Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Asus Maximus VII Ranger

14 Sty 2020 23:17 78 3
  • Poziom 3  
    Mam problem z płytą główną Asus Maximus VII Ranger.
    Chodzi o dzwięk. Mianowicie funkcja supreme fx wydaje mi się szwankować.
    W trakcie odtwarzania dzwięku słychać jakby zintegrowana karta dzwiękowa nie dawała rady i dzwięk jest jakby wibrujący ,w chwilach głośniejszego utworu nagrywanego w formacie hd czyli o znakomitej częstotliwości dzwięk jakby się dusił.
    Moje pytanie brzmi. Czy jest możliwość regulacji głośności dzwięku wejściowego do zintegrowanej karty dzwiękowej.
    może coś w biosie jest złe ustawione...
    Bios ustawiony jest na optymalnie jedynie procesor podkręcony.
    Czy karta mi siada i jest wydatek ,czy idzie to jakoś ustawić. Wygląda to na zbyt głośny sygnał wchodzący do karty. Tak jak przy wzmacniaczach kiedy podamy zbyt głośny dzwięk wówczas również trochę trzeszczy i dzwięk się dusi. [/tex]

https://www.asus.com/pl/Motherboards/MAXIMUS_VII_RANGER/specifications/
  • Poziom 38  
    BIOS zostaw w spokoju. Po zainstalowaniu sterowników i aplikacji do karty wejdź do nie, aplikacji. Następnie powyłączaj wszystkie źródła dźwięku poza jednym np. liniowym i wpuść na to wejście sygnał ze smartfonu, MP3 albo czegoś innego. Wtedy oceń dźwięk. Zapewne jest możliwość skonfigurowania wyjścia. Dlatego zacznij od odtwarzania w trybie stereo a dopiero później dokładaj pełny zestaw np. 7+1. Wyjście stereo najlepiej sprawdzać w pierwszej kolejności na słuchawkach dlatego, że np. wzmacniacz może coś dorzucać od siebie albo przewód łączący ma urwaną masę,... .
  • Poziom 3  
    ustawienia tego typu już robiłem niestety bez rezultatu. co dziwne na słuchawkach słysze tylko jeden kanał . sprawdziłem na płycie głównej i pin odpowiadający za kanał jest cichy. słychać tylko delikatnie a drugi ok.
    przewody zarówno doprowadzające dzwięk jak i wyjściowe są ok. zadnych przerw.
    próbowałem również z parametrami częstotliwości. bezskutecznie.
    reasumując
    dzwięk z tylnego panelu trzeszczy i dusi się, dzwięk z panelu przedniego ,czyli piny z płyty głównej (wtyk audio) aktywny poniekąd jeden kanał, wyjście audio hdmi bez zastrzeżeń.

mając na uwadze zachowanie się elektroniki odpowiedzialnej za audio jak w każdym sprzęcie wygląda to tak jak by padł któryś z kondensatorów na lini wejścia do wzmacniacza na karcie dzwiękowej.

duszenie się dzwięku następuje w trakcie intensywnych basów czy też w innych sytuacjach.
    pobrałem program testowy rejestrujący dzwięk wyjściowy. pomiar jest niezależny od ustawień głośności w każdym możliwym miejscu.
    wyniki pomiaru w trakcie odtważania utworu przechodzą ponad czerwony wskaznik a czasem tkwią w tym miejscu. w trakcie ciszy widmo rejestruje jakieś mikro drgania dzwięku. ja ich nie słysze ale widmo je ukazuje. są głośniejsze i cichsze.
  • Poziom 38  
    Pozostaje jeszcze sprawdzić dźwięk na dystrybucji typu LIVE Linux-a np. Manjaro, Slax,... . Jeżeli będą te same objawy to będzie znaczyło, że problem jest ze sprzętem.