Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CookPro - Regulacja obrotów maszynki do mięsa

15 Jan 2020 14:48 1371 31
  • Level 12  
    Witam. Planuję zakupić maszynkę do mięsa typu Wilk. Maszynka będzie posiadać silnik o mocy 650 W (jednofazowy), przekładnię w kąpieli olejowej i ok. 200 obrotów na wałku. Do komfortowej pracy przy nadziewaniu kiełbas potrzebowałbym zmniejszać obroty silnika.
    Czy można to zrobić stosując tanie regulatory tzw. ściemniacze. Wg. opisu nadają się do urządzeń o mocy 2000 W (w piku do 4000 W). Domyślam się, że są to wartości przesadzone, ale powinno to wystarczyć do silnika o mocy 650W. Zdaję sobie sprawę, że to może "nie działać" pod obciążeniem, ale nadziewanie kiełbas to praca ze stosunkowo małym obciążeniem jak na moc silnika.
    Maszynka do mięsa
    Przykładowy regulator

Ps. W komentarzach znalazłem informacje, że ktoś to zamontował do piły ukośnicy i podobno działa bez zarzutu.]
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 12  
    Czy aż takie bzdury napisałem, że nikomu się nie chce odpowiadać, czy nikt nie wie:-)
    Proszę o jakąkolwiek opinię
  • Level 38  
    Silnik jednofazowy jest trudny do regulacji.
    Zastosuj silnik szeregowy lub silnik prądu stałego.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.[ T.M]
  • Level 12  
    Wiem już, że jest trudny do regulacji, ale proszę odwiedzić link do maszynki. Wymiana silnika w maszynce do mięsa nie wchodzi w rachubę. Pytanie, czy tego typu regulator wogóle zadziała i nie spowoduje spalenia silnika (pomimo pracy z małym obciążeniem).
  • Level 38  
    Mozesz zastosować regulator obnizający napięcie, autotransformator lub dlawik. Są takie.
    Sterowanie triakiem moze spowodować uszkodzenie silnika.

Dodano po 1 [minuty]:

Poza tym yo jest wilk di mielenia. Szukaj do napełniania.
    Moderated By Topolski Mirosław:

Rozumiem że wczesna pora ale nie jest to usprawiedliwienie dla niechlujnego pisania.
    3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

• Level 31  
    Kup falownik jednofazowy - od 150 zł.
  • Level 12  
    Zbigniew 400 wrote:
    Mozesz zastosować regulator obnizający napięcie, autotransformator lub dlawik.

diantus wrote:
    Kup falownik jednofazowy - od 150 zł.

Mogę prosić o jakieś linki albo nazwy modeli?

Rozumiem, że układ o nazwie "AR132" lub "AVT-1007" z softstartem na Atmelu też niewiele zmienia?
  • Level 38  
    Mam podejrzenia ze jest to silnik szeregowy. Sprawdż.
  • Level 12  
    Tutaj jest prawdopodobnie schemat włącznika tej maszynki. Czy po tym można rozpoznać? Z czym to się wiąże, jeżeli jest szeregowy.
    schemat
  • Helpful post
    Level 38  
    Jednofazowy z uzwojeniem pomocniczym.
    Tylko autotransformator.
    Poszukam.
  • Level 19  
    Skąd wiedza, że ma 200 obrotów na ślimaku?
  • Level 12  
    Dane techniczne dostępne w sieci. Dokładnie ma mieć 190 RPM. Maszynka ma przekładnię w kąpieli olejowej.
  • Level 19  
    Wrzuć link, gdzie w opisie jest ta informacja.
    Trochę znam się na maszynkach i takie obroty byłyby wyjątkiem.
    Standard to 80-90 na minutę.
  • Helpful post
    Level 43  
    akm97 wrote:
    Czy po tym można rozpoznać? Z czym to się wiąże, jeżeli jest szeregowy.
    To jest typowy silnik asynchroniczny z kondensatorem, doskonale widać to na schemacie, czy najtrudniejszy w regulacji obrotów. Ściemniacz czy inny regulator spali ten silnik nawet bez obciążenia. Tutaj tylko można zastosować dedykowany falownik dwufazowy i wyeliminować wówczas kondensator pracy, ewentualnie zastosować autotransformator, licząc się z bardzo dużymi stratami mocy.
  • Level 12  
    To jest taki "amatorski" Wilk. 90 obrotów na minutę, by mnie ustawiało.

Link
  • Level 43  
    @akm97 https://www.sklepfalowniki.pl/falownik-sanyu-sxe0015t2b-1f.html Ten falownik jest jednofazowy, przeznaczony do takiego silnika jak Twój.

akm97 wrote:
    To jest taki "amatorski" Wilk. 90 obrotów na minutę, by mnie ustawiało.
    Jedynkę zgubiłeś, przed 90 Szanowny. :D
    Dane techniczne:

-wymiary (dł. x szer. x wys.): 45x24x34 cm
    -wykonanie ze stali nierdzewnej
    -wydajność: do 120 kg/h
    -średnica sitka: 70 mm
    -prędkość obrotowa: 190 obr./min.
    -moc: 750 W
    -waga: 28 kg
    -zasilanie: 230 V
  • Level 19  
    Kup sobie Hendi 12 i po problemie.
    Maszynka mieli ze aż miło mielić.
  • Level 12  
    Dziękuję za pomoc. To praktycznie koszt drugiej maszynki i "dwukrotność" kosztu nadziewarki. Myślałem, że w maszynce do mięsa będzie podobny silnik jak np. w robocie kuchennym, gdzie jest regulacja "pokrętłem". I po co tak to skomplikowali?

Dodano po 2 [minuty]:

Krzysztof Kamienski wrote:
    Jedynkę zgubiłeś, przed 90 Szanowny.

Nie zgubiłem. Wiem, że ma 190 obrotów na minutę, ale gdyby miała 90 (po regulacji), to by mnie ustawiało:-)

Dodano po 2 [minuty]:

qwazarpl wrote:
    Kup sobie Hendi 12 i po problemie.
    Maszynka mieli ze aż miło mielić.

Ta też mieli, a ma też inne zalety, m.in. całkowicie demontowalną część roboczą z gardzielą do mycia. Tylko te obroty...
  • Level 38  
    A klasyczna maszynka do mielenia mięsa np Zelmer ?

Dodano po 54 [sekundy]:

Ma dyszę do nadziewania.
  • Level 12  
    Wybór maszynki do mielenia mięsa to temat rzeka. W każdym razie z Zelmerkiem jest jeszcze gorzej, bo obroty również wysokie, a gardziel załadunkowa malutka, w związku z czym występują przerwy w dokładaniu farszu i "wyrób" łatwo napowietrzyć.
  • Level 38  
    Z regulacją obrotow w zelmerze to pryszcz.
    Są 2 typy maly i duzy.
    Szukac maszynki z silnikem szeregowym.
  • Helpful post
    Level 19  
    Maszynka jak sama nazwa wskazuje służy do mielenia mięsa.
    Owszem, można nią filować jelita, ale czy ma to sens?
    Przy jelitach wieprzowych jeszcze parę kilo da radę, ale przy jelitach baranich nie ma takiej opcji.

Dobra maszynka do mięsa, to podstawa przy produkcji wędlin, ale wraz z nią niezbędna jest dobra nadziewarka.

Zrobisz jak uważasz.
  • Level 12  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Jak rozumiem, w maszynce Zelmer jest inny rodzaj silnika, którego można w miarę prosto regulować. Natomiast w maszynce CookPro inny rodzaj silnika, którego ew. regulacja prędkości jeżeli wogóle możliwa, to bardzo droga. Nie bardzo rozumiem, po co zastosowano taki rodzaj silnika, ale może ma inne zalety.
    Znalazłem jeszcze coś, czego nie rozumiem, mianowicie taki sam rodzaj maszynki, ale chyba w inne wersji w której nie ma rewersu, ale są ta dwie prędkości. Nie wiem, czy można tutaj podawać link do aukcji allegro, w każdym razie aukcja ma nr 6704191917. Z jej opisu wynika, że maszynka ma dwie prędkości, tj. 180 i 215 RPM. Jest to co prawda moim zdaniem zbyt mała różnica prędkości, aby coś zmieniała, ale zastanawiam się czy może to rozwiązanie byłoby tańsze do zastosowania. Żeby jednak miało sens, dobrze by było, aby alternatywny bieg miał o ok. połowę mniejszą prędkość.
  • Level 19  
    Ma rewers i system unger.
    Cena bardzo przystępna.
    Obroty zbyt wysokie jak dla maszynki do mięsa.
  • Level 38  
    Klasyczny silnik indukcyjny jest tani w produkcji i bezawaryjny.
    Silniki szeregowe sa droższe, głośne i mniej trwałe.
    Chyba ze znajdziesz z silnikiem 3 fazowym to falownik będzie tani.
  • Level 12  
    Ale chciałem jeszcze zapytać, czy do wybranej w tytule wątku maszynki do mielenia mięsa, zamiast płynnej regulacji obrotów istnieje tańsze rozwiązanie w postaci dołożenia "biegu" zmniejszającego prędkość o ok. połowę.
  • Level 38  
    Nie ma takiej mozliwości.

Dodano po 2 [minuty]:

Chyba że kupisz tanio używaną i wymienisz silnik.
    Ewentualnie duża ręczna maszynka z dołożonym napędem.
  • Level 19  
    Nie kombinuj, tylko do nadziewania kiełbas kup nadziewarke.
  • Level 12  
    To w jaki sposób mogli rozwiązać obroty 180/215 w bliźniaczym modelu, do którego podałem nr aukcji?