Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik do instalacji domofonowej

15 Sty 2020 18:24 447 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    posiadam Wideodomofon Blyss Shelon 4,3" zasilany 12V oraz sterownik bramy skrzydłowej ETM-DG2 24V.
    Chciałbym zwalniać elektrorygiel furtki poprzez pilota od centralki. Wiem gdzie w centralce się podłączyć tylko problemem jest to, że elektrorygiel zasilam również 12V z wideodomofonu (elektrorygiel nie potrzebuje własnego zasilania bo jest niskoprądowy) - jak to ogarnąć - różnice napięć- by nie uszkodzić ani centrali ani wideodomofonu? Czytałem instrukcje:
    (Możliwość pracy w trybie mono lub bistabilnym (w zależności od ustawień parametru PA). Napięcie niestabilizowane 24V, obciążalność prądowa max. 500mA Uwaga: w przypadku podłączania pomiędzy styki SP i GND cewki przekaźnika 24V lub elektrozamka należy równolegle z cewką podłączyć zaporowo diodę prostowniczą np. 1N4007 (zwrócić uwagę na polaryzację)
    oraz pisałem do serwisu:
    W Pana przypadku również będzie konieczne zastosowanie dodatkowego przekaźnika, który odseparuje wyjście centrali od obwodu wideofonu.Styki normalnie otwarte takiego przekaźnika podłacza sie do jednego z wejść cyfrowych naszej centrali (podobnie jak najzwyklejszy przycisk dzwonkowy). W tym przypadku cewka przekaźnika będzie zasilana z wyjścia centrali, a styki wyjściowe przekaźnika można wykorzystać do włączania elektrorygla w furtce.

Podsumowując potrzebowałbym pomocy z doborem przekaźnika (chociaż facet z serwisu pisał, że najprostszy wystarczy) oraz z wytłumaczeniem zasady działania bo średnio to kumam mimo, że całą resztę instalacji sobie ogarnąłem.
    Pozdrawiam ciepło
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 43  
    Masz osobny przycisk do sterowania bramą, spójrz do instrukcji na jakiej zasadzie działa.
    W napędzie masz 2SIDE - poczytaj do czego służy.
    Jak już się dowiesz pomyśl co potrzebujesz i czy aby na pewno przekaźnik.
    ArturAVS napisał:
    Cewkę przekaźnika podłączasz do centralki, a stykami tegoż załączasz elektrozaczep.

Może na początek warto zapoznać się z urządzeniami ;) ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 43  
    ArturAVS napisał:
    W każdym bądź razie jest bardzo proste do zrealizowania.

Prostsze niż się wydaje, szczególnie że występuje toto pod różnymi nazwami/markami, choćby
    https://www.eura-tech.eu/b2b/files/VDP-18A3_manual_www.pdf
    https://images.obi.pl/PROD/PL/document/301/301826_setup_manual_1.pdf
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sosarek napisał:
    Masz osobny przycisk do sterowania bramą, spójrz do instrukcji na jakiej zasadzie działa.
    W napędzie masz 2SIDE - poczytaj do czego służy.

sosarek napisał:
    Może na początek warto zapoznać się z urządzeniami ;) ?

Może na początek warto przeczytać co autor chce zrealizować :)

Autor nie chce sterować bramą za pomocą videodomofonu, on chce pilotem od bramy otwierać rygiel w furtce.
  • Poziom 9  
    Dokładnie tak. Chociaż kolega Artur w pierwszej odpowiedzi chyba dał mi rozwiązanie - tak myślę (tylko wersję z linku zmienić na 12V).

• Poziom 43  
    alster1 napisał:
    Może na początek warto przeczytać co autor chce zrealizować

Przyznaję, umknęło mi to zdanie.
    alster1 napisał:
    chce pilotem od bramy otwierać rygiel w furtce.

Nie prościej w tym przypadku zastosować osobną radiolinię dwukanałową i mieć niezależne sterowanie?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sosarek napisał:
    Nie prościej w tym przypadku zastosować osobną radiolinię dwukanałową i mieć niezależne sterowanie?

To już według mnie pomysł całkiem chybiony, skoro centrala posiada dodatkowy kanał, wyprowadzony na złącze i autor ma piloty do tego to jaki sens dokładać dodatkową radiolinię i dodatkowe piloty które będą powielać dokładnie to samo co robi zestaw bramowy?

• Poziom 43  
    No właśnie pytanie ilu kanałowy jest pilot w zestawie i jak z ich dostępnością gdy zajdzie potrzeba obdarowania kolejnej osoby.
  • Poziom 23  
    Sterowanie niezależne?
    Początkowo myślałem że trzeba zmienić rygiel na 24V DC, a cewkę przekażnika 12V AC włączyć w obwód videofonu. Zasilnie rygla 24 V z bramy.....
    Ale ten sterownik bramy ma możliwości, że:
    W razie potrzeby centrala może być rozbudowana o kolejny odbiornik radiowy, osługuje piloty czterokanałowe,
    Zintegrowany zasilacz umożliwiający podłączanie 12V i 24V siłowników.
  • Poziom 9  
    Słuchajcie, jeszcze nie zamówilem przekaźnika, ale może dobrze bo urodziły mi się wątpliwości. Czy jeśli cewkę zasili 24vdc z centralki to przekaźnik sam przesteruje na 12vdc rygla elektrozamka?
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Przekaźnik "przesteruje" to co mu podasz na com :)
    Proponuję nieco lepiej przygotować się do tej operacji. Bo z takim rozeznaniem w temacie to różnie może się skończyć i nie trudno o pomyłkę.
    Co prawda o samochodowych, ale zasada działania jest ta sama:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3102772.html
  • Poziom 9  
    Już wcześniej studiowałem ten temat :) ale tak na chłopski rozum skąd przekaźnik będzie wiedział, że po drugiej stronie czeka urządzenie 12v, a nie jak na cewce 24v? Nie pójdzie jakieś większe napięcie uszkadzając przy tym urządzenie?
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Kubus92gno napisał:
    Już wcześniej studiowałem ten temat :) ale tak na chłopski rozum skąd przekaźnik będzie wiedział, że po drugiej stronie czeka urządzenie 12v, a nie jak na cewce 24v? Nie pójdzie jakieś większe napięcie uszkadzając przy tym urządzenie?

Proponuję aby Kolega zakupił sobie np, przekaznik R4 na znanym portalu i wyciągnął wnioski. Jest przezroczysty. Nawet nie trzeba go rozbierać, żeby zobaczyć co ma w środku.
  • Poziom 9  
    suworow napisał:
    Przekaźnik "przesteruje" to co mu podasz na com :)

Zapytam inaczej. A jeśli nic nie podam? Bo elektrozamek jest niskoprądowy bez własnego zasilania.