Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja WLAN/LAN - uporządkowanie sieci domowej

14 Sty 2020 23:47 168 7
  • Poziom 2  
    Witam,
    chciałbym uporządkować sieć w domu na dwóch poziomach, dostawca Orange LTE z publicznym IP, dysponuję:
    - modem/router Netgear Nighthawk M1
    - Synology Router 2600ac
    - Synology Router 1900ac
    - Dysk Synology DS216+II
    Ponadto w sieci
    -dwa dekodery telewizji sat. wymagane podłączenie do sieci dla usługi Multiroom
    -dwa telewizory serwisy streeming'owe
    -konsola
    -aplituner kina domowego serwisy streaming'owe
    -dwa komputery
    -mobilne urządzenia
    -kamera ip
    -apple tv
    -drukarka
    Moje pytanie i prośba:

Jak skonfigurować:
    routing, dns, dhcp, bramy, zapory, filtry adresów mac......
    które z urządzeń powinny mieć stały adres ip,
    do dysku chciałbym się dostać z zewnątrz, routerów też,
    czy ustawienie modemu w ip passthrough sprawi że będzie przezroczysty (ma swój adres i bramę)
    dysponuję połączeniem kablowym między piętrami.
    Będę bardzo wdzięczy za merytoryczne wsparcie.
  • Poziom 36  
    Zastanawiam się, w które "maliny" Cię wpędzać gdyż konfiguracja sieci może być "dowolna". Kwestia tego jakie masz potrzeby.
    Zastanów się czy potrzebujesz sieci, które nie będą miał między sobą połączenia (np. czy do zarządzania routerami wydzielać osobną sieć).

Zaś co do pon9iższych wątpliwości:
    Sylwus_77 napisał:

... które z urządzeń powinny mieć stały adres ip,

Generalnie - to wszystkie ;) , natomiast przynajmniej te, do których będziesz chciał uzyskać dostęp czyli:
    - drukarki
    - routery
    - dyski
    - ...

Sylwus_77 napisał:
    ...
    do dysku chciałbym się dostać z zewnątrz, routerów też,

Taki dostęp sugeruję poprze VPN a nie poprzez przekierowanie portów (nie poprzez wystawianie urządzeń na zewnątrz).
    Dzięki VPN zalogujesz się do swojej sieci i będziesz się po niej poruszał tak jakbyś był w domu.

Sylwus_77 napisał:

...czy ustawienie modemu w ip passthrough sprawi że będzie przezroczysty (ma swój adres i bramę)

Tak powinno to zadziałać. Wtedy adres publiczny powinien pojawić się na porcie WAN routera.

Sylwus_77 napisał:

dysponuję połączeniem kablowym między piętrami.

To bardzo dobra informacja. Dzięki temu uzyskasz "normalne" połączenie na piętrze, natomiast szkoda, że tylko jeden kabel ;)
    Generalnie rzecz ujmując zachwyt WiFi powoli mija gdyż pojawiają się problemy (zakłócenia, niższe transfery, etc) dlatego prawidłowo zbudowana sieć to sieć kablowa dla wszystkich urządzeń a jedynie urządzenia, które nie mogą być podłączone kablem mogą być połączone poprzez AP.

Sylwus_77 napisał:

Jak skonfigurować:
    routing, dns, dhcp, bramy, zapory, filtry adresów mac......

To chyba trochę za wcześnie na opis tego ale generalnie: powinien być jeden router z NAT, który zarządza całą siecią w domu. Kolejne powinny pojawiać się tylko jako AP (Access Point).
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za Wskazówki. Czy VPN nie spowoduje zwolnienia łącza internetowego? Dostawca LTE, wiec szaleństwa nie ma.
  • Poziom 36  
    Sylwus_77 napisał:
    Dzięki wielkie za Wskazówki. Czy VPN nie spowoduje zwolnienia łącza internetowego?...

Nie widziałem specyfikacji routerów ale... zapewne tak. Niemniej nie będzie to takie spowolnienie, które będzie rzutowało na komfort pracy zaś bezpieczeństwo dużo większe. Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak często "skanowane' są publiczne adresy pod kątem rożnych usług.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Sylwus_77 napisał:
    Czy VPN nie spowoduje zwolnienia łącza internetowego?
    To zależy nie tyle od łącza, co od sprzętu, bo musi szyfrować i deszyfrować. Jak się procesor (komputera, routera - zależy co szyfruje) nie wyrobi, to spowolnienie może być. Profesjonalne urządzenia VPN mają dedykowane procesory do tego celu, a producenci podają wydajność VPN. A domowe - trudno powiedzieć, okaże się w praniu, producent takich danych zwykle nie podaje.
  • Poziom 36  
    Sylwus_77 napisał:
    ... router ...

Ja mam bardzo mieszane uczucia co do takich zabawek. Z jednej strony mocno reklamowane gadżety, które napchane w takie pudełko (wykresy, statystyki, etc) i taką pamięcią po prostu z założenia będą go zamulały. Ponad to, ze specyfikacji tak naprawdę niewiele wynika, bo podają tylko to co chcą podać i w formie, w której chcą podać. Z drugiej strony trudno jest mi wyrażać złą opinię o sprzęcie, z którym nie miałem do czynienia.

Natomiast jakość pracy tego routera będzie zależała od sposobu użytkowania. Dużym ruchem nawet porządny sprzęt można "uwalić".