone. Najlepsze jest to że przecinarka nowa a latala w niej na dnie jakąś srubka nie wiadomo od czego. Czy isliernik ma jakiejś śruby?

  Dodano po 5 [godziny] 7 [minuty]:

  Rezystory maja w sumie 10R. Znalazłem problem była za mała szczelina na iskrowniku przez co napięcie HV było za niskie. Jaka powinna być szczelina? Aż mnie dziwi bo chiński welder miał zabezpieczenie gaszace palnik po chwili, ponadto ograniczenie prądu do póki nie wykryje masy. Zabezpieczenie gdy brak powietrza a tu nie ma nic..